10 rodzajów aplikacji mobilnych, które ułatwią codzienne życie!
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Twórcy licznych aplikacji na telefon mają jeden cel: chcą ułatwić codzienne funkcjonowanie wszystkim użytkownikom smartfonów. Dlatego też wiele aplikacji powstaje jako odpowiedź na proste potrzeby – odnalezienia się w mieście, organizacji dnia, komunikowania się z bliskimi, szybkiego płacenia bez noszenia gotówki. Darmowych aplikacji o przeróżnym zastosowaniu są setki. Dostępne w sklepach dla systemu Android i iOS. Jakie aplikacje warto zainstalować? Sprawdź 10 typów aplikacji na smartfon, które powinieneś mieć.
Przydatne aplikacje w codziennym życiu
Z poniższych kategorii aplikacji warto mieć zainstalowaną co najmniej jedną, zależnie od potrzeb. Może się jednak okazać, że w ramach jednego rodzaju aplikacji przydatnych będzie kilka jej typów, mających różne zastosowania – aplikacje bowiem mają do to siebie, że są specjalistyczne i mają różny stopień zaawansowania. Lepiej zresztą wybierać właśnie takie programy, które z jednej strony mają pewną ograniczoną funkcjonalność, niemniej doskonale sprawdzą się w danych, określonych zadaniach. Nieważne, czy szukasz aplikacji iOS czy aplikacji Android – w każdej z tych kategorii znajdziesz oferty na oba rodzaje systemu operacyjnego. Zatem:
1. Aplikacje komunikacyjne, transportowe i nawigacyjne. Tego typu aplikacje są pomocne właściwie na co dzień i skierowane są w zasadzie do trzech rodzajów użytkowników. Pierwsza grupa to osoby, które dużo poruszają się po mieście – czy to komunikacją miejską, czy taksówką. Aplikacje, które mogą ich zainteresować pomagają znaleźć połączenie autobusowe pomiędzy punktem A i punktem B (np. mobile MPK, Jak dojadę), czy też pozwalają na zdalne zamówienie taksówki (np. iTaxi EKO Taxi). Ponadto część z nich dodatkowo umożliwia płatność kartą. Druga grupa to osoby podróżujące autem, które w ciągu dnia muszą szybko dotrzeć do kilku miejsc. Aplikacje, które będą pomocne w ich przypadku, skupiają się na nawigacji (np. Janosik, Google Mapy) oraz na szybkim płaceniu za parking. Trzecia grupa to osoby, które nie lubią nosić przy sobie gotówki lub mają w kieszeni małe kwoty. To właśnie dla nich Twórcy aplikacji dodają funkcjonalności, które pozwalają płacić kartą za wiele aktywności – autobus, taksówkę, parking (SkyCash).
2. Aplikacje informacyjne. Dla osób lubiących być na bieżąco z informacjami z Polski czy świata, newsami branżowymi dobrym rozwiązaniem są aplikacje „informacyjne”, np. News Republic, Wiadomości Google Pozwalają one w szybki sposób zapoznać się z najświeższymi wydarzeniami, bez przeglądania kilku serwisów internetowych (dzięki spersonalizowaniu potrzeb, wyświetlać się będą jedynie najcenniejsze dla użytkownika wiadomości). Aplikacje z informacjami – mogą to być informacje ogólne lub branżowe, np. biznesowe, finansowe albo sportowe – bardzo przydatne są szczególnie dla kierowców. Szybko bowiem można tu znaleźć lokalne informacje z raportami z dróg, które umożliwiają skuteczne omijanie korków.
3. Aplikacje finansowe i biznesowe. Finanse warto mieć pod kontrolą, a najłatwiej to osiągnąć poprzez ich systematyczny monitoring. Tu przyda się smartfon, który zawsze można mieć przy sobie – od razu można więc wpisać wydatki, przychody etc. Przeznaczone są do tego aplikacje do zarządzania budżetem oraz aplikacje bankowe, które są zdecydowanie bardziej praktyczne. Pozwalają bowiem w każdej chwili sprawdzić saldo w banku, wykonać przelewy, a nawet zapłacić telefonem! Taka jest właśnie aplikacja Alior Banku Dzięki niej można nawet wziąć pożyczkę. Aplikacja jest też doskonale zabezpieczona, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasze finanse są w dobrych rękach. Do aplikacji Alior Banku można logować się biometrycznie – odciskiem palca lub skanem twarzy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problem z zapamiętaniem kolejnego hasła czy PIN-u.
4. Aplikacje sportowe i dla prowadzących zdrowy tryb życia. Dzięki możliwości stałego monitorowania spożywanych posiłków oraz wykonywanych aktywności fizycznych, aplikacje tego typu skutecznie pomagają w wytrwaniu w postanowieniach zmiany trybu życia (Zdrowie, Dieta i Fitness — Kalorii Licznik, Samsung Health). Przykładowo aplikacja do biegania liczy pokonane kilometry i spalone kalorie oraz spisuje historię treningów (Endomondo, Krokomierz). Są też aplikacje dedykowane innego rodzaju ćwiczeniom oraz takie, które wyliczają zjedzone kalorie na podstawie opisów posiłków.
5. Aplikacje rozrywkowe i gastronomiczne. Smartfon to małe centrum rozrywki – aplikacja do słuchania muzyki, do oglądania filmów i seriali, do czytania ebooków i słuchania audiobooków chociażby Kodi Media Player czy BSPlayer. To podstawowe aplikacje rozrywkowe, ale jest tego o wiele więcej, np. aplikacja rozpoznająca piosenkę np. Shazam (kto nie zastanawiał się kiedyś, co akurat gra w radio w kawiarni?) oraz liczne aplikacje do gier – gry na Androida czy iOS pozwalają spożytkować czas podczas np. dojazdów do pracy (np. Mahijong Gold, Mistrz Słów) . Jest też wiele aplikacji gastronomicznych służących do zamawiania jedzenia na wynos albo rezerwowania stolika w knajpie (np. Pyszne.pl, MojStolik).
6. Aplikacje edukacyjne. Te programy służą m.in. do nauki języków obcych. Mają różne formy – są to fiszki językowe czy rozmówki, słowniki, tłumacze automatyczne etc. Chociażby WordBit Angielski, Fiszkoteka®, Tłumacz Google. Istnieją również aplikacje utrwalające wiedzę ogólną np. quizy tematyczne (np. Quizzpy). Aplikacje dedykowane młodszym mają barwną grafikę i uczą najczęściej poprzez zabawę.
7. Aplikacje do drobnych ogłoszeń i zakupowe. Aplikacje zakupowe to doskonały wybór dla wszystkich, którzy lubią mieć swoje wydatki pod kontrolą. Umożliwiają zbieranie punktów lojalnościowych, zachowanie paragonów, ułatwiają także ewentualne zwroty (całą historię, daty i numery transakcji mamy bowiem w jednym miejscu). Aplikacje z drobnymi ogłoszeniami czy aukcjami to mobilne wersje popularnych stron www o takim samym przeznaczeniu (OLX, Allegro). Dzięki nim dużo łatwiej i szybciej można coś kupić albo sprzedać. Nader przydatne są również aplikacje do przechowywania kart lojalnościowych czy rabatowych – nie trzeba już nosić kilkudziesięciu plastikowych kart w portfelu, wystarczy jedna aplikacja (np. Stocard, Payback czy Paragon)!
8. Aplikacje społecznościowe. Komunikatory do kontaktu na chacie, rozmów video i inne, aplikacje social media, sieci społecznościowych dedykowanych zawodowym kontaktom – każdy z pewnością ma choć jedną tego typu aplikację na telefonie. WhatsApp, Skype i Messenger to zdecydowanie najpopularniejsze spośród wszystkich aplikacji i portali programy, zrzeszające miliardy użytkowników na świecie. Nic dziwnego, bo znacząco ułatwiają kontaktowanie się z innymi, nawet, gdy jest się na drugim końcu świata.
9. Aplikacje turystyczne i pogodowe. Rezerwacja hotelu (Booking.com, Trivago) lub wynajem auta, sprawdzenie atrakcji turystycznych w miejscu docelowym (TripAdvisor, Atrakcje turystyczne) oraz pogody na wakacje (AccuWeather, Prognoza pogody) – na wszystko znajdziesz właściwą aplikację. Z pomocą niektórych z nich, można kompleksowo zaplanować wyjazd tylko przy pomocy telefonu poprzez korzystanie z aplikacji na Androida czy iOS.
10. Aplikacje do zarządzania czasem i zmiany nawyków. Ten typ aplikacji może zainteresować osoby z dużą liczbą zadań lub dla tych, którzy mają trudności z wykonywaniem niezbędnych czynności w ciągu dnia. Przykładowo, jedna z nich pozwala notować zadania na dany dzień (Zadania czy Lista zadań) inna, wspomaga skupienie poprzez kojącą muzykę (Study Music Memory Booster). Co ciekawe, są także programy, które wyłączają inne aplikacje (AVG Cleaner, Kaspersky Battery Life). Dzięki temu nie będziemy dostawać rozpraszających powiadomień i zaglądać co chwilę na konta społecznościowe (co także jest najczęstszym problemem dla osób ze słabszą koncentracją).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze aplikacji na smartfon?
Aplikacja mobilna powinna być przede wszystkim dobrze zabezpieczona i mieć sprawdzone źródło pobrania. Programy pochodzące z nieznanego źródła mogą przysporzyć nam wielu kłopotów. Zainfekowanie systemu operacyjnego telefonu wirusem może skutkować wyłudzeniem danych osobowych i wykorzystaniem informacji personalnych przez oszustów do wzięcia pożyczki lub nawet wykonaniem przelewu z naszego konta. Dlatego tak istotne jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo aplikacji. Zawsze należy pobierać aplikacje mobilne z zaufanego źródła. To szczególnie ważne dla bankowych programów, które najlepiej pozyskać ze strony banku. Jeśli chcemy pobrać taki program prosto ze sklepu z aplikacjami sprawdźmy czy aplikacja ma dużo pobrań, dobre oceny i identyczne parametry jak ta oferowana przez bank.
Poświęć także chwilę na sprawdzenie, jakie uprawnienia ma aplikacja. Jeśli jest to np. latarka, to niepotrzebny jej dostęp do twoich kontaktów. Takie żądanie od programu będzie zrozumiałe dla komunikatorów. W przypadku, gdy wymogi dostępów są nielogiczne lub jest ich zdecydowanie za dużo (jak na prostą aplikację), to nie zgadzaj się na nie i poszukaj innej aplikacji.
Pamiętaj, by nie podawać w aplikacji danych wrażliwych, czyli np. numeru PESEL czy numeru dowodu, bo mogą one zostać wykradzione i wykorzystane w szkodliwy dla ciebie sposób.
Aplikacje powinny mieć wsparcie twórców, autoryzację od producenta oraz dostępne bieżące aktualizacje.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze