Maseczka na wągry
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWągry to rodzaj zaskórników, które powstają z powodu zanieczyszczeń zatykających otwarte pory skóry. Najczęściej pojawiają się w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Problem ten dotyka już nie tylko nastolatek. Jeśli twoja cera jest tłusta lub mieszana, z całą pewnością miałaś już do czynienia w wągrami. Najlepszą profilaktyką jest oczywiście odpowiednio dobrana pielęgnacja nastawiona w głównej mierze na dogłębne oczyszczanie. Całe szczęście coraz więcej z nas zarzuciło wyciskanie pryszczy i wągrów na rzecz zabiegów kosmetycznych i specjalistycznych kosmetyków. Postępując w ten sposób, zmniejszasz ryzyko powstania nieestetycznych blizn i rozniesienia stanu zapalnego na inne partie skóry. Pamiętaj, że niedokładnie wyciśnięty zaskórnik powoduje stan zapalny, który wygląda znacznie gorzej niż przed „domowym zabiegiem”.
Sposób na wągry
Kosmetyki do pielęgnacji skóry tłustej mają dosyć silne właściwości wysuszające, dlatego wiele osób próbuje stosować domowe sposoby pozbywania się wągrów. Znacznie lepsze od wyciskania czy to palcami, czy łyżeczką unny jest stosowanie domowych maseczek, które wspomogą pielęgnację kosmetykami. Taką maseczkę nakładamy zawsze na dokładnie oczyszczoną twarz, najlepiej po peelingu i wieczorem, bo jeśli wystąpi podrażnienie lub zaczerwienienie, to przez noc skóra się uspokoi.
Maseczka z drożdży
Do wykonania maseczki potrzebujemy 20 g drożdży i dwóch łyżek mleka. Mleko lekko podgrzewamy i rozdrabniamy w nim drożdże. Powstałą papkę nakładamy na twarz, omijając okolice oczu. Maseczka zasycha po upływie ok. 20 minut. Wtedy należy ją dokładnie zmyć ciepłą wodą, a buzię potraktować kremem nawilżającym. Maseczka może być stosowana jeden do dwóch razy w tygodniu.
Maseczka ściągająca pory skóry
Surowego ziemniaka ścieramy na tarce, a następnie mokrą papkę nakładamy na twarz na 15 minut. Ponieważ maseczka może spływać, lepiej jest nakładać ją na leżąco i przy pomocy drugiej osoby. Po upływie tego czasu zdejmujemy papkę ze skóry i myjemy twarz. Tak jak w poprzednim wypadku, nakładamy krem do twarzy.
Wybielający sok z cytryny
Czarne zaskórniki łatwo rozjaśnić za pomocą soku z cytryny. Miejsca, w których występują wągry pocieraj dwa razy dziennie wacikiem nasączonym świeżym sokiem z cytryny. Dzięki zawartym w niej kwasom wągry ulegają rozjaśnieniu lub nawet całkowitemu zanikowi.
Jeśli pielęgnacja kosmetykami z serii antytrądzikowych oraz domowe sposoby nie pomagają, wybierz się na konsultację do dermatologa. Wizyta u lekarza ma tę przewagę, że przepisane przez niego preparaty czy zabiegi mają na celu wyleczenie skóry, a nie tylko chwilowe jej oczyszczenie z widocznych zaskórników, jak to się dzieje podczas oczyszczania skóry u kosmetyczki. Znów popularne stały się także plastry oczyszczające nos, czoło i brodę. Plaster nakleja się na zwilżoną wodą skórę, a po ok. 15 minutach zdziera jednym ruchem ręki wyschnięty plaster razem z wągrami, które się do niego przylepiły. Nie jest to sposób działający długotrwale, ale na pewno znacznie tańszy od kosmetyczki i stosowany systematycznie raz w tygodniu zapewni ci komfort lepiej oczyszczonej skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze