Wiek a ciąża
BEATKA • dawno temuCzy przebieg ciąży jest zależny od wieku kobiety? Tak. Zależność – wiek kobiety a ciąża – jest dość duża. Zdarza się, że dzieci są rodzone przez nastoletnie dziewczyny lub też przez dojrzałe kobiety wchodzące w okres menopauzy. Mimo to zarówno zbyt wczesna, jak i zbyt późna ciąża, mogą wywołać komplikacje. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia rozwijającego się dziecka i jego matki. Przy podejmowaniu decyzji o zajściu w ciążę, należy wziąć pod uwagę uwarunkowania wiekowe.
Dwudziestolatki w ciąży
Na prawidłowy rozwój ciąży wpływają uwarunkowania psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Od nich zależy też pomyślne rozwiązanie. Dojrzałość psychiczna i emocjonalna matki mają duże znaczenie zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka. Kobiety dwudziestoletnie są bardziej niż trzydziesto- czy czterdziestoletnie predestynowane do rodzenia dzieci. Na ich korzyść przemawia fakt, że znajdują się w szczytowym momencie zarówno płodności, jak i rozwoju fizycznego. Dwudziestolatki zwykle nie mają problemów z płodnością. Średni czas oczekiwania na zapłodnienie to dwa miesiące.
Kobiety dwudziestoparoletnie, które zdecydowały się na ciążę, dobrze znoszą jej czas trwania. Małe jest u nich ryzyko uszkodzeń lub defektów płodu. Dzieje się tak ze względu na to, że jajeczka w organizmie kobiety są w bardzo dobrej formie. Dodatkowo młody i silny organizm łatwo radzi sobie z wysiłkiem i stresem wynikającymi z ciąży, a następnie z porodu.
Kobiety dwudziestoletnie znajdują się zwykle na początku drogi rodzinnej i zawodowej. Decyzja o dziecku jest więc odkładana. Jeżeli dojdzie do niechcianej ciąży, młode kobiety popadają w lekką konsternację. Dodatkowo przychodzi rozczarowanie i żal z powodu nadmiaru kilogramów i zmienionego ciała po ciąży. Rodzicielstwo jest dla nich bezpowrotnym pożegnaniem się z beztroską. Oczywiście, nie wszystkie kobiety dwudziestoletnie wyznają ten pogląd. Niektóre z nich pragną stabilizacji i małego szkraba, który kiedyś powie do nich: „mamo”.
Ciąża u trzydziestolatek i czterdziestolatek
Kobiety trzydziestoletnie często myślą o tykającym zegarze biologicznym. Pierwsza ciąża u kobiet trzydziestoletnich może przebiegać z pewnymi trudnościami. Kobieta emocjonalnie jest doskonale przygotowana na wychowanie dziecka. Jej sytuacja życiowa i zawodowa jest już zazwyczaj ustabilizowana. Małżeństwo ma za sobą już kilka lat wspólnego życia i para zdążyła poznać się dokładnie. Jednak płodność kobiet trzydziestoletnich jest trochę osłabiona, tak więc zajście w ciążę jest trudniejsze.
Kobiety czterdziestoletnie mogą zajść w ciążę. Obecny rozwój medycyny zapewnia lepszą ochronę rozwijającemu się dziecku. Jeżeli wystąpią zaburzenia płodności, medycyna proponuje zapłodnienie in vitro lub terapię hormonalną. Kobieta musi pamiętać o badaniach prenatalnych oraz testach genetycznych. Dzięki temu rozwój płodu będzie kontrolowany, a w razie problemów lekarz będzie mógł szybko zareagować. Kobiety czterdziestoletnie w ciąży muszą mieć świadomość, że w ich wypadku znacząco wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa. Dodatkowo kobiety mogą gorzej, niż dwudziestolatki znosić dolegliwości ciążowe. Kobiety te jednak, jako matki, zapewnią dziciom doskonałe warunki rozwojowe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze