Drzewko bonsai
BEATKA • dawno temuCzy w twoim domu jedynym urozmaiceniem jest gadżet kalendarz? Marzysz o nietypowym gadżecie do domu? Zainteresuj się azjatycką sztuką bonsai. Drzewka bonsai to oryginalne akcesoria do domu. Doskonale urozmaicą szare wnętrza i nadadzą twojemu mieszkaniu orientalny charakter. Decydując się na kupno bonsai, nie można zapominać o pielęgnacji drzewka. Ten kwiatowy gadżet, podobnie jak każda inna roślina w domu, wymaga podlewania, nawożenia, przycinania. Drzewko bonsai nigdy nie jest „skończone”.
Nietypowe drzewko bonsai
Bonsai w Polsce zyskuje sobie coraz większą sławę. Nic dziwnego, coraz łatwiej jest kupić tego typu drzewko. Elementem zaporowym może być jednak cena. Wartość większego okazu dochodzi nawet do 1000 złotych. Mimo to, znajdują się amatorzy sztuki bonsai, którzy pragną mieć artystyczne drzewko u siebie w domu. Drzewka bonsai różnią się pomiędzy sobą stylami. Choć w Polsce rzadko kiedy można dostać okaz naprawdę oryginalny.
Japoński artysta Takanori Aiba miał bardzo oryginalny pomysł. Dobudował wokół drzewka bonsai rzeźbę. Swoje drzewko artysta nie tylko odpowiednio pielęgnował, ale też wzbogacił je w niezwykłe budowle przypominające zamki. Do wykonania owych rzeźb wykorzystał plastik, żywicę, miedziane przewody, glinę, kamień.
Tego typu drzewko sprawdzi się jako gadżet na biurko. Dzięki niemu będzie można poczuć się jak w domowym ogrodzie. Bonsai nadaje się też jako prezent dla dziewczyny.
Co to jest sztuka bonsai?
Bonsai to, w dosłownym tłumaczeniu, karłowate drzewko w naczyniu. Sztuka bonsai polega na miniaturyzowaniu drzewek lub krzewów. Rośliny uprawia się w płaskich pojemnikach. Cała sztuka polega na przycinaniu drzewek i ich właściwej pielęgnacji. Dzięki temu u roślin wytwarza się w sposób sztuczny płaski system korzeniowy.
Sztuka bonsai narodziła się w Chinach, choć powszechnie bonsai utożsamiane jest z Japonią. Stało się tak, gdyż w Chinach drzewka karłowate straciły na popularności, podczas gdy w Japonii sztuka ta się udoskonaliła. Niegdyś sztukę bonsai uprawiali artyści pochodzący ze znamienitych rodów lub osoby duchowne.
Żeby uzyskać idealną formę drzewka, potrzeba pracy kilku pokoleń ogrodników. Bonsai tworzone są z gatunków drzew i krzewów, których pędy są zdrewniałe. Do najpopularniejszych gatunków drzew wykorzystywanych do robienia bonsai należą: dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Drzewem krótko żyjącym, które nie nadaje się do robienia bonsai, jest topola.
Sztuka bonsai jest niezwykle różnorodna. Zależnie od stylu bonsai ma inne kształty pnia i pochylenie do doniczki. Nie można powiedzieć, że drzewko bonsai zostało „skończone”. O jego właściwą pielęgnację trzeba dbać przez cały czas. Jak wygląda pielęgnacja bonsai? Oczywiście, podobnie jak w tradycyjnej pielęgnacji roślin, bonsai należy podlewać i posypywać nawozem. Oprócz tego jednak drzewko trzeba podcinać, pędy uszczykiwać, gałęzie owijać drutem. Dzięki temu drzewko nie rozrośnie się, ale zachowa zminiaturyzowany kształt.
Żeby urozmaicić nieco sztukę bonsai, dodano do niej niektóre elementy. Obok drzewka sadzone są drobne rośliny lub kładzione kamienie. Układanie tego typu ekspozycji to osobne sztuki, które noszą nazwy: kusamono i suiseki. Do tworzenia sztucznych zminiaturyzowanych krajobrazów używa się skał, traw, mchów, piasków, żywych lub sztucznych drzew.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze