Chcesz mieć tatuaż - poznaj swoje prawa
DANUTA CAPIGA • dawno temuTatuaże w wielu krajach są coraz bardziej powszechne i pozbawione negatywnych skojarzeń. Decyzja o zrobieniu sobie tatuażu nie powinna być podjęta pod wpływem impulsu, gdyż jest to trwała ozdoba, której usunięcie jest nie tylko kosztowne, ale i nierzadko bolesne.
Przy wyborze studia tatuażu należy dochować staranności w sprawdzeniu kwalifikacji tatuującego, warunków higieny w studiu, używanych akcesoriów (sprzęt i barwniki).
O pięknych tatuażach kobiet po mastektomii pisaliśmy tu: piekne-wytatuowane-ciala-po-mastektomii
O niecodziennych tatuażach z henny pisaliśmy tu: tatuaze-z-henny-dla-chorych-na-raka
W czasie zabiegu istnieje ryzyko zakażenia groźnymi wirusami takimi jak HIV, HBV, czy HCV. Salon tatuażu powinien używać wyłącznie sprzętu jednorazowego (igieł do urządzenia nakłuwającego skórę i wprowadzającego barwniki). Tusz powinien być w oryginalnych opakowaniach i w obecności klienta przelany do jednorazowego naczynia. Mamy prawo sprawdzić datę ważności na produkcie, jeśli jest nieczytelna lub budzi nasze obawy, możemy zażądać innego produktu. Sam zabieg powinien być przeprowadzony w zmienianych przy każdym kliencie jednorazowych, chirurgicznych rękawiczkach. Tatuaże powinny być wykonywane osobom pełnoletnim, trzeźwym i świadomym podjętej decyzji.
Wiele salonów tatuażu pobiera zaliczkę w celu zarezerwowania terminu. Po wniesieniu takiej zaliczki należy żądać dokumentu potwierdzającego wpłatę. Bezprawne jest pobieranie całej kwoty za wykonanie usługi, ponieważ wynagrodzenie pobiera się po wykonaniu zadania. Wzór tatuażu powinien być ustalony wcześniej, nie przed samym zabiegiem, gdyż stres towarzyszący klientowi może wpłynąć na jego nieprzemyślaną decyzję.
A co, gdy wykonany wzór nie jest trafiony w gust klienta? Klient ma prawo do bezpłatnej korekty tatuażu po jego wygojeniu. Cena tatuażu zależy nie tylko od samej wielkości, ale również od skomplikowanego wzoru i ilości kolorów. Wycena na podstawie czasu, jaki był potrzebny do wykonania tatuażu otwiera furtkę do nadużyć ze strony tatuującego. Może celowo przedłużać czas, by wycena była wyższa.
Jeśli wykonany tatuaż odbiega od ustaleń i jest zrobiony niepoprawnie, klient może zażądać zwrotu kwoty pieniężnej lub zerwać umowę z danym studiem i przenieść się do innego w celu korekty, na koszt studia tatuażu, który wykonywał tatuaż niezgodnie z ustaleniem.
Każdy, kto pragnie ozdobić swoje ciało, powinien znać swoje prawa związane z wykonaniem tatuażu.
Zdjęcia: AKPA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze