Jak zaparzyć herbatę?
BEATKA • dawno temuGadżety kuchenne nie zawsze bywają bezużyteczne. Niecodzienne kubki i ciekawe solniczki pełnią funkcję również estetyczną. Mininurek, dzięki któremu uda ci się sprawnie zaparzyć herbatę jest z pewnością pożytecznym urządzeniem. Zaparzanie herbaty to dość żmudny proces. Picie herbaty liściastej, np. herbaty zielonej, bywa uciążliwe. W kubku pływają liście i zazwyczaj trafiają nam do buzi. Mininurek pozwoli wydobyć prawdziwą esencję z herbaty, a jednocześnie umożliwi sprawne pozbycie się fusów.
Tea Diver
Jeżeli cenicie sobie smak prawdziwej aromatycznej herbaty liściastej, z pewnością ucieszy was ten gadżet. Tea Diver został wykonany przez koreańskie studio projektowe AbelPartners. Dzięki niemu nie będziesz borykała się z problemem wpadających fusów do buzi. Jest to kłopotliwe zwłaszcza w towarzystwie. Siedzisz i zastanawiasz się: połknąć czy delikatnie wyciągnąć fusa z buzi? Z tego powodu też rezygnujesz z ulubionych herbat liściastych na rzecz herbat w torebkach o urywających się sznureczkach.
Przyrząd do zaparzania herbaty ma kształt nurka i wykonany jest z silikonu (niektóre elementy zrobione są ze stali nierdzewnej). Jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Materiał, z którego wykonano nurka jest odporny na działanie wysokich temperatur i różnych chemikaliów. Dzięki temu utrzymanie mininurka w czystości nie stanowi problemu.
Tea Diver jest niewielkiego rozmiaru, dzięki temu zmieści się w każdym kubku. Jak zaparzać herbatę? Do mininurka należy wsypać odpowiednią ilość herbaty, zamknąć go i wrzucić do szklanki lub kubka z wrzątkiem. Parzenie herbaty jest bardzo proste, a przy tym daje dużo frajdy. Tea Diver jest bardzo szczelny. Używając go, nie zobaczysz żadnego fusa w swojej filiżance. Koszt takiego gadżetu to około 20 dolarów.
Parzenie herbaty
Parzenie herbaty w niektórych kulturach jest prawdziwym rytuałem. U nas ani parzenie, ani picie herbaty nie jest celebrowane. Niemniej jednak picie lury nie jest przyjemne. Jak parzyć herbatę? Zacznijmy od wody. Powinna być ona miękka. Woda lecąca z kranów zawiera przeważnie dużo fluoru i chloru, a to nie wpływa dobrze na smak herbaty. Lepiej jest używać wody mineralnej. Ewentualnie można zaopatrzyć się w specjalne filtry do wody z wymiennikami jonowymi i węglem aktywnym.
Sposób gotowania wody również ma znaczenie. Wodę można przegotować. Wrzenie wody przechodzi trzy etapy. Etap pierwszy to pojawiające się na ścianach naczynia drobne pęcherzyki powietrza. Etap drugi to unoszące się do góry pęcherzyki, które lekko zmętniają wodę. Ten etap trwa krótko. Kolejnym etapem jest intensywne i gwałtowne wrzenie. Wodę na herbatę należy zagotować do drugiego stadium.
Susz herbaty należy wsypać z wyczuciem. Herbata zielona traci na smaku i staje się gorzkawa, jeżeli wsypie się zbyt dużo liści. Na jedną filiżankę należy wsypać jedną łyżkę herbaty. Najlepiej jest parzyć herbatę w czajnikach. Wnętrze takiego czajnika należy wcześniej ogrzać. W tym celu przed wsypaniem herbaty warto wlać do czajnika odrobinę ciepłej wody. Następnie wodę wylewamy, wsypujemy herbatę i zalewamy ponownie wodą. Woda powinna mieć temperaturę 95 stopni Celsjusza o ile zaparzamy czarną herbatę lub 75 stopni Celsjusza przy zaparzaniu herbaty białej. Herbatę parzy się 3–5 minut.
Źródło: gadzetomania.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze