5 książek wyróżnionych nagrodą Hugo. Czy znasz je wszystkie?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Każdego miesiąca do księgarń trafiają kolejne tytuły, a w mediach społecznościowych wciąż dostajemy informacje o premierach książek. Jak nie pogubić się w tej ilości publikacji? Dobrym pomysłem jest sięganie po nagrodzone książki. Dziś pokażemy Wam 5 tytułów wyróżnionych nagrodą Hugo.
Mole książkowe często ubolewają, że nie są w stanie przeczytać wszystkich książek, które wzbudziły ich zainteresowanie. Tymczasem sięgając po reklamowaną nowość, znów trafiamy na bardzo przeciętną historię. Jest na to proste rozwiązanie — wybieranie nagrodzonych książek (lub czytanie ich w pierwszej kolejności). Dzięki temu możemy poznać wartościowe dzieła literackie, które są ważne dla wybranego gatunku, pozostawiły po sobie ślad w kulturze i świadomości wielu osób. Takie książki cechuje znakomity warsztat, innowacyjny pomysł, ponadczasowość czy poruszanie ważnej problematyki. Jeśli zależy nam na literackim rozwoju, zdecydowanie warto mieć je na oku. Miłośnicy fantastyki mogą śledzić np. tytuły, które zdobyły nagrodę Hugo.
Czym jest nagroda Hugo?
Nagroda Hugo to amerykańska nagroda literacka dla utworów z gatunku fantasy i science fiction, którą przyznają uczestnicy konwentu Worldcon (najstarszy konwent miłośników fantastyki). Pierwsze rozdanie nagrody Hugo przypadło na 1953 rok. Dziś nagrodę można otrzymać w kilku kategoriach: za najlepszą powieść, opowiadanie, nowelę, a nawet dla najlepszego artysty, wydawcy czy… najlepszego fana pisarza. Skąd wzięła się nazwa tego wyróżnienia? Pochodzi ona od imienia Hugo Gernsbacka, czyli amerykańskiego wydawcy oraz pisarza sci-fi, który został fundatorem nagrody. Poniżej prezentujemy pięć znanych i cenionych tytułów wyróżnionych tą nagrodą.
Książki, które otrzymały nagrodę Hugo
1. Diuna, Frank Herbert
Powieść amerykańskiego pisarza, która poza nagrodą Hugo otrzymała nagrodę Nebula, a w 1987 roku została uznana za powieść science fiction wszech czasów. Tytułowa Diuna (czy też Arrakis) to jedyna we wszechświecie planeta, na której można znaleźć złoża melanżu. To substancja, która przedłuża życie i daje możliwość jasnowidzenia. Gdy rządzący Diuną Harkonnenowie są zmuszeni opuścić planetę i staje się ona lennem wrogów rodu, rozpoczyna się walka o władzę i dostęp do bezcennego surowca. Wielkimi krokami zbliża się premiera adaptacji Diuny (reż. Dennis Villeneuve), przewidziana na 18 grudnia 2020 roku. Warto przeczytać książki z serii Diuna przed obejrzeniem!
2. 451 stopni Fahrenheita, Ray Bradbury
451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której płonie papier. Ray Bradbury w swojej powieści przedstawił świat, w którym czytanie książek i krytyczne myślenie są surowo zabronione. Gdy społeczeństwo wygodnie zasiada przed telewizorami, specjalnie wyselekcjonowani strażacy zajmują się „usuwaniem” literatury. Jeden ze strażaków sprzeciwia się zakazowi i zaczyna czytać książki, które miał niszczyć. Poznaje również inne osoby, dla których literatura jest ogromną wartością.
3. Związek żydowskich policjantów, Michael Chabon
Oryginalna, napisana ze swadą powieść z wątkiem kryminalnym, która poza nagrodą Hugo otrzymała także Locus, Nebulę, Sidewise oraz nominację do kilku innych. Akcja toczy się na Alasce, w okręgu Sitka, który jest miejscem życia żydowskiej kolonii. Gdy wychodzi na jaw tajemnicze morderstwo anonimowego szachisty-narkomana, detektyw odkrywa spisek daleko wykraczający poza ich małą społeczność.
4. Amerykańscy bogowie, Neil Gaiman
Niezwykła historia, która zaskakuje nawet wytrawnych czytelników fantasy. Główny bohater, Cień, kończy odsiadywanie wyroku, ale zamiast radości czuje rosnący niepokój. Tuż przed opuszczeniem więzienia dowiaduje się, że jego żona zginęła w wypadku samochodowym. Szok i oszołomienie tylko się pogłębiają, gdy spotyka tajemniczego Pana Wednesdaya, który twierdzi, że jest uchodźcą wojennym. Nie mając nic do stracenia, Cień wyrusza w podróż z nowo poznanym mężczyzną, po drodze rozwiązując zagadkę morderstw — a to tylko jedna z rzeczy, których dokona. Neil Gaiman czerpie z panteonu bóstw różnych mitologii, po mistrzowsku łącząc różne wątki oraz splatając współczesność z historią.
5. Nakręcana dziewczyna, Paolo Bacigalupi
Określana jako „fantastyka ekologiczna” oraz „biopunk” powieść to debiut Bacigalupiego, który zdobył szereg prestiżowych nagród. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w Bangkoku. Codziennością jest globalne ocieplenie, wyniszczone środowisko naturalne i agresywne modyfikacje genetyczne. W takim świecie żyje Anderson Lake, który podaje się za dyrektora fabryki, a w rzeczywistości poszukuje gatunków owoców i warzyw uznanych za wymarłe. Sprawy komplikują się, gdy poznaje Emiko, dziewczynę z klasy Nowych Ludzi, zepchniętych na margines. Zaczyna odczuwać obsesję na jej punkcie, a tymczasem Emiko ma do odegrania znacznie większą rolę, niż ktokolwiek przewidywał.
Pięć wymienionych przez nas tytułów to fantastyka z najwyższej półki. Bywa trudna w odbiorze, wymaga skupienia, ale w zamian ma wiele do zaoferowania. Ciekawe, czy zaintrygowała Was Diuna, czy sięgniecie raczej po Nakręcaną dziewczynę?
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze