Nie zapomnisz urlopu w Berlinie! Zjedz po niemiecku i poznaj kulturę sąsiadów
REDAKCJA • dawno temuBerlin – stolica Niemiec. Nowoczesna, minimalistyczna, z historią. Rozwija się dynamicznie i jest pełna innowacyjnych rozwiązań. Wyróżnia się eklektyzmem – obok smakowitych, swojskich kiełbasek podanych na wiele sposobów skosztujesz wyśmienitej kuchni z różnych zakątków świata. To tutaj odbywa się nawet 1500 imprez jednego dnia! Zobacz, czego możesz doświadczyć w Berlinie – nie tylko w styczniu.
Warszawę od Berlina dzieli niecałe 600 kilometrów. Można się tam dostać samochodem (ok. 5,5 godz.) lub dowolnym środkiem transportu masowego, np. pociągiem (ok. 5 godz.) lub, samolotem (tylko 1,5 godz.). Wystarczy kilka godzin, by trafić do innego świata odznaczającego się modernistyczną architekturą, silnie rozwiniętym przemysłem i atrakcjami na miarę Europy Zachodniej.
– Jeden dzień to stanowczo za mało, by zwiedzić cały Berlin i poznać wszystkie magiczne miejsca. Warto spędzić tu co najmniej weekend, a najlepiej cały tydzień! Dzięki temu łatwiej wczuć się w niezwykłą atmosferę tego miasta – mówi pracownik hotelu sieci AccorHotels.
Oto 5 powodów, by wybrać się na urlop do Berlina
1. Mur Berliński
Około 156 kilometrów systemu umocnień oddzielających przez 28 lat Berlin Zachodni od Wschodniego. Był to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny symbol zimnej wojny i podziału Niemiec. I chociaż mur runął w 1989 roku, to jego pozostałości wciąż wywołują wspomnienia oraz emocje.
To symbol burzliwej historii niemieckiego miasta, pomnik pamięci wszystkich ofiar.
2. Currywursty
Berlińska dieta nie należy do najlżejszych – smażone i pieczone kiełbasy, duże kufle piwa. Ma to jednak swój wyrazisty urok! Berlin to jedno z niewielu miejsc, gdzie zamiast kebabów częściej można znaleźć knajpę lub budkę sprzedającą pyszne wursty. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Największą popularnością cieszą jednak bratwursty, czyli pieczone cienkie kiełbaski, oraz currywursty, czyli kiełbaski z dodatkiem dużej ilości curry.
To nie miejsce na wyrzuty sumienia wywołane dietą. Na urlopie można zgrzeszyć – a dla tych niemieckich przysmaków naprawdę warto!
3. Muzea w Berlinie – skupisko sztuki
Ciekawostką jest to, że w samym Berlinie jest ich więcej niż łącznie w Paryżu i Londynie. Około 180 różnych muzeów, a w nich jeszcze więcej różnorodnych wystaw i ekspozycji – tego nie znajdziesz nigdzie indziej.
Prawdziwa gratka dla miłośników kultury to Wyspa Muzeów, w skład której wchodzą m.in.:
- Muzeum Bodego – z kolekcją malarstwa Donatellego czy Berniniego, kolekcją rzeźb wykonanych z kości słoniowej oraz eksponatami sztuki bizantyjskiej.
- Muzeum Pergamońskie – znajdują się tam rekonstrukcja Wielkiego Ołtarza Zeusa, zbiory sztuki starożytnej, a także ekspozycje związane z Azją Przednią.
- Nowe Muzeum – tu można obejrzeć sztukę egipską ze słynnym popiersiem egipskiej królowej Nefretete na czele.
4. Architektura
Z jednej strony nawiązująca do klasyki, z drugiej – innowacyjna, nowoczesna, modernistyczna do granic. Berlin zachwyca różnorodnością, która wbrew pozorom tworzy piękną, spójną całość.
Jeżeli przebywasz w stolicy Niemiec, nie przegap tych atrakcji:
Fernsehturn, czyli 365-metrowa wieża telewizyjna, z której szczytu widać całą panoramę miasta. Mieści się we wschodniej części Berlina i jest symbolem technologicznym dawnego reżimu.
Plac Poczdamski – to najnowocześniejsza zabudowa ostatniego dziesięciolecia, a dziś także jedno z najruchliwszych miejsc w Berlinie.
Reichstag, czyli budynek niemieckiego parlamentu. Z daleka zwraca uwagę efektowną kopułą. Jej metalowy szkielet jest pokryty 3 tysiącami metrów kwadratowych szkła!
Berliner Dom, czyli ewangelicka katedra berlińska wybudowana wg planów Juliusa Carla Raschdorffa w stylu późnego renesansu.
5. Język niemiecki
Dla wielu brzmi szorstko, innych urzeka jego mocny, konkretny charakter. Choć o gustach się nie dyskutuje, warto pamiętać, że wiele słów (dotyczących m.in. budownictwa lub urzędowych formalności) polszczyzna przejęła właśnie z języka niemieckiego. Szacuje się, że germanizmów – czyli słów pochodzenia niemieckiego – funkcjonuje w polskim aż 2976!
W styczniu w Berlinie – kalendarz wydarzeń
Berlin to jedno z dynamiczniej żyjących miast Europy. Bywa, że jednego dnia jest tam organizowanych aż 1500 imprez jednocześnie. A co w stolicy Niemiec dzieje się w styczniu?
Berlin Fashion Week – dwa razy w roku, w styczniu oraz lipcu, do Berlina przybywają najwięksi projektanci, najsławniejsze modelki i tysiące wielbicieli mody. To czas, kiedy w mieście odbywają się nie tylko pokazy mody, lecz także liczne imprezy towarzyszące, np. Bread&Butter, tj. targi mody.
Berliner Sechstagerennen – trwająca sześć dni impreza kolarska, w której każdy może wziąć udział. Wyścigom często towarzyszą liczne koncerty muzyczne.
Transmediale, czyli festiwal kultury i sztuki cyfrowej, to nie lada gratka dla miłośników tego rodzaju formy artystycznej, łączącej w sobie także elementy technologii digitalnej. Rokrocznie reprezentanci ok. 30 krajów przedstawiają tu swoje projekty multimedialne.
Berlin, jako jedna z europejskich stolic, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Nic dziwnego, jego eklektyczny modernizm hipnotyzuje. Chcesz odczuć ten wyjątkowy klimat na własnej skórze? Sprawdź dostępną tam bazę hotelową i zapewnij sobie komfortowy pobyt.
Źródło: artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze