Uczulenie na słońce
KAROLINA • dawno temuTwoim największym marzeniem jest posiadanie pięknej opalonej na brązowo skóry, ale za każdym razem po wzięciu kąpieli słonecznej przekonujesz się, że jest to niemożliwe? Zbyt drastyczne poddawanie ciała promieniowaniu UV, niewystarczające zabezpieczenie ciała przed jego działaniem to tylko niektóre z powodów sprawiających, że na naszej skórze pojawiają się stany zapalne. Niektórzy z nas opalają się zupełnie nieświadomie, nie podejrzewając nawet, że ich zła reakcja na słońce związana jest z alergią. Już podczas pierwszego spaceru w słoneczny dzień możemy zaobserwować, że nasza cera źle na nie reaguje. Co jednak mamy zrobić w sytuacji, gdy promieni UV jest bardzo trudno uniknąć? Nie trać czasu i już teraz dowiedz się więcej na temat alergii na słońce i pomysłów na to, jak sobie z nią radzić podczas wakacji.
Alergia na słońce
Co ciekawe, nadwrażliwość na słońce jest zjawiskiem bardzo często występującym, jednak naukowcy nie do końca potrafią określić, dlaczego tego typu przypadłość powstaje. Nie ulega jednak wątpliwości, że osoby posiadające jasną karnację są znacznie bardziej narażone na wystąpienie uczulenia na słońce. Prawdopodobnie przyczyna leży w niewystarczającej ilości naturalnego barwnika występującego w skórze – melaniny – który chroni ją przed poparzeniami. Jak możemy rozpoznać, że źle wyglądająca skóra po opalaniuto efekt pojawienia się uczulenia skórnego? Do objawów uczulenia na słońce zalicza się pojawienie się wysypki, zaczerwienienia, świądu i bólu. Może im także towarzyszyć złe samopoczucie mylone z udarem słonecznym. Na wystąpienie alergii słonecznej narażone są zarówno dzieci, jak i dorośli. Jej objawy z czasem ustępują, co przyspieszyć mogą preparaty specjalnie do tego przeznaczone, które możemy kupić w aptekach, a także wapno. Co jednak zrobić, by nasza skóra nie reagowała w ten sposób na słońce?
Ochrona skóry przed słońcem
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych dolegliwości, znacznie lepiej jest zapobiegać ich powstaniu niż je leczyć. Wybierając się na plażę, powinnyśmy przestrzegać kilku zasad, któe pomogą nam uniknąć wystąpienia reakcji uczuleniowej. Po pierwsze należy już wiosną zacząć powoli przyzwyczajać swoją skórę do działania promieni słonecznych poprzez kilkuminutowe seanse. Kolejną rzeczą jest zabezpieczanie ciała kremami z filtrami UV, a jeżeli jest to możliwe – jasną, przewiewną odzieżą. Duże znaczenie ma również zabezpieczanie oczu oraz głowy. Najlepiej sprawdzają się tutaj kupione u optyka okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusze z dużym rondem. Istnieją jednak sytuacje, w których całkowicie powinnyśmy zrezygnować z opalania. Chodzi tu przede wszystkim o czas, w którym bierzemy antybiotyki, stosujemy perfumy albo poddajemy się agresywnemu zabiegowi kwasami owocowymi bądź mikrodermabrazji. Chodzi o to, że na naszej skórze substancje chemiczne mogą pod wpływem promieni słonecznych wejść w reakcję, co w efekcie sprzyja powstawaniu przebarwień i reakcji uczuleniowych. W takiej sytuacji znacznie lepiej jest skorzystać z dobrodziejstwa kremów brązujących.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze