Nowoczesny dom to mniejsze rachunki - przegląd 5 topowych projektów domów energooszczędnych w standardzie WT 2021
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez domoweklimaty.pl
Nowoczesny dom to przede wszystkim dom energooszczędny. Co oznacza to pojęcie? Przede wszystkim należy je rozumieć jako mniejsze zapotrzebowanie na energię w odniesieniu do standardowych rozwiązań. Dzięki temu rachunki są niższe, a użytkowanie domu tańsze. Niniejszy artykuł przedstawia 5 topowych projektów domów energooszczędnych zaprojektowanych w standardzie WT 2021.
Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?
Jak już wspomniano we wstępie dom energooszczędny to budynek charakteryzujący się obniżonym zapotrzebowaniem na energię w stosunku do standardowego domu. Szacuje się, że zużycie energii w domu energooszczędnym wynosi około 70 kWh/(m²/rok) i jest zdecydowanie mniejsze niż w standardowym domu jednorodzinnym, w przypadku którego wartość ta wynosi około 120 kWh/(m²/rok).
Co sprawia, że dom jest energooszczędny?
Przede wszystkim odpowiedni projekt, który określa użycie właściwych materiałów budowlach zatrzymujących ciepło, odpowiednie usytuowanie względem stron świata, a także likwidację mostków cieplnych.
W jakim celu buduje się domy energooszczędne?
Powstają one przede wszystkim dlatego, że mniejsze zapotrzebowanie na energię, pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a co za tym idzie roczne koszty użytkowania domu. Poza wymiernymi oszczędnościami warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny takiego rozwiązania. Mniejsze zapotrzebowanie na energię oznacza mniejszą jej produkcję, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.
Jak wygląda bryła domu energooszczędnego?
Projekty domów energooszczędnych wyróżnia zwarta bryła. Budowa prawdziwie energooszczędnego domu wymaga zminimalizowania ilości ścian zewnętrznych oraz połaci dachowych po to, by uzyskana bryła budynku była możliwie jak najbardziej zwarta. Pozwala to ograniczyć straty ciepła, które są najmniejsze, gdy kubatura budynku jest prosta. Dlatego też domy energooszczędne pozbawione są z reguły elementów wystających poza obręb sześcienny budynku, takich jak np. wykusz, czy balkon.
Czym jest standard WT 2021?
Standard WT 2021 to norma energetyczna w zakresie izolacji cieplnej budynków, która obowiązuje od 2021 roku. Do jej przestrzegania zobowiązani są wszyscy inwestorzy, którzy złożyli wniosek o pozwolenie na budowę w 2021 roku. Standard energetyczny WT 2021 obejmuje również wszystkie istniejące już budynki, które będą rozbudowywane lub modernizowane po aktualizacji przepisów.
Czego dotyczą obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku normy? Przede wszystkim oznaczają konieczność:
- zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła dla konkretnych elementów domu, takich jak np. okna, ściany, itp.,
- zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię odnawialną Ep do 70 kWh/(m²/rok).
Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule: Warunki techniczne w 2021 roku — co się zmieniło w prawie budowlanym?
Przykłady projektów domów energooszczędnych w standardzie WT 2021?
Tegoroczne zmiany w prawie budowlanym sprawiły, że inwestorzy zmuszeni są do realizacji projektów, które spełniają wymogi, a co za tym idzie można je określić jako energooszczędne. Przykładem rozwiązań spełniających wszystkie rygorystyczne normy są następujące projekty:
- Antares T, czyli dom parterowy o powierzchni użytkowej 138,65m². Jest to komfortowy dom, w którym znajduje się przestronny salon oraz 3 dodatkowe pokoje. Jego funkcjonalność zwiększa dwustanowiskowy garaż, który znajduje się w zwartej bryle budynku;
- Astra, czyli piętrowy dom o powierzchni użytkowej 114,02m², w który posiada zlokalizowany na parterze salon z aneksem kuchennym oraz 4 sypialnie znajdujące się na piętrze. W budynku mieści się również garaż na jedno auto, który nie wystaje poza jego obrys. Dom posiada energooszczędną izolację cieplną. Przewidziano również wentylację mechaniczną z rekuperacją;
- Bąbelek, czyli dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 85,76m². Stosunkowo nieduża przestrzeń mieści przestronny salon z otwartą kuchnią oraz 3 sypialnie, które znajdują się na piętrze. Jest to tani w budowie dom, który można umieścić na wąskiej działce. Zwarta bryła oraz redukcja mostków termicznych sprawia, że klasyfikowany jest również jako budynek energooszczędny;
- Bagatela, czyli parterowy dom o powierzchni użytkowej 86,30m². Jest to nowoczesny, energooszczędny budynek, w którym znajdują się 2 sypialnie oraz garaż jednostanowiskowy. Jego architektura umożliwia nieograniczone właściwie wzbogacanie wyposażenia i aplikację nowoczesnych systemów. Na strychu można umieścić urządzenia do wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a na połaciach dachowych zainstalować kolektory słoneczne.
- Alabaster 5, czyli dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 132,08m². Projekt obejmuje przestronny salon z otwartą kuchnią oraz 4 sypialnie. Znajduje się w nim również jednostanowiskowy garaż, nad którym zaprojektowany został obszerny strych. Właściwe usytuowanie względem stron świata oraz zwarta bryła pozwala klasyfikować ten dom jako energooszczędny.
Budowa domu energooszczędnego to w pewnym sensie konieczność. Jest również korzystna, ponieważ pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz być bardziej eko. Najważniejszy jest jednak właściwy wybór projektu, który będzie zarówno komfortowy, jak i zgodny z obowiązującym standardem WT 2021.
Materiał sponsorowany przez domoweklimaty.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze