Domowe sposoby na wągry
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuMechaniczne oczyszczanie twarzy u kosmetyczki nie jest już tak popularne jak kiedyś. A to dlatego, że potrafi bardzo podrażnić, szczególnie wrażliwą skórę, a nieumiejętnie wykonane może mieć równie zgubne skutki co samodzielne „wyciskanie” wągrów. Jeśli nie wierzysz w kosmetyki i domowe sposoby, możesz oczyszczanie mechaniczne zastąpić ultradźwiękami lub peelingiem kawitacyjnym. Wszystkie zabiegi jednak kosztują, zwłaszcza jeśli stosuje się je regularnie. Dlatego polecamy domowe sposoby, które stosowały z dobrym skutkiem nasze matki i babki, i które nie kosztują prawie nic.
Domowe sposoby nie powinny być stosowane u alergików i osób o skórze wrażliwej bez konsultacji z lekarzem, gdyż naturalne składniki mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne.
Sok z cytryny na wągry
Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się wągrów jest stosowanie soku z cytryny. Wacik kosmetyczny maczamy w świeżo wyciśniętym soku i przecieramy obszar dotknięty zaskórnikami. Pozostawiamy na noc. Skóra może trochę szczypać. Jednorazowa aplikacja nie da zadowalających rezultatów, wiec zabieg trzeba powtarzać. Cytryna ma działanie rozjaśniające, antyseptyczne, a zawarte w niej kwasy wchłaniają sebum i delikatnie złuszczają.
Soda oczyszczona rozmieszana z wodą mineralną także działa antybakteryjnie i pochłania nadmiar sebum. Składniki mieszamy w równych proporcjach i powstałą papkę nakładamy na skórę. Po ok. 20 minutach spłukujemy.
Popularna w czasach naszych mam była maseczka z drożdży. 20 g drożdży mieszamy z dwoma łyżkami ciepłego mleka i powstałą maseczkę nakładamy na 20 minut. Po jej zmyciu wągry powinny łatwo dać się usunąć.
Co z łyżeczką unny? Jeśli nie potrafisz powstrzymać się od wyciskania wągrów, rób to za pomocą urządzenia zwanego łyżeczką unny. Zabieg należy przeprowadzać tuż po kąpieli lub po wykonaniu parówki, kiedy skóra jest rozpulchniona, a wągry prawie na wierzchu. Żeby nie roznosić bakterii po całej twarzy, zawsze przed użyciem łyżeczki zdezynfekuj ją spirytusem, a twarz tonikiem. Nie wyciskaj krostek objętych stanem zapalnym. Grozi to powstaniem brzydkiej blizny.
Pielęgnacja skóry z wągrami
Żaden domowy sposób nie zastąpi codziennej pielęgnacji. Codziennie oczyszczaj twarz żelem do skóry z niedoskonałościami. Do mycia twarzy przydatna będzie specjalna szczoteczka, która dokładniej oczyści pory skóry. Zarówno rano, jak i wieczorem stosuj tonik przeciw wągrom oraz krem antybakteryjny. W przypadku wągrów bardzo ważny jest regularny peeling raz lub dwa razy w tygodniu. Świetnym sposobem są także plastry na czoło, nos i brodę, które nakleja się na zwilżoną skórę, a po ok. 15 minutach ściąga jednym szybkim ruchem zeschnięte razem z przyklejonymi do nich zaskórnikami.
Niestety żaden sposób nie daje długotrwałych efektów, bo wągry lubią szybko wracać. Tylko konsekwentna pielęgnacja i codzienne oczyszczanie twarzy oraz umiar w stosowaniu kryjącego makijażu mogą przedłużyć czas, kiedy nasza skóra będzie idealnie czysta i pozbawiona czarnych punkcików.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze