Obgryzanie paznokci
DAMIESA • dawno temuTaki nieestetyczny nawyk obgryzania dotyczy najczęściej dzieci i młodzieży w okresie dorastania. Jednak zdarza się także, że dotyka on kobiety i mężczyzn w różnym wieku. Co ciekawe, taka reakcja na stres ma swoją nazwę. Chorobę notorycznego obgryzania paznokci określa się terminem Onychofagia. Nazewnictwo to pochodzi z języka greckiego, gdzie „onycho” oznacza paznokieć, zaś „phagia” – jeść. Skąd pojawia się taka przypadłość i jak ją można leczyć?
Przyczyny obgryzania paznokci
Mówi się, że obgryzanie paznokci jest formą samookaleczenia się i przejawem autoagresji. Taki nawyk najczęściej pojawia się zatem w okresie dojrzewania. Sytuacje stresowe i rozdrażnienie powodują nerwowe obgryzanie paznokci. U dzieci zaś takie zachowanie może być sposobem radzenia sobie z takimi sytuacjami jak problemy w szkole, rozwód rodziców czy konflikty z rówieśnikami. Taka reakcja jest więc wynikiem nieradzenia sobie w stresowych sytuacjach czy napięciem. Stany tego typu mogą jednak także odczuwać dorośli. Jest to nawyk niekontrolowany, więc z czasem może stać się na tyle uporczywy, że stanie się rzeczą nieodzowną, każdorazowo przynosząc ukojenie w psychicznym bólu. Obgryzanie paznokci jest także często wynikiem silnych przeżyć i wzburzenia emocjonalnego. Przyczyn takiego nawyku można również szukać w niskiej samoocenie czy stanach lękowych.
Skutki obgryzania paznokci
Dłonie są wizytówką człowieka, a więc jeśli straszą swoim wyglądem, to stanowi to istotny sygnał dla otoczenia. Szczególnie jest to ważne podczas takich sytuacji życiowych jak rozmowa kwalifikacyjna czy negocjacje z klientem. Z najczęściej wymienianych skutków onychofagii podaje się choroby paznokci oraz zaczerwienione opuszki palców. Obgryzane paznokcie mogą też z czasem wrastać w skórę, co z kolei powoduje bolesność. Do tego ich płytka jest zdeformowana i często dochodzi do stanów zapalnych w okolicy naskórka czy przerostu paznokcia. Ponadto odkształceniu mogą ulec także opuszki palców. Brzegi paznokcia są do tego poszarpane i brzydkie, a płytka zaczyna się z czasem samoistnie rozwarstwiać. Co ciekawe takie postępowanie jest także zabójcze dla zębów. Obgryzanie powoduje bowiem wadę zgryzu i uszkadza szkliwo, a do tego może powodować zapalanie jamy ustnej. Ponadto może również doprowadzić do infekcji przewodu pokarmowego czy zwiększenia zarażenia się tasiemcem czy owsikami. Do tego warto wiedzieć, że proces odrastania paznokci jest dość długotrwały i wymaga silnej woli i wzmożonej pielęgnacji.
Leczenie obgryzania paznokci
Pierwszym krokiem powinno być znalezienia przyczyn takiego stanu rzeczy. Potem najprostszym sposobem walki z tym nawykiem jest posmarowanie opuszków palców specjalnym preparatem, który ma na celu powstrzymanie osoby od obgryzania. Zazwyczaj taki preparat jest niesmaczny i dość gorzki, co ma przyhamować chęć obgryzania paznokci. Są one całkowicie bezpieczne i można je zakupić w aptece. Do tego przyda się systematyczne polerowanie paznokci, które pomoże wyeliminować problem "zadziorków". Z innych sposobów świetnie sprawdzają się także takie triki jak częste sięganie po drobne przegryzki, które pomogą opanować chęć skubania i gryzienia. Przydadzą się zatem suszone owoce, orzechy, ziarna słonecznika czy nawet słone paluszki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze