Jak alkohol wpływa na skórę?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuKażdej z nas zdarza się wypić drinka lub dwa podczas imprezy albo na zakończenie ciężkiego dnia. Wraz z nadejściem świąt i sylwestra znajdzie się jeszcze więcej okazji do otwarcia butelki wina czy szampana. Tymczasem alkohol może mieć negatywny wpływ na wygląd skóry. Sprawdź, który trunek jest najgroźniejszy dla twojej cery!
Wpływ czystego alkoholu na skórę
Różne alkohole mogą mieć odmienny wpływ na skórę, a wszystko zależy od tego, co zostało do nich dodane. Z tego powodu najrozsądniejszym wyborem będzie trunek niezawierający dodatkowego cukru, soli ani innych szkodliwych składników. Jeden shot wódki najprawdopodobniej nie wyrządzi szkody twojej skórze. Niestety wybierając tę jakże wygodną formę alkoholu, łatwo stracić kontrolę nad ilością spożytych drinków, a im więcej shotów, tym gorzej dla cery.
Rum i whisky także nie zawierają zwiększonej ilości cukru czy soli, jednak dostarczają organizmowi kongenerów, czyli ubocznych produktów procesu fermentacji alkoholu, które odpowiedzialne są za pogorszenie objawów kaca. Co więcej, chociaż związki te nie zostały ostatecznie potwierdzone, wielu specjalistów sądzi, że mogą one przyczyniać się do starzenia się skóry.
Wpływ słodkiego i słonego alkoholu na skórę
Mohito i inne słodkie drinki zawierają znaczne ilości cukru. Tymczasem spożywanie nadmiaru cukru, podobnie jak innych węglowodanów, prowadzić może do stanu zapalnego w organizmie, który z kolei przyczynia się do uszkodzeń komórkowych, przyspieszonego starzenia się skóry i trądziku. Dlatego, im mniej cukru znajduje się w alkoholu, tym mniej zmarszczek pojawi się na skórze.
Kolejnym trunkiem, który może pogorszyć kondycję skóry, jest zawierające sól piwo. Spożywane w nadmiarze sprawi, że skóra będzie wyglądała na spragnioną, a oczy opuchną. W ten sposób organizm da ci znak, że potrzebuje więcej wody, aby wypłukać nadmiar soli. Z drugiej strony, piwo zawiera antyoksydanty i inne składniki o działaniu przeciwstarzeniowym. Poza tym, nie zawiera tyle alkoholu co wódka.
Wpływ wina na skórę
Białe wino, podobnie jak drinki i piwo, zawiera cukier i niewielką ilość soli. Może spowodować obrzęk skóry i wzdęcia, a do tego zwiększa apetyt. Nie zawiera także prozdrowotnych właściwości, z których słynie wino czerwone.
Jak twierdzi wielu ekspertów, czerwone wino może pomóc kobiecie zachować zdrową i młodą skórę. Jednak jego spożywanie nie jest polecane osobom cierpiącym na takie schorzenia, jak trądzik różowaty. U niektórych ludzi może ono także powodować uwalnianie histaminy, która wzmaga czerwienienie się skóry i pogłębia symptomy kaca.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze