Nakrycie stołu: jak ułożyć sztućce, zastawę, kieliszki
REDAKCJA • dawno temuZnajomość sztuki eleganckiego serwowania potraw i nakrywania do stołu może przydać się nie tylko podczas oficjalnych spotkań.
Nakrycie stołu: jak ułożyć sztućce, zastawę, kieliszki
Warto też zadbać o odpowiednią oprawę rodzinnych uroczystości, a nawet spotkań ze znajomymi czy codziennych kolacji w gronie najbliższych. W ten sposób każdy posiłek będzie świętem.
Jak prawidłowo nakryć stół do obiadu lub na przyjęcie
Elementy, jakie wykorzystamy do nakrycia stołu, zależą od okazji, stopnia formalności przyjęcia oraz serwowanego menu. Można jednak wyznaczyć kilka zasad, które sprawdzą się zarówno podczas codziennych spotkań przy stole, imprez rodzinnych i eleganckich przyjęć. Planując rozsadzenie gości i aranżację nakrycia, powinniśmy przede wszystkim zapewnić odpowiednią ilość miejsca przy każdym talerzu. Dla każdej osoby wyznaczmy około 70 cm. Dobrze też zostawić przynajmniej 30-centymetrową przerwę między gośćmi, aby każdy mógł czuć się komfortowo.
Podczas rozkładania elementów nakrycia trzeba też pamiętać o zachowaniu symetrii, która jest kluczem do schludnego i eleganckiego wyglądu całego stołu. Sztućce powinny wyznaczać równą linię lub ewentualnie zostać rozmieszczone tak, aby ich rączki układały się po skosie. Zastawę przeznaczoną dla każdego gościa rozkłada się w odległości mniej więcej 2 cm od krawędzi stołu.
Ważne są detale. Sztućce i naczynia powinny być wcześniej przetarte tak, aby nie pozostał na nich osad z wody. W przypadku eleganckich uroczystości wykorzystujemy komplety. Formalne będą naczynia w odcieniach bieli (ewentualnie z delikatnym wzorem, emblematem, który również musi być ułożony równo i jednakowo). Każde indywidualne nakrycie musi wyglądać tak samo. Na większą swobodę możemy pozwolić sobie, kiedy organizujemy luźne przyjęcie dla znajomych. Wtedy łączenie różnych zestawów, kolorów, wzorów i faktur może być ciekawym rozwiązaniem, nadającym charakter imprezie.
Jak ładnie nakryć stół, czyli jak złożyć serwetki i wybrać obrus
Ważne jest również tło dla zastawy, czyli odpowiednio dobrany obrus i serwetki. Klasyczne i najbardziej formalne, a więc przeznaczone na uroczyste okazje, będzie to w odcieniach bieli. Jeśli decydujemy się na białą zastawę, dopasujmy do siebie tonacje, aby materiały w zestawieniu nie wydawały się przybrudzone lub pożółkłe. Na większe szaleństwo w doborze wzorów, faktur i kolorów możemy pozwolić sobie na co dzień lub urządzając luźniejsze spotkanie przy stole. W tym wypadku powinniśmy kierować się zasadą: wzorzysty obrus do jednolitej zastawy i gładki do naczyń z ornamentami.
Niezależnie od okazji obrus powinien być czysty i dokładnie wyprasowany. Dopuszczalne jest pozostawienie zagięć, które powstały po równym złożeniu materiału. Najlepiej więc wybierać tekstylia z bawełny, ewentualnie z domieszką włókien sztucznych. Naturalne tkaniny tj. np. len bardzo trudno dokładnie wyprasować. Aby obrus wyglądał schludnie i efektownie, musimy też równo go rozłożyć. Fragmenty, które opadają poza krawędź stołu, muszą być wyrównane. Najlepiej też, aby sięgały do siedziska krzesła.
Eleganckim dodatkiem będą też serwetki, które powinny być ułożone na głównym talerzu lub po lewej stronie. Na większe uroczystości wybierzmy te z materiału i złóżmy je w prostokąt, żagiel lub wachlarz. Na nieformalne przyjęcia wystarczą dobrane do reszty nakrycia serwetki papierowe.
Ułożenie zastawy na stole
Ułożenie indywidualnego nakrycia dla każdego gościa zależy nie tylko od charakteru spotkania przy stole, ale przede wszystkim od serwowanych potraw. To one wyznaczają kolejność. Zasada jest prosta: na samym wierzchu umieszczamy naczynie, które odpowiada pierwszemu z podawanych dań, np. mały talerz na przystawki lub głęboki na zupę. Z lewej strony możemy umieścić dodatkowo mały talerzyk na pieczywo, na którym powinniśmy umieścić nożyk do masła. Po prawej może też znaleźć się talerzyk na sałatkę. Aby jeszcze bardziej podnieść rangę wydarzenia, możemy pod całym nakryciem postawić tzw. underplate, czyli podstawkę ze szkła, porcelany lub srebra. Zabezpiecza on obrus i talerz do dania głównego oraz pełni funkcję dekoracyjną.
Na co dzień warto wybrać zastawę, która będzie odporna na uszkodzenia i zmywanie w zmywarce. Codzienne użytkowanie może zniszczyć kruchą ceramikę. Jeśli chodzi o kolor i styl, dopasujmy go do aranżacji jadalni. Dopełnieniem klasycznego wnętrza będą talerze w stylu retro o dekoracyjnym, fantazyjnym kształcie, np. ARV lub SANNING, a do nowoczesnego pasować będą np. kwadratowe naczynia w jednym kolorze tj. VÄRDERA. Nie bójmy się też łączyć wielu kompletów, zestawiać kolorów oraz wzorów, które nadadzą charakteru każdemu spotkaniu w gronie znajomych.
Jak ułożyć sztućce
Kolejność podawania posiłków ma też wpływ na rozkład sztućców przy nakryciu. Układamy je, dopasowując do porządku wydawania dań, zaczynając od strony zewnętrznej. Widelce powinny znajdować się po lewej stronie, noże i łyżki po prawej. W Polsce kierujemy się ułożeniem typu angielskiego, dlatego ząbki widelców kierujemy ku górze. Ostrze noża powinno być zwrócone ku talerzowi. Miejsce sztućców deserowych na formalnych uroczystościach jest nad talerzem. Trzonek łyżeczki powinien znajdować się po prawej stronie, a widelczyka po prawej. Nie zapomnijmy również o tzw. sztućcach środka stołu (inaczej nazywanych serwingowymi), które służą do nakładania potraw.
Jak ustawić kieliszki – jakie kieliszki do wina białego i czerwonego, szampana oraz wody
Kieliszki również mają swoje wyznaczone miejsce na stole. Możemy je ułożyć w linii prostej pod skosem (około 45°). Na samej górze powinien znajdować się ten przeznaczony na wodę, poniżej do wina czerwonego, a na samym dole do białego. Dobrym układem będzie też trójkąt, w którym kieliszek na wodę jest najbardziej wysunięty i ustawiony nad nożem. Na dole umieszczamy kieliszek do wina białego, a na górze do czerwonego. Szampana podajemy osobno lub układamy kieliszek w górnej linii. Jak dobrać odpowiedni kształt do danego trunku?
Jak podawać przekąski, a jak zupę, czyli sztuka serwowania potraw
Nie zapominajmy też o dobraniu zastawy, na której będziemy podawać nasze dania. Jeśli rozpoczynamy od przystawek lub wędlin, możemy umieścić je na eleganckich, dużych półmiskach, np. VARDAGEN, IKEA 365+ i DINERA lub zaserwować indywidualne porcje dla każdego gościa. Większe talerze przydadzą się również do podawania mięsa lub dodatków do dania głównego. Na nieco mniej formalnych imprezach sprawdzi się także podanie przekąsek w formie deski przekąsek.
Naczynie do podawania zupy zależy od jej rodzaju. Czyste buliony i consomme podaje się w filiżankach z jednym uchem, eleganckich bulionówkach lub dużych wazach, np. ARV lub TYDLIGT. Kremowe lub orientalne zupy dobrze prezentować się będą w głębszych miseczkach. W tym wypadku wszelkie dodatki w postaci grzanek serwujemy w osobnym naczyniu. Klasyczny talerz głęboki będzie odpowiedni do chłodników oraz tradycyjnych zup z dodatkami, np. rosołu z makaronem.
Artykuł powstał we współpracy z IKEA.
Źródło: Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze