Web developer - jak budować portfolio?
KATARZYNA GAZEŁ • dawno temuMateriał sponsorowany przez theprotocol.it
Szukasz pracy na stanowisku web developera? Aby zwiększyć swoją szansę w procesie rekrutacji, musisz stworzyć odpowiednie portfolio, które przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy. Zastanów się zatem dokładnie, jakimi projektami warto się pochwalić. Pamiętaj, aby podczas swojej kariery nieustannie aktualizować portfolio, ponieważ to ono stanie się Twoją wizytówką.
Jak stworzyć pierwsze projekty do portfolio?
Jesteś początkującym developerem i nie masz na koncie żadnych projektów? Pamiętaj, że możesz je tworzyć już podczas zdobywania podstawowych umiejętności z zakresu obsługi HTML, JavaScript, Java czy innego języka programowania. Co więcej, brak jakichkolwiek komercyjnych realizacji nie musi być przeszkodą do otrzymania pierwszej pracy. Ciekawe projekty możesz realizować także podczas kursu dla programistów — świetną okazją do tego będzie kodowanie na żywo z trenerem, który pomoże Ci stworzyć Twoją pierwszą stronę.
Chcesz pracować w obszarze backendu? Sprawdź, jak wysokie są zarobki backend developera - przekonaj się, na jakie stawki możesz liczyć w swoim regionie!
Zadbaj o różnorodność projektów
Wielu pracodawców ocenia również portfolio kandydata pod kątem umiejętności posługiwania się konkretnymi technologiami. Warto zatem umieścić w nim projekty, które będą dowodem na znajomość poszczególnych języków programowania, bibliotek i frameworków. Należy także zwrócić uwagę na wymagania potencjalnego pracodawcy na dane stanowisko. Jeśli będzie on oczekiwał biegłej obsługi języka Python czy JavaScript, to do portfolio warto dodać projekty napisane właśnie w tych technologiach. Wykorzystaj fakt, że jako Web Developer masz szansę tworzyć strony dla klientów z wielu branż. W ten sposób możesz budować różnorodne portfolio, które stanie się dowodem na to, że nie boisz się podejmować nowych wyzwań.
Marzysz o karierze programisty stron internetowych? Sprawdź, czy praca web developera jest dostępna w Twoim mieście — poznaj najnowsze oferty!
Udostępnij swój profil na GitHub
Kluczowym elementem portfolio web developera może być udostępnienie profilu na GitHub. Dzięki temu potencjalny rekruter będzie miał okazję zapoznać się z Twoimi projektami w formie repozytorium, które zrealizowałeś na przestrzeni ostatnich lat. Na GitHub możesz wstawić zarówno proste aplikacje, jak i bardziej skomplikowane prace. Zostaną one udostępnione wraz z plikami README, które będą zawierać dokładny opis poszczególnych projektów.
Interesuje Cię SQL praca, a może wolisz pracować z wykorzystaniem Java lub Python? Wejdź na aktualne ogłoszenia i przekonaj się, kogo poszukują pracodawcy!
Wyróżnij się nietypową formą portfolio
Twoje portfolio powinno przykuwać uwagę zawartością, ale ważna jest także sama forma. Możesz zadbać o jego nietypową oprawę, aby w ten sposób wyróżnić się na tle konkurencji. Ciekawym pomysłem jest chociażby gamifikacja, czyli stworzenie portfolio w formie gry komputerowej. Potencjalny odbiorca może poruszać się specjalnie wykreowaną postacią lub samochodem, przemieszczając się między kolejnymi zrealizowanymi projektami. Jeśli jednak preferujesz bardziej minimalistyczne portfolio, postaw na formę typu one page. W tym przypadku projekty umieścisz na swojej stronie internetowej, która będzie Twoją internetową wizytówką. Dobrym pomysłem jest także napisanie wszystkiego w dwóch wersjach językowych — dzięki temu udowodnisz rekruterowi, że posługujesz się angielskim w stopniu komunikacyjnym. Pamiętaj także, aby zadbać o estetykę swojego portfolio — zastanów się między innymi nad doborem odpowiednich kolorów.
Zależy Ci na karierze project managera? Sprawdź wymagania na to stanowisko i zastanów się, czy praca PMO jest dla Ciebie dobrym wyborem!
Podsumowanie
Zbuduj portfolio web developera, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę i wyróżni Cię na tle innych kandydatów. Postaraj się, aby zawarte w nim projekty prezentowały Twoje zróżnicowane umiejętności. Zadbaj także o odpowiednią oprawę graficzną i zastanów się nad zastosowaniem nietypowej formy portfolio.
Materiał sponsorowany przez theprotocol.it
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze