Jędrny biust po ciąży? To możliwe
REDAKCJA • dawno temuPowiększone i wrażliwe piersi to często jeden z pierwszych objawów ciąży. Już wtedy warto poświęcić im więcej uwagi, by po porodzie i zakończeniu karmienia były jeszcze ładniejsze.
Powiększone i wrażliwe piersi to często jeden z pierwszych
Bez względu na to, czy twój biust jest mały, czy duży, już kilkanaście dni po zapłodnieniu może zrobić się większy. Piersi stają się lepiej ukrwione, wyglądają tak, jakby pokrywała je pajęczynka drobnych sinoniebieskich żyłek. Brodawki ciemnieją i reagują bólem na dotyk ręki czy materiału. U wielu kobiet dochodzi do tego swędzenie, nadmierna potliwość i coraz większy rozmiar.
Najważniejszy biustonosz
Piersi rosną przez całą ciążę, u niektórych kobiet mogą się powiększyć nawet o dwa, trzy rozmiary. Dlatego bardzo ważne jest dobieranie biustonosza do ich aktualnej wielkości. Nie ma co na nim oszczędzać, bo jest „rusztowaniem” dla zmieniających się mięśni i tkanki. Stanik powinien być usztywniony i mieścić w miseczce całą pierś. Nie może być za mały, by nie płaszczył biustu i dodatkowo go nie uciskał. Nie może też być za duży, ponieważ nie spełni swojego zadania.
Warto pamiętać, że piersi w ciąży mogą zmienić nie tylko swój kształt, ale także i położenie. Dlatego, jeśli przed ciążą nosimy miseczkę B, konieczne może być szukanie w numeracji C albo D. Takie zmiany są indywidualne dla każdej ciężarnej kobiety.
By dobrze dobrać biustonosz, należy zmierzyć obwód klatki piersiowej pod biustem i odjąć od wyniku 5 cm. Taki powinien być obwód dobrze dobranego stanika. Później musimy zmierzyć biust w jego najszerszym miejscu. Od tego wyniku trzeba odjąć obwód pod biustem. Jeżeli różnica wynosi między 12 a 14 cm, konieczna jest miseczka B, jeśli między 14 a 16 cm – miseczka C, a jeśli między 17 a 19 cm – D. Wnętrza miseczek powinny być uszyte z bardzo delikatnej tkaniny. Ważne, by na wysokości brodawek nie było żadnych szwów czy koronek, bo mogą one podrażnić sutki. Lekarze radzą, by miękkiego, bezszwowego biustonosza używać także do spania. Tkliwe piersi źle reagują na szorstką pościel czy materiał piżamy.
Krem, ale nie każdy
U wielu kobiet skóra na piersiach rozszerza się, powodując rozstępy. Ta niechciana „pamiątka” zostaje potem na resztę życia, dlatego dobry krem specjalnie do piersi powinien być jednym z pierwszych ciążowych zakupów, a nawyk smarowania musi stać się codziennym rytuałem. Nie powinno się używać takich kremów jak do tej pory, bo mogą zawierać substancje nieodpowiednie dla kobiet w ciąży, choćby witaminę A. Preparaty przeznaczone dla ciężarnych są pod tym względem bezpieczne.
Zdarza się, że piersi w ciąży swędzą. Warto wmasowywać w nie preparaty do skóry wrażliwej i atopowej, które mają w składzie substancje hamujące świąd. Trzeba upewnić się w aptece, czy dany preparat można używać w ciąży. Często informację taką znajdziemy też na ulotce.
Kremy na rozstępy musimy aplikować bardzo delikatnie, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, by nie drażnić brodawek. Warto też pamiętać, że im więcej przybędzie nam kilogramów w ciąży, tym prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów będzie większe. Dlatego bardzo ważna jest kontrola wagi.
Masuj, ale z umiarem
Masaże piersi są w ciąży jak najbardziej wskazane, bo pobudzają krążenie i poprawiają wygląd skóry. Pierwsze efekty zauważysz już po tygodniu. Nie wolno ich jednak wykonywać rękami, ale strumieniem wody z prysznica. Najlepsze efekty dają naprzemienne masaże – raz chłodną, raz ciepłą wodą. Należy je wykonywać, zataczając kółka dookoła piersi. Temperaturę wody należy zmieniać co mniej więcej 30 sekund, ale obowiązkowo kończyć kąpiel zimnym prysznicem.
Ćwicz z hantlami
Rosnący biust powoduje osłabienie mięśni, które go podtrzymują. Niezbędne są ćwiczenia, które pomogą im się wzmocnić. Oczywiście każdy rodzaj aktywności w tym stanie wymaga konsultacji z lekarzem, ale na pewno nie będzie on miał nic przeciwko temu, by wykonywać proste wymachy rękami czy ponosić hantle z niewielkim obciążeniem. Dobry efekt osiągniemy, składając dłonie na wysokości klatki piersiowej i przy rozłożonych szeroko łokciach naciskając dłonią na dłoń przez kilka sekund. Należy zrobić trzy serie po osiem powtórzeń. Oprócz gimnastyki warto pamiętać o dobrej postawie z lekko ściągniętymi łopatkami. Wyrobienie sobie takiego nawyku wzmocni także kręgosłup.
Ciąża i co dalej
Po porodzie walka o jędrne piersi nie może się skończyć. Większość niepowodzeń w tym względzie to efekt zaniechania zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego, jak zalecają lekarze, powinno się dbać o piersi przez cały okres karmienia i jeszcze po nim. Na pewno przyniesie to dobry skutek.
Zobacz też:
Tradycyjne staniki to przeszłość. Braletka robi karierę
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze