Jak zapanować nad domowym budżetem?
ALICJA BARSZCZ • dawno temuJuż w tydzień po otrzymaniu wypłaty środki na twoim koncie niepokojąco się kurczą? Masz uczucie, że po opłaceniu wszystkich rachunków, raty kredytu i pierwszych porządnych zakupach twoje pieniądze wyparowują? Głowa do góry! Nad budżetem da się zapanować w kilku prostych krokach.
Mając konto online i wykonując większość przelewów i zakupów przez Internet, możesz łatwo śledzić i kontrolować swoje wydatki. Bankowe konto osobiste wiąże się często z dostępem do ciekawych funkcji, na przykład aplikacji na smartfon przypisujących wydatki do określonych kategorii i tworzących na tej podstawie comiesięczne raporty.
Płatności online pozwalają też łatwiej zapanować nad budżetem, bo to gotówka najczęściej ma tendencje do „znikania” w niewyjaśnionych okolicznościach. Mając bankowe konto osobiste łatwiej też skorzystasz z produktów oszczędnościowych, jak lokaty i konta oszczędnościowe. Odkładając automatycznie niewielką sumę, zwiększasz swoje szanse na stworzenie poduszki finansowej „na czarną godzinę”.
Inwentaryzacja wydatków
Pierwszym krokiem do uporządkowania domowych wydatków jest uczciwa inwentaryzacja przychodów i rozchodów. Jeśli masz internetowe bankowe konto osobiste, zadanie będzie ułatwione, ponieważ bez trudu przejrzysz wszelkie bilingi i sprawdzisz, na co wydajesz pieniądze.
Jeśli korzystasz głównie z gotówki albo twój bank nie udostępnia takich narzędzi, jak manager finansów i elektroniczne wyciągi, zapisuj przez miesiąc wszystkie swoje wydatki. Nawet najmniejsze zakupy się liczą: gumy do żucia, kawa na mieście czy jednorazowe bilety autobusowe. Może się na przykład okazać, że jeździsz komunikacją miejską tak często, że bardziej opłaca się kupić bilet czasowy, a na kanapki w biurowej kantynie wydajesz 150 złotych miesięcznie podczas gdy samodzielnie je przygotowując, zapłaciłabyś tylko 40.
Szczery rachunek finansowego sumienia
Gdy już będziesz wiedziała, jak rozkładają się twoje wydatki, zrób zestawienie zawierające przychody oraz zobowiązania. Osobno zapisz swoje wynagrodzenie oraz koszty stałe, których nie da się uniknąć: na przykład opłaty za mieszkanie, raty kredytów czy rachunki za telefon. Następnie odejmij od kwoty oznaczającej wynagrodzenie wszystkie swoje stałe wydatki.
Otrzymana różnica to obecnie kwota, którą możesz rozporządzać. Podziel swoje comiesięczne wydatki na kategorie: jedzenie, odzież, rozrywka, oszczędności, zdrowie. Następnie zastanów się, ile musisz albo chcesz przeznaczyć na każdą z nich i trzymaj się tego budżetu.
Jak planować wydatki?
Musisz szczerze przyznać, czy faktycznie masz wystarczająco wysokie wynagrodzenie, aby wydawać codziennie 10 złotych na ulubioną kawę na mieście. Jeśli robisz to 5 razy w tygodniu, oznacza to, że na kawę wydajesz około 200 złotych! Także zakupy dokonywane pierwszego dnia po otrzymaniu wypłaty na konto mogą mocno nadwątlić finansowe poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli chcąc się wynagrodzić za miesiąc ciężkiej pracy, idziesz do ulubionego sklepu z odzieżą i wydajesz kilkaset złotych, już pierwszego dnia pozbawiasz się budżetu na przyjemności. Lepiej rozłożyć zakupy w czasie i dłużej cieszyć się stabilną sytuacją finansową.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze