Czym pachną wakacje? Które kategorie rządzą? Kwiatowa, drzewna czy orientalna?
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Avon
Czy wiesz, które grupy zapachowe są szczególnie trendy w te wakacje? Czym się charakteryzują? Zapraszamy do wyprawy w świat najmocniejszych zapachów lata 2022!
Perfumy, wody perfumowane i toaletowe, czyli historia zapachów
Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez skorzystania z perfum czy wody perfumowanej lub toaletowej. Zapachy poprawiają nam nastrój, wprawiają w lepszy humor, budzą pozytywne skojarzenia oraz dodają pewności siebie. Mało kto jednak wie, że zapachy w życiu człowieka odgrywają istotną rolę od tysiącleci, a próba ich usystematyzowania miała miejsce już w starożytności. To grecki filozof Arystoteles dostrzegł wagę zmysłu powonienia, który w jego mniemaniu był środkiem do niezbędnego poznania. Wszystkie otaczająca nas zapachy podzielił na sześć głównych grup: słodkie, kwaśne, tłuste, ostre, gorzkie i cuchnące. Niezwykłe jest to, że klasyfikacja ta z pewnymi jedynie modyfikacjami do dziś obowiązuje np. w przemyśle spożywczym. W połowie XVIII stulecia Karol Linneusz stworzył własną klasyfikację, w ramach której wyodrębnił aż 7 grup: aromatyczne, ambrozyjne, wonne, cebulowo-czosnkowe, cuchnące, odpychające i mdlące.
Obecnie natomiast w przemyśle kosmetycznym nie ma aż tak sztywnego przywiązania do dokładnych grup zapachowych. Często to poszczególne koncerny stosują własne klasyfikacje, które przydają się w ocenie różnych substancji aromatycznych. Mimo to większość obecnych zapachów można przypasować do ogólnych grup. W te wakacje szczególnie popularne stały się trzy grupy zapachowe: kwiatowa, drzewna i orientalna. Najmodniejsze wody perfumowane i toaletowe czy mgiełki zapachowe utrzymane są właśnie w tych tonacjach. Tylko… co one oznaczają? Sprawdź ofertę Avon.
Kwiatowa grupa zapachowa
To największa grupa zapachów, którą uznaje się za najbardziej lubianą i zarazem ponadczasową. Jednocześnie w jej obrębie panuje największe zróżnicowanie. Najczęściej spotykane są nuty kwiatów rodzimych, jak np. konwalia, bez, narcyz, fiołek, róża czy jaśmin, oprócz tego występują zapachy na bazie kwiatów egzotycznych. Wbrew pozorom wody perfumowane i toaletowe nie są przeznaczone jedynie dla kobiet, ale również dla mężczyzn – w tym drugim przypadku jest to zwykle lawenda lub geranium. Kwiatowe zapachy są romantyczne i przyjazne, a do tego uwodzicielskie, namiętne i tajemnicze. Zapach z tej grupy może być zbudowany z całego bukietu kwiatów lub tylko z pojedynczego kwiatu. Grupę kwiatową dzieli się na następujące podgrupy:
- kwiatowo-owocową,
- kwiatowo-orientalną,
- kwiatowo-wodną,
- kwiatowo-aldehydową,
- kwiatowo-zieloną.
Drzewna nuta zapachowa
Jak słusznie wskazuje nazwa, tu znajdziemy zapachy powiązane z różnymi drzewami. Zazwyczaj są to drzewa np. sandałowe, hebanowe czy cedrowe, czasem występują też wytrawniejsze aromaty jak wetiwer oraz oud. Oprócz tego dużą popularnością cieszą się kompozycje złożone z akordów piżma, kadzidła oraz dymu z tonami gorzkiego miodu oraz mięty. Drzewne zapachy bardzo chętnie łączone są z innymi woniami, co pozwala stworzyć naprawdę interesujące i eleganckie kompozycje – wpływa to na powszechne uznawanie tej grupy za bardzo wyrafinowaną. Dlatego też w wodach perfumowanych czy mgiełkach zapachowych wyczuwalne bywają nuty żywicy, kwiatów czy przypraw. Grupę drzewną dzieli się na następujące podgrupy:
- drzewno-cytrusową,
- drzewno-korzenno-skórzaną,
- drzewno-korzenną,
- drzewno-aromatyczną.
Orientalna grupa zapachowa
Ostatnia grupa zapachowa, która jest wyjątkowo trendy w tym sezonie, to grupa orientalna. Jednocześnie to druga najliczniejsza grupa zapachowa, zaraz po grupie kwiatowej. Już od starożytności ludzie uwielbiali zapachy przypraw i olejów, nadając za ich pomocą zapach włosom i skórze. Zapachy orientalne są bardzo trwałe i kojarzone z dalekim wschodem. Najczęściej rozpoznawalne nuty to goździk, cynamon, wanilia, puder, piżmo, ambra czy czekolada i kawa. Grupę orientalną dzieli się na trzy podgrupy:
- drzewno-kwiatowo-orientalną,
- pół-orientalno-kwiatową,
- korzenno-kwiatowo, orientalną.
Materiał sponsorowany przez Avon
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze