Malowanie ciała
KAROLINA • dawno temuWspółcześnie ozdabianie ciała uważane jest za dziedzinę sztuki. Posiada jednak także zagorzałe grono przeciwników. Dla jednych stanowi sposób wyrażanie siebie i wzbudza estetyczny zachwyt, podczas gdy dla innych ingerencję w naturalne piękno ludzkiego ciała. Poniższy artykuł poświęcony został nowej modzie na malowania ciała.
Zdobienie ciała
Obecnie ciało zdobić można na wiele sposobów. Służy do tego nie tylko ubranie i biżuteria, lecz także modny makijaż oraz tatuaże. Poza tym kobiece ciało urozmaicane jest różnymi kolorami lakierów lub wymyślnymi wzorkami na paznokcie. Dokonania kosmetologii i chirurgii plastycznej sprawiają, że możemy wyglądać tak, jak chcemy. Krótka wizyta u fryzjera pozwala nam na całkowitą zmianę koloru włosów, a ogólnodostępne soczewki kontaktowe zabarwią naszą tęczówkę dowolną barwą. Zdobienie ciała nie jest jednak wymysłem współczesności. Od zarania dziejów ludzie starali się upiększać siebie poprzez nanoszenie na skórę rozmaitych obrazków. Był to przede wszystkim wyraz sztuki, jaka miała uduchowić ciało, ale ozdabianie ciała częstokroć pełniło także funkcje pozaestetyczne, wśród których można wymienić kamuflowanie się przed przeciwnikiem, ochronę przed owadami lub zapobieganie chorobom skóry.
Kontynuacją rytualnego zdobienia ciała jest bodypainting. To wspaniała alternatywa dla osób obawiających się wykonania tatuażu, gdyż nie jest to trwała technika. Malowanie ciała, bo takie jest dosłowne tłumaczenie nazwy omawianej dziedziny sztuki, w obecnej formie narodziło się w latach 60. XX wieku. Z czasem dotarło do Polski, gdzie dziś można również w ciekawy i eksperymentalny sposób ozdobić ciało.
Pomalowane ciało
W bodypaintingu wyróżnia się kilka technik wykonywania malunków. Głównym środkiem służącym do zdobienia są specjalne farby do bodypainting. Mogą one być nakładane przy pomocy pędzla i gąbki, markera bądź areografa. Podczas gdy dwa pierwsze z pośród wymienionym narzędzi stosowane są do pokrywania małych powierzchni i tworzenia dość precyzyjnych wzorów, to ostatnie z nich służy malowaniu dużych obszarów ciała. Obok należy wymienić zdobienie ciała poprzez nakładanie henny – sposób ten jest znany od wielu stuleci (bardzo popularny w kulturze indyjskiej), a efekt przypomina prawdziwy tatuaż. Niewątpliwą zaletą henny jest jest nietrwałość, bowiem na ciele utrzymuje się tylko około 10 dni, co pozwala uniknąć bolesnego zabiegu usuwania wykonanego tatuażu (a na taki decydują się osoby niezadowolone z malunków zrobionych na stałe). W bodypainting można łączyć wszystkie wskazane techniki i tworzyć tzw. efekty, które wykonuje się zazwyczaj z użyciem pianek i lateksu, choć panuje tu duża dowolność.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się bodypainting UV. Jest bardzo efektowny, a wykonany za pomocą świecących nocą farb malunek, idealnie nadaje się na klubową imprezę, gdzie przyćmi nawet najbardziej oryginalne dodatki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze