Metal w nowoczesnym wnętrzu
REDAKCJA • dawno temuMetalowe elementy wystroju wnętrz zajmują poczesne miejsce w wielu stylach – najbardziej znaczącą rolę przyjmują jednak w aranżacjach nowoczesnych, szczególnie w mieszkaniach nawiązujących do wnętrz poprzemysłowych (loftów). Znajdziemy je w zarówno w elementach konstrukcyjnych (schody, instalacja ciepłownicza etc.), jak i meblach – w jaki sposób dobrać ich rodzaj i kolor, by nie zaburzyć harmonii wystroju?
Aranżacja grzejnika i instalacje wewnętrzne
Zarówno tradycyjne kaloryfery żeliwne i stalowe, jak i nowoczesne, wykonane z aluminium grzejniki płytowe rzadko kiedy stanowią element wystroju — zasłaniane biurkami czy zasłonami tracą jednak skuteczność, a zaniedbane – szpecą pomieszczenia. Wystarczy jednak farba do metalu i trochę pracy, a nawet żeberkowy, pochodzący jeszcze z PRL-u kaloryfer stanie się atrakcyjną dekoracją.
Pomalowane na kolor kontrastowy do ściany (świetnie sprawdza się ciemny szary, a dla odważnych – czerń lub czerwień) lub w modnych odcieniach metalicznego brązu lub mosiądzu) i dostosowane do innych elementów wystroju wniosą do wnętrza nie tylko ciepło, ale i elegancję. Warto również wyeksponować elementy instalacji ciepłowniczej – rury i zawory w kolorze miedzi doskonale ożywią wnętrze (dodatkową korzyścią będzie łatwy dostęp w razie problemów technicznych).
Metalowe elementy konstrukcyjne
Często stosowane w nowoczesnych wnętrzach pomieszczenia łączone (na przykład kuchnia połączona z jadalnią lub salonem) to doskonała okazja do umieszczenia metalowego filaru – nawet, jeżeli miałby pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną.
Pomalowany na czarno (lub – w wypadku aranżacji futurystycznej – zachowujący naturalny urok polerowanej stali lub blask chromu) filar pomoże w organizacji przestrzeni, umożliwiając oddzielenie od siebie np. przestrzeni kuchennej od wypoczynkowej.
W domach lub wielopoziomowych mieszkaniach warto zdecydować się na wykonane z metalu schody – nie tylko mogą przyjąć bardzo dekoracyjne formy, ale też zająć zdecydowanie mniej miejsca, niż tradycyjna klatka schodowa. Schody minimalistyczne warto pomalować na biało – rozjaśnią wnętrze i łatwiej odnajdziemy je w nocy – lub na czarno (będą wówczas mocnym, zdecydowanym akcentem).
Metalowe meble – ryzyko, które może się opłacić
Szkło i metal to uniwersalny materiał na nowoczesne meble – tworzą lekkie, smukłe i wytworne stoliki, szafki i regały. Aby jednak nie raziły, powinniśmy dostosować je zarówno do kształtu i wielkości, jak i do koloru pomieszczenia.
Jeżeli dysponujemy niewielkim metrażem – warto wykorzystać skłonność ludzkiego mózgu do poddawania się iluzjom. Jasne kolory ścian oraz horyzontalne linie – osiągane zarówno za pomocą pasów malowanych na ścianach, jak i dłuższej linii mebli – pozwalają optycznie wydłużyć ścianę, a przez to – powiększyć pomieszczenie.
Kolor metalu nie zawsze będzie dobrze odpowiadał charakterowi wnętrza – ciekawym pomysłem jest pomalowanie go farbą w żywych kolorach (czerwień, oranż, żółty) – szczególnie ciekawie będą się prezentować utrzymane w wielu barwach zestawy krzeseł.
Źródło: notka pr
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze