Sprawdzone sposoby na oszczędne pranie
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuChcesz prać równie skutecznie, ale taniej? Jest to możliwe, bo istnieje wiele prostych sposobów na zmniejszenie kosztów. Dzięki niewielkim zmianom przyzwyczajeń oraz zastąpieniu niektórych środków do prania tańszymi odpowiednikami można oszczędzić nawet 150 zł miesięcznie.
Wybierz odpowiednią pralkę
Bardzo duże znaczenie dla kosztów zużycia energii elektrycznej i wody ma wybór odpowiedniej pralki. Zwróć szczególną uwagę na klasę energetyczną sprzętu. Im bardziej energooszczędne urządzenie, tym niższe koszty zużycia prądu (nawet do 50%) i mniejsze zużycie wody (do 50 litrów w czasie cyklu prania). Obecnie produkowane pralki dobierają ilość wody pod kątem załadowania bębna, dzięki czemu potrzebna jest mniejsza ilość energii na ogrzanie mniejszej ilości wody.
Nie przesadzaj z proszkiem do prania
Stosuj się ściśle do zaleceń producentów środków do prania i nie używaj ich więcej, niż jest to wskazane. Polacy mają w zwyczaju znacznie przekraczać zalecane dawki detergentu, bo ich zdaniem wpływa to korzystnie na czystość pranych ubrań. Nadmiar proszku nie ma jednak wcale znaczenia dla końcowego efektu prania. Co więcej w takim przypadku trzeba włączyć dodatkowe płukanie, aby usunąć detergent, a to przekłada się na wzrost kosztów. Dobrze jest więc czytać opisy na opakowaniach i oszczędzać nie tylko na środkach piorących, ale także na niższym zużyciu wody i energii elektrycznej.
Pierz na zimno
Na rynku pojawia się coraz więcej proszków i płynów, które skutecznie piorą już w temperaturze 20°C. Nie ma więc potrzeby nastawiać wyższej temperatury w pralce, bo będzie to niepotrzebne marnowanie energii elektrycznej. Producenci podają na metkach maksymalną dopuszczalną temperaturę prania, co nie znaczy, że na taką należy ustawiać pralkę. Przy zmienianiu pościeli raz w tygodniu spokojnie można ją prać w wodzie o temperaturze 40, a nie 60°C. W skali roku jest to oszczędność około 100 zł.
Zmień przyzwyczajenia
Jeśli używasz tylko jednego lub dwóch programów do prania, zajrzyj do instrukcji obsługi swojej pralki, bo jest duże prawdopodobieństwo, że ma ona program, który pozwala prać taniej. Większość sprzętów ma na przykład funkcję szybkiego prania. Można z niej efektywnie korzystać, gdy ubrania nie są poplamione, ale wymagają jedynie odświeżenia. Pranie będzie wtedy kosztować nawet o połowę mniej, a cały proces potrwa znacznie krócej. Jeżeli pralka ma programy eko, warto z nich korzystać, ponieważ zużywają one mniej prądu i wody. (Więcej dowiesz się tutaj: http://www.hotpoint.pl).
Maksymalnie wypełnij bęben pralki
Niepełny wsad w bębnie powoduje większe zużycie wody i energii elektrycznej. Jedynie podczas prania delikatnych tkanin można pozostawić pralkę do połowy pustą, żeby ubrania się nie zniszczyły. Najlepiej, żeby pranie wypełniało bęben tak, by od góry był luz szerokości dłoni. Dzięki praniu z pełnym wsadem oszczędza się aż do 50% wody i energii elektrycznej. Jeśli pierzesz tylko kilka rzeczy, najlepiej zrobić to ręcznie.
Włącz pralkę na noc
Cicho pracująca pralka i umowa z dostawcą prądu na tańszą nocną taryfę, która obowiązuje zwykle między godziną 22:00 a 6:00, pozwala zaoszczędzić nawet do 30% energii elektrycznej.
Nowoczesne pralki pomagają prać efektywnie i taniej, a jeżeli jeszcze wdrożysz proponowane wyżej nawyki, masz gwarancję, że pranie będzie nie tylko perfekcyjnie czyste, ale również przyniesie oszczędności w domowym budżecie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze