9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek

10. W jakim wieku rozpoczynają się procesy starzenia?To zaskakujące, ale procesy starzenia postępują tuż po popokwitaniowej fazie dojrzewania, czyli średnio ok. 18-25 roku życia. W związku z tym warto już w młodzieńczych latach pomyśleć o prewencji powstawania zmarszczek i pielęgnować cerę przy użyciu odpowiednich kosmetyków.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. W jakim wieku rozpoczynają się procesy starzenia?
To zaskakujące, ale procesy starzenia postępują tuż po popokwitaniowej fazie dojrzewania, czyli średnio ok. 18-25 roku życia. W związku z tym warto już w młodzieńczych latach pomyśleć o prewencji powstawania zmarszczek i pielęgnować cerę przy użyciu odpowiednich kosmetyków.

9. Ochrona przed promieniowaniem UVPromieniowanie słoneczne odpowiada mniej więcej za 80% objawów starzenia się skóry. Na skutek jego działania w obrębie skóry powstają głębokie zmarszczki, przebarwienia, a naczynka krwionośne ulegają trwałemu rozszerzeniu. Regularne stosowanie filtrów słonecznych może znacząco spowolnić procesy starzenia.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

9. Ochrona przed promieniowaniem UV
Promieniowanie słoneczne odpowiada mniej więcej za 80% objawów starzenia się skóry. Na skutek jego działania w obrębie skóry powstają głębokie zmarszczki, przebarwienia, a naczynka krwionośne ulegają trwałemu rozszerzeniu. Regularne stosowanie filtrów słonecznych może znacząco spowolnić procesy starzenia.

8. Nawilżanie skóryWysuszona skóra jest bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska. Co więcej, na jej powierzchni szybciej tworzą się zmarszczki. To ważne, aby każdego dnia zapewnić skórze odpowiedni poziom nawodnienia przy użyciu kosmetyku nawilżającego.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. Nawilżanie skóry
Wysuszona skóra jest bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska. Co więcej, na jej powierzchni szybciej tworzą się zmarszczki. To ważne, aby każdego dnia zapewnić skórze odpowiedni poziom nawodnienia przy użyciu kosmetyku nawilżającego.

7. Rezygnacja z paleniaDym tytoniowy ogranicza transport składników odżywczych bezpośrednio do tkanek i skóry. Konsekwencją tego może być zmiana kolorytu cery, która przybiera ziemisty, niezdrowy kolor. Ponadto, substancje smoliste zawarte w papierosach generują powstawanie wolnych rodników, które znacząco przyśpieszają procesy starzenia się skóry.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

7. Rezygnacja z palenia
Dym tytoniowy ogranicza transport składników odżywczych bezpośrednio do tkanek i skóry. Konsekwencją tego może być zmiana kolorytu cery, która przybiera ziemisty, niezdrowy kolor. Ponadto, substancje smoliste zawarte w papierosach generują powstawanie wolnych rodników, które znacząco przyśpieszają procesy starzenia się skóry.

6. Odpowiednia ilość snuW trakcie snu skóra podlega intensywnym procesom regeneracyjnym. W tym czasie komórki skóry ulegają odnowie, a uszkodzenia w jej obrębie podlegają redukcji. Z tego względu warto każdego dnia poświęcić 7-8 godzin na spanie.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

6. Odpowiednia ilość snu
W trakcie snu skóra podlega intensywnym procesom regeneracyjnym. W tym czasie komórki skóry ulegają odnowie, a uszkodzenia w jej obrębie podlegają redukcji. Z tego względu warto każdego dnia poświęcić 7-8 godzin na spanie.

5. Spanie w pozycji na plecachKażdy z nas ma ulubioną pozycję, którą przybiera w czasie snu. Może to być leżenie na brzuchu czy na boku. Niestety jedyną pozycją, która nie pogłębia zmarszczek na twarzy jest ta, w trakcie której leżymy na plecach. Wtedy skóra twarzy nie jest „gnieciona” przez poduszkę.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Spanie w pozycji na plecach
Każdy z nas ma ulubioną pozycję, którą przybiera w czasie snu. Może to być leżenie na brzuchu czy na boku. Niestety jedyną pozycją, która nie pogłębia zmarszczek na twarzy jest ta, w trakcie której leżymy na plecach. Wtedy skóra twarzy nie jest „gnieciona” przez poduszkę.

4. Spożywanie warzyw i owocówZawarte w warzywach i owocach silne przeciwutleniacze chronią skórę przed działaniem wolnych rodników – związków odpowiedzialnych za uszkodzenia DNA komórek oraz przyśpieszających starzenie. Dieta obfitująca w warzywa i owoce może uchronić skórę przed przedwczesnym starzeniem.
Zdjęcie autorstwa dfespi48 / CC BY

4. Spożywanie warzyw i owoców
Zawarte w warzywach i owocach silne przeciwutleniacze chronią skórę przed działaniem wolnych rodników – związków odpowiedzialnych za uszkodzenia DNA komórek oraz przyśpieszających starzenie. Dieta obfitująca w warzywa i owoce może uchronić skórę przed przedwczesnym starzeniem.

3. Regularna pielęgnacjaRegularna pielęgnacja skóry może znacząco spowolnić procesy jej starzenia. To bardzo ważne, aby każdego dnia wykonywać dokładny demakijaż skóry przy użyciu mleczek kosmetycznych czy płynów micelarnych, a także stosować kremy odpowiednio dobrane do typu skóry.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Regularna pielęgnacja
Regularna pielęgnacja skóry może znacząco spowolnić procesy jej starzenia. To bardzo ważne, aby każdego dnia wykonywać dokładny demakijaż skóry przy użyciu mleczek kosmetycznych czy płynów micelarnych, a także stosować kremy odpowiednio dobrane do typu skóry.

2. Kosmetyki z witaminą AKosmetyki zawierające w składzie witaminę A oraz jej pochodne posiadają udokumentowane właściwości odmładzające. Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że po upływie trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia stosowania preparatu kosmetycznego zawierającego tę substancję zmarszczki ulegają spłyceniu.
Zdjęcie kosmetyków / Shutterstock

2. Kosmetyki z witaminą A
Kosmetyki zawierające w składzie witaminę A oraz jej pochodne posiadają udokumentowane właściwości odmładzające. Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że po upływie trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia stosowania preparatu kosmetycznego zawierającego tę substancję zmarszczki ulegają spłyceniu.

1. Techniki radzenia sobie ze stresemUmiejętność radzenia sobie ze stresem może nie tylko uchronić organizm przed chorobami, ale również zapobiec pogorszeniu stanu cery. Badania kliniczne potwierdzają, że na skutek tego niekorzystnego czynnika mogą pogłębiać się zmarszczki, a nawet może dojść do wystąpienia trądziku.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Techniki radzenia sobie ze stresem
Umiejętność radzenia sobie ze stresem może nie tylko uchronić organizm przed chorobami, ale również zapobiec pogorszeniu stanu cery. Badania kliniczne potwierdzają, że na skutek tego niekorzystnego czynnika mogą pogłębiać się zmarszczki, a nawet może dojść do wystąpienia trądziku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Rzęsy w stylu gwiazd Kąp się w mleku, będziesz piękna Wrażliwa skóra głowy Gładkie usta Ćwiczenia na grube uda Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet Różowe paznokcie – zawsze na czasie Sposób na elektryzujące się włosy Smokey eyes 10 odchudzających fryzur inspirowanych przez gwiazdy Tonik oczyszczający Sposób na cienie pod oczami