Kiedy ciąża wymaga większej troski
DAMIESA • dawno temuPrognoza potencjalnych zagrożeń dla ciąży wzbudza u kobiet wyczekujących dziecko przerażenie.Perspektywa spędzenia kilka miesięcy w łóżku zamiast obietnicy ćwiczeń, czy spacerów nie napawa optymizmem.
Jak poradzić sobie ze strachem i poczuciem bezsilności?
Na wizycie kontrolnej możesz usłyszeć, że twoja ciąża jest zagrożona, albo jest ciążą wysokiego ryzyka. Są to dwie odmienne rzeczy i warto znać różnicę między nimi.
Ciąża wysokiego ryzyka
Wbrew pozorom, wcale nie musi automatycznie oznaczać problemów. Pojęcie to oznacza, że istnieją czynniki, które stwarzają ryzyko niekorzystnego zakończenia ciąży — poronienie, przedwczesny poród, wady genetyczne i rozwojowe płodu, ciężkie powikłania zdrowotne dziecka lub matki. Istnienie czynników ryzyka nie oznacza jednak, że rzeczywiście coś się złego stanie, być może zarówno ciąża jak i poród przebiegać będą prawidłowo.
Czynnikami ryzyka mogą być na przykład:
- wiek matki — poniżej 15 lub powyżej 40 lat
- wcześniejsze urodzenie wcześniaka, martwego dziecka, dziecka o bardzo małej masie urodzeniowej (poniżej 1,5 kg)
- choroby matki, np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby wątroby, astma
- konflikt serologiczny
- nalogi — alkoholizm, narkomania, palenie papierosów
- wady narządów rodnych matki
- nieprawidłowości hormonalne
- nieprawidłowy dotychczasowy przebieg ciąży — łożysko przodujące, wielowodzie, małowodzie, etc.
Taka ciąża wymaga oczywiście częstszych wizyt kontrolnych i znacznie dokładniejszego monitorowania, trzeba więc poważnie podejść do kwestii zapewnienia sobie i dziecku bezpieczeństwa.
Ciąża zagrożona
To pojęcie odnosi się zwykle do ciąży, w czasie której wystąpiły komplikacje stawiające pod znakiem zapytania pomyślny przebieg jej dalszego ciągu. Mogą to być na przykład:
- zatrucie ciążowe — gestoza - opuchlizna, wysokie ciśnienie, białkomocz;
- niewydolność szyjki macicy - przedwczesne otwieranie się szyjki, ryzyko jej pęknięcia;
- ryzyko poronienia - wystąpić może w wyniku choroby zakaźnej (np. różyczka, toksoplazmoza), wad rozwojowych płodu bądź chorób i nieprawidłowości anatomicznych matki.
Jest to już stan, kiedy wiadomo, że ciąża może się przedwcześnie i niepomyślnie zakończyć. Współczesna medycyna potrafi jednak w większości przypadków poradzić sobie z tymi problemami — absolutnie niezbędna jest jednak ścisła współpraca ciężarnej z lekarzem.
Jak poradzić sobie z zagrożeniem ciąży?
- Nie nakręcaj się! To prawda, w Internecie znajdziesz wiele opowieści o tragicznym końcu ciąży. Pamiętaj jednak, że na każdą taką historię przypada kilkadziesiąt, w których wszystko było dobrze i mamy mają już przy sobie swoje dzieci. Rozwój medycyny sprawił, że nawet bardzo ryzykowne ciąże udaje się zwykle doprowadzić do szczęśliwego finału.
- Bardzo dokładnie wypełniaj zalecenia lekarza! Bierz zapisane przez niego środki, leż jeśli masz leżeć, zgłoś się do szpitala kiedy to konieczne. Medycyna to nie magia, pomoże ci tylko wtedy, kiedy będziesz z nią współpracować.
- Zachowuj się normalnie. Ubieraj się rano, rób makijaż. Kupuj ubrania ciążowe nawet, jeśli większą część dnia leżysz w łóżku. Wietrz codziennie pokój, postaw łóżko pod oknem i ciesz się słonecznymi dniami. Dzięki temu nie będziesz się czuć jakby działo się coś strasznego — traktuj to po prostu okres, kiedy musisz zachowywać się inaczej niż zawsze.
Źródło: jejdziecko.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze