Niedożywienie dzieci
BEATKA • dawno temuProblemy z jedzeniem u dzieci mogą pojawić się bardzo wcześnie. Powody niedożywienia są różne i nie zawsze wynikają z kłopotów finansowych. Zaliczamy do nich: zaniedbywanie przez dzieci pełnowartościowych śniadań, brak zdrowych przekąsek oraz dostarczanie do organizmu tzw. „śmieciowego” jedzenia. Niektóre dzieci są niejadkami od urodzenia. U innych przyczyny niedożywienia należy upatrywać w przebytych chorobach. Tak czy inaczej, niedożywieniu trzeba zapobiegać. Dzieci znajdują się w fazie rozwoju, a ich organizmy potrzebują pełnowartościowych posiłków.
Przyczyny niedożywienia
Niekiedy rodziców niepokoi zbyt mały apetyt ich dzieci lub też szczególne przywiązanie do konkretnych potraw (nie zawsze zdrowych). Zjadane przez maluchów jedzenie nie pokrywa całkowicie zapotrzebowania młodych organizmów na składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju. W poradnikach dotyczących wychowywania dzieci można przeczytać, że maluchów nie należy zmuszać do jedzenia. Czasami jednak warto złamać tę zasadę. Jeśli dziecko starannie unika posiłków w domu, należy spróbować przekonać je do zjedzenia obiadu. Zwłaszcza wówczas, gdy rodzic zdaje sobie sprawę, że dziecko zaraz sięgnie po batona, chipsy, jedzenie typu fast food, a wszystko popije napojem gazowanym.
Niedożywienie zagraża w szczególności dzieciom – niejadkom i maluchom osłabionym. Niektóre dzieci mają obniżone łaknienie i nie dostarczają jedzenia w takiej ilości, jaka jest potrzebna ich organizmowi. Osłabione dzieci to te, które przebyły chorobę lub właśnie chorują. Niedożywienie może u nich wystąpić zarówno przy chorobach krótkotrwałych, jak i przy chorobach przewlekłych, np. chorobach nowotworowych, mukowiscydozie, chorobach układu nerwowego.
Niedożywienie u dzieci jest często spowodowane złą sytuacją finansową ich rodziców. Istnieje sporo rodzin, które nie mogą pozwolić sobie nie tylko na zdrowe żywienie dzieci, ale nawet na podawanie wszystkich posiłków. W takich rodzinach dzieci chodzą głodne bardzo często. Niekiedy prowadzone są akcje żywienia dzieci w szkole, gdzie maluchy mogą zjeść obiad.
Objawy i skutki niedożywienia
Niedożywienie u dzieci prowadzi do powstania zaburzeń rozwoju całego organizmu. Maluch może mieć też problemy z utrzymaniem relacji społecznych i emocjonalnych. Dzieci niedożywione charakteryzują się niską masą ciała i mają obniżoną kondycję fizyczną. Wśród oznak niedożywienia wyróżniamy też:
- dopytywanie się o jedzenie,
- częste bóle brzucha,
- obniżoną koncentrację,
- problemy z pamięcią,
- trudności w nauce,
- apatię,
- brak skupienia,
- wychudzenie.
O niedożywieniu może świadczyć również ubogi i zaniedbany wygląd dziecka, a także brak podstawowych przyrządów szkolnych. Dwa ostatnie elementy wskazują na kiepską sytuację materialną rodziny, z której pochodzi dziecko. Problemy finansowe w rodzinie są najczęstszą przyczyną pojawienia się niedożywienia u dziecka.
Maluchy, które mają problem z niedożywieniem, mogą mieć zaburzony rozwój psychofizyczny. Odporność dziecka jest bardzo słaba, a tym samym większa jest podatność na infekcje, zapalenia i choroby. Dziecku niedożywionemu trudniej jest wrócić do zdrowia. Niedożywienie obniża zdolności do uczenia się, tym samym utrudniając dzieciom zdobycie lepszego wykształcenia. Dzieci niedożywione są apatyczne i wyobcowane, a przez to odrzucane przez rówieśników i wykluczane z grupy. Wszystko to prowadzi do pojawienia się u dyskryminowanych maluchów nerwicy i problemów wychowawczych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze