Na czym polega paleodieta?
DAMIESA • dawno temuJedzenie ma wpływ nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, ale także na naszą psychikę oraz to jak wyglądamy.
Kraje w których odnotowano najwięcej osób otyłych to Wielka Brytania, USA i Niemcy. Choroby serca, nowotwory, cukrzyca – to najczęściej pojawiające się choroby, które wynikają częściowo z kiepskiej diety jakiej obecnie hołdujemy. Na świecie są jednak osoby, które są szczupłe, mają doskonały wzrok, nie chorują na serce, nie mają cukrzycy, są silne, szybkie, zwinne (nawet do późnego wieku) i przez całe życie mają zdrowe zęby, mimo iż nie mają pod ręką dentysty. Te osoby żyją w pierwotnych plemionach, których na świecie pozostało około 84 i żywią się tak, jak żywili się nasi przodkowie w epoce kamienia łupanego. Ich sposób odżywiania nazwano paleodietą.
Paleodieta nazywana jest inaczej dietą człowieka jaskiniowego lub dietą epoki kamienia łupanego. Chodzi z grubsza o to, że nasi przodkowie, 40.000 lat temu nie uprawiali zbóż, nie tuczyli zwierząt domowych, a już na pewno nie dodawali do żywności sztucznych konserwantów. I byli zdrowi. Wprawdzie ich długość życia znacznie różniła się od naszej, ale głównym powodem śmierci nie były zawały czy nowotwory, lecz wypadki i zakażenia.
Kiedy zaczęliśmy uprawiać ziemię i hodować zwierzęta, zmieniła się nasza dieta, która okazuje się nie być dla nas korzystną. Im jesteśmy starsi jako cywilizacja, tym więcej jemy produktów których nie powinniśmy jeść, bo nie zostaliśmy do tego ewolucyjnie przygotowani – i stąd choroby i problemy ze zdrowiem.
Zwolennicy paleodiety uważają, że powrót do sposobu odżywiania się naszych przodków i wyeliminowanie z codziennej diety zdobyczy cywilizacji rolniczej pozwoliłby na powrót do „korzeni zdrowia” i zmniejszenie (lub wyeliminowanie) ryzyka chorób serca, cukrzycy, psujących się zębów i kiepskiego wzroku. Spożywa się więc to co można było upolować lub znaleźć, a eliminuje te produkty, które powstały w związku z rozwojem kultur rolniczych
Jakie produkty eliminuje się w paleodiecie?
- rośliny strączkowe (bób, fasola, groch)
- zboża (i produkty zbożowe)
- ziemniaki
- nabiał (wszelkie produkty mleczne, których uzyskanie w epoce kamienia nie było możliwe, bo nikt ni hodował krów)
- sól i pieprz
Za to je się dużo:
- jajek
- mięsa, drobiu i ryb (w tym tak rzadko jedzonych dziś podrobów)
- owoców, jagód i warzyw
- orzechów (poza orzeszkami ziemnymi)
Paleodieta ma ograniczyć spożywanie tłuszczy i węglowodanów, oczyścić organizm z toksyn, sprawić, że będziemy rześcy, szczupli, zdrowi i pełni energii. Zainteresowanych paleodietą odsyłam do książki „The Paleo Diet” - Loren’a Cordain’a oraz strony Paleodiet.com
Żródło: jejkuchnia.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze