Paski wybielające – stosowanie, działanie, efekty, alternatywy
MARLENA KOSTYŃSKA • dawno temuPaski wybielające zęby to jedna z nowszych metod rozjaśniania szkliwa i usuwania przebarwień. Produkt stosuje się na własną rękę, jest więc alternatywą dla innych domowych metod wybielania oraz zabiegów stomatologicznych. Jak działają paski wybielające i czy przynoszą efekty? O tym poniżej.
Paski wybielające są domową alternatywą dla stomatologicznego zabiegu wybielania zębów (iStock / puhhha)
Paski wybielające – działanie
Paski wybielające to specjalne nakładki na zęby nasączone żelem rozjaśniającym szkliwo. Pomaga on w zmniejszeniu przebarwień, usunięciu osadów i częściowej redukcji kamienia. Działanie preparatu mają zapewniać substancje aktywne, które znane są jako składniki past wybielających. Wśród nich znajdziemy nadtlenek wodoru i węgiel aktywny. Regularne noszenie pasków na zębach przez określony czas powinno rozjaśnić zęby o kilka tonów.
Warto pamiętać, żeby przed zastosowaniem pasków wybielających zapoznać się z wszelkimi przeciwwskazaniami. Po pierwsze zęby powinny być zdrowe. Dodatkowo ta metoda nie jest zalecana przy nadwrażliwości zębów lub problemach z dziąsłami. Nie można też wybielać zębów w ciąży lub w zbyt młodym wieku, czyli przed ukończeniem 16 lub 18 lat (w zależności od produktu). Należy bezwzględnie unikać zbyt częstego używania pasków, gdyż może to wywołać problemy z uzębieniem.
Paski wybielające – stosowanie
Paski wybielające do zębów należy stosować zgodnie z instrukcją producenta i po konsultacji ze stomatologiem. Zazwyczaj kuracja trwa tydzień lub dwa tygodnie. Paski nakleja się codziennie na kilka lub kilkadziesiąt minut na nieumyte zęby. Lepiej też unikać mycia zębów zaraz po zabiegu, ponieważ można wtedy podrażnić szkliwo.
Ostatnia kwestia to częstotliwość powtarzania kuracji. Po pewnym czasie śnieżna biel zanika, więc prawdopodobnie zechcemy sięgnąć po kolejny zestaw pasków wybielających. Dla bezpieczeństwa naszego uzębienia lepiej jednak nie robić tego częściej niż raz na pół roku.
Trzeba mieć świadomość, że kształt pasków może nie pasować idealnie do naszych zębów. Jeśli przez to żel wybielający będzie miał styczność z dziąsłami, może je podrażniać. Konsekwencja złego dopasowania nakładki to również nierównomierne wybielenie zębów.
Paski wybielające – efekty
Dzięki paskom wybielającym możemy rozjaśnić zęby o kilka odcieni, pozbywając się osadów i przebarwień. Skuteczność tej metody zależy od naturalnego odcienia zębów. Inne czynniki to odżywianie i palenie papierosów. Po zakończeniu kuracji zalecana jest biała dieta, która nie będzie wystawiała szkliwa na kontakt z jedzeniem i napojami o właściwościach silnie barwiących.
Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli przed sięgnięciem po paski wybielające udamy się na zabieg usuwania kamienia nazębnego.
Paski wybielające – alternatywy
- Nakładki wybielające – są podobne do pasków, mają jednak formę zabudowanej struktury silikonowej nakładanej na zęby.
- Pasty wybielające – skuteczność tych produktów jest ograniczona do likwidowania powierzchniowych osadów widocznych na zębach. Zalecane są głównie po wykonaniu specjalistycznych zabiegów wybielających, bo podtrzymują ich efekty.
- Płyny do płukania ust – mogą działać jako środek pomocniczy do innych metod wybielania zębów.
- Profesjonalne zabiegi wybielające – w gabinecie dentystycznym możemy profesjonalnie wybielić zęby metodą laserową lub indywidualnie wyprofilowanymi szynami (nakładkami). Są to jednak zabiegi dość kosztowne, których ceny wahają się od kilkuset do nawet 1500 zł.
- Domowe sposoby wybielania zębów – prawidłowa higiena jamy ustnej, regularne szczotkowanie zębów, korzystanie z nici dentystycznych, ograniczenie kawy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze