Czym zastąpić glifosat przy zwalczaniu chwastów?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez Target
Dziś na rynku mamy dostępnych wiele produktów do zwalczania chwastów, niestety często w ich składzie możemy znaleźć glifosat. Jednak dzięki większej świadomości, jako konsumenci poszukujemy rozwiązań, które będą dla nas bezpieczne. Chęć prowadzenia zdrowego trybu życia skłania nas do tego abyśmy pochylili się również nad odpowiednim odżywianiem. A skąd wziąć zdrowe jedzenie, jeśli nie z własnego ogródka? Dlatego do walki z chwastami powinniśmy poszukać bezpiecznych metod oraz produktów, które w składzie glifosatu nie mają.
Dlaczego nie glifosat?
Glifosat jako aktywny składnik herbicydów był obiektem wielu badań. Nie stwierdziły one jednoznacznie, że mamy do czynienia ze związkiem chemicznym który jest dla nas zabójczy, co nie zmienia faktu, że istnieje wiele zastrzeżeń co do jego użycia. W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zakwalifikowała glifosat jako substancję z grupy 2A, czyli prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi. W 2017 roku Europejska Agencja Chemikaliów stwierdziła, że jest to środek niebezpieczny dla organizmów, jednocześnie w tym samym raporcie zanegowała stwierdzenie jakoby glifosat był kancerogenny lub mutagenny. Niezależnie od tego jakie przyjmujemy stanowisko w sprawie glifosatu musimy pamiętać o tym, że zdania na jego temat są podzielone. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni bezpieczeństwa stosowanych środków, rozsądniej będzie poszukać metod zastępujących glifosat w naszym ogrodzie.
Rośliny, a glifosat
Musimy sobie zdać sprawę z tego, że niektóre rośliny uodporniły się na działanie glifosatu. Dobrym przykładem jest skrzyp. Jego budowa jest przyczyną bardzo słabego wchłaniania herbicydów podawanych w formie oprysku.
Niektóre gatunki roślin, np. kukurydza, zostały poddane modyfikacjom, które doprowadziły do jej odporności na glifosat. Niestety, mimo że nie szkodzi on uprawie, to nadal odkłada się w komórkach rośliny. Oczywiście takie ziarno przed dopuszczeniem do obrotu przechodzi badania sprawdzające obecność środków chemicznych, określana jest również ich ilość. Nie można ona przekroczyć dopuszczalnych norm. Ale co możemy znaleźć w żywności uprawianej przez nas samych, w domowych warunkach, jeśli wcześniej przez wiele lat stosowaliśmy herbicydy na bazie właśnie glifosatu?
Co użyć zamiast glifosatu?
W ofercie wielu producentów możemy znaleźć produkty, których działanie nie opiera się na glifosacie. Jego doskonałym substytutem jest m.in. kwas pelargonowy, związek naturalnie występujący w przyrodzie. Jak sama nazwa mówi znajdziemy go w pelargoniach, a konkretniej w ich olejkach eterycznych pod postacią estrów. Jednym ze środków opierających na nim swoje działanie jest Effect 24H produkowany przez firmę Target. Jest to herbicyd w 100% naturalny, a co za tym idzie — bezpieczny.
Z czystym sumieniem można go polecić ogrodnikom, którzy cenią sobie zdrowie i działanie w zgodzie z naturą. Effect 24H działa szybko, już po jednej dobie zauważymy efekty jego zastosowania. Doskonale sprawdzi się w walce z chwastami w ogrodzie – na kostce brukowej, chodniku i podjazdach.
Materiał sponsorowany przez Target
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze