Amnioskopia
PATRYCJA • dawno temuAmnioskopia to badanie prenatalne, które wykonywane jest pod koniec ciąży (po 37. tygodniu). Celem badania jest sprawdzenie stanu płynu owodniowego, na podstawie którego stwierdza się, czy zdrowiu dziecka nic nie zagraża. O tym jak przebiega badanie, oraz kiedy wskazane jest wykonanie amnioskopii przeczytacie poniżej.
Przebieg badania
Badanie trwa kilka minut. Poprzedzone jest wcześniejszymi badaniami położniczymi oraz wykonaniem rozmazu mikrobiologicznego z pochwy. Podczas badania kobieta leży na fotelu ginekologicznym lub na łóżku porodowym. Lekarz zakłada pacjentce wziernik i wprowadza do wnętrza macicy rurkę z obturatorem (amnioskop). Następnie obturator jest usuwany i wpuszczony zostaje strumień światła. Dzięki temu lekarz może dokładnie zbadać stan wód. O zagrożeniu życia lub zdrowia płodu świadczyć może zmniejszona ilość płynu owodniowego oraz zabarwienie go na zielono.
Wskazania do amnioskopii
Amnioskopię wykonuje się w sytuacjach, kiedy istnieją uzasadnione obawy o bezpieczeństwo płodu. Wskazania do tego badania prenatalnego to:
- ciąża przeterminowana,
- nadciśnienie tętnicze u ciężarnej,
- choroby nerek matki,
- hypotrofia płodu,
- obciążony wywiad położniczy.
Amnioskopii nie wykonuje się przy łożysku przodującym oraz po odpłynięciu płynu owodniowego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze