Jak prać bieliznę?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuWiększość z nas nie przywiązuje wagi do tego, jak prać bieliznę. Wrzucamy brudne rzeczy do pralki, nie zastanawiając się, jaki będzie skutek tego prania. Popełniamy błąd, gdyż właściwe czyszczenie i przechowywanie zapewnia bieliźnie piękny wygląd, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się jej doskonałym stanem.
Przechowywanie brudnej bielizny:
Brudną bieliznę trzymaj w takim miejscu, aby zapewnić jej swobodny dostęp powietrza. Mogą to być np. wiklinowe kosze czy płócienne worki. Aby nie dopuścić do utrwalenia się brudu na bieliźnie czy nabrania nieprzyjemnego zapachu, upierz ją jak najszybciej.
Pranie:
Przed rozpoczęciem prania, posegreguj bieliznę według kolorów i rodzaju tkanin. Zszyj ewentualne rozdarcia i pęknięcia. W pralce pierz tylko bawełnę, poliester i sztuczny jedwab, natomiast koronkowe i satynowe biustonosze czyść ręcznie, gdyż w ten sposób możesz zapobiec uszkodzeniu koronki lub deformacji biustonoszy.
Przed wyborem odpowiedniej temperatury wody, uważnie przeczytaj informacje na metce i zastosuj się do nich. Im niższa temperatura tym lepiej, gdyż za ciepła woda może spowodować rozciągnięcie się materiału.
Piorąc bieliznę ręcznie, używaj płatków mydlanych lub delikatnych płynów zmiękczających, dzięki czemu zabrudzenia zostaną usunięte, a materiał nie zostanie uszkodzony. Decydując się na proszek, rozpuść go dokładnie w wodzie, a dopiero potem włóż do niej bieliznę. Zawsze pierz ręcznie biustonosze z fiszbinami, gdyż metalowe druciki mogą pęknąć w pralce. Jeżeli nie masz czasu i nie lubisz prać ręcznie, to nie zapomnij, aby przed włożeniem brudnej bielizny do pralki automatycznej umieścić ją w specjalnym worku zabezpieczającym. Pamiętaj także o tym, aby zapiąć klamerki stanika, by nie poniszczyły one koronek lub innych części garderoby podczas prania. Piorąc koronkowe biustonosze, zrezygnuj z dodatkowego płukania, gdyż to może przyczynić się do uszkodzenia materiału.
Stosuj proszki do prania białych tkanin, jeżeli masz białą bieliznę. Możesz wykorzystać płyny czy proszki przeznaczone do prania dziecięcych ubrań, gdyż są one delikatne, antyalergiczne i nie niszczą tkanin.
Używaj środków do zmiękczania wody. Dzięki nim nie tylko nie osadzi się kamień, ale nasza bielizna nie zszarzeje. Biustonosze zawierające elastan płucz po każdym założeniu, gdyż ten rodzaj materiału jest wyjątkowo wrażliwy na ludzki pot.
Suszenie:
Po wyjęciu z wody, a następnie delikatnym odciśnięciu (nie wykręcaniu), susz bieliznę rozłożoną na ręczniku umieszczonym na równej powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza biustonoszy, gdyż wieszanie ich może spowodować nie tylko rozciągnięcie, ale także zniekształcenie miseczek.
By usunąć plamy, nie stosuj odplamiacza. Najlepiej potrzyj plamy mydłem i dłużej namaczaj.
Dodatkowo, aby zapewnić bieliźnie przyjemny zapach, włóż do szuflady, w której ją przechowujesz, aromatyczne kuleczki lub saszetki.
Przewożenie bielizny:
Pakując rzeczy do walizki, nie mieszaj bielizny z resztą garderoby. Aby tego uniknąć, możesz wykorzystać specjalne saszetki będące nowością na rynku. Pozwolą one zabezpieczyć bieliznę, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku koronek. Zapewni to również komfort podczas kontroli bagażu na lotnisku.
Każda z nas lubi długo cieszyć się tym, co ma, zwłaszcza jeśli cena kupionego przez nas towaru była wysoka. W przypadku bielizny nie tylko długość użytkowania jest istotna, ale przede wszystkim jej jakość, wygląd, gdyż może cieszyć ona oko zarówno nasze, jak i naszego partnera, na którego piękna bielizna działa często jak afrodyzjak.
Informacja prasowa: www.vanguardpr.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze