Pogratulujmy laureatkom konkursu Dla Kobiet i Nauki
EWA ORACZ • dawno temuNauka potrzebuje kobiet, stanowią dzisiaj około 30% badaczy, a dysproporcje te można łatwo zauważyć obserwując przyznawanie nagród Nobla. Nie zapominajmy, że dopiero w XX wieku większość uniwersytetów zaczęła przyjmować do grona studentów również kobiety. Międzynarodowy raport o statusie kobiet w nauce wskazał jako główną przyczynę rezygnacji z kariery naukowej stereotypy.
Nauka potrzebuje kobiet, stanowią dzisiaj około 30% badaczy, a dysproporcje te można łatwo zauważyć obserwując przyznawanie nagród Nobla. Nie zapominajmy, że dopiero w XX wieku większość uniwersytetów zaczęła przyjmować do grona studentów również kobiety. Międzynarodowy raport o statusie kobiet w nauce wskazał jako główną przyczynę rezygnacji z kariery naukowej stereotypy.
Wkład kobiet w naukę jest już raczej oczywisty, choć wciąż ich udział w tej dziedzinie jest w porównaniu z mężczyznami mniejszy. Podstawową przyczyną takiej sytuacji jest determinizm kulturowy, którego badaniem zajmują się m.in. specjaliści od gender. Wbrew obiegowej opinii, że nie ma problemu, sytuacja kobiet na rynku jest trudna.
— Kobiety ciągle trafiają na szklany sufit w wyborze na stanowiska kierownicze. Widać to nie tylko w polityce i gospodarce, ale też w nauce – mówi Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Lena Kolarska- Bobińska – Tylko 13% rektorów w Polsce to kobiety. Tam, gdzie liczy się wiedza, kobiety radzą sobie coraz lepiej. Tam, gdzie liczy się też władza, jest jeszcze wiele do zrobienia.
16 lat temu po raz pierwszy odbył się konkurs zorganizowany przez Grupę L'Oreal we współpracy z UNESCO. Od 1998 roku na paryskiej Sorbonie wybitne przedstawicielki świata nauki z pięciu kontynentów otrzymują stypendia i nagrody za swój wkład w postęp. 82 badaczki otrzymały nagrody po 100 000 USD a 2000 innych miało przyznane stypendia międzynarodowe. Program For Women in Science to doskonała inspiracja i motywacja dla wszystkich kobiet zaangażowanych w naukę.
L'Oreal Polska od 14 lat wyłania spośród polskich badaczek talenty i nagradza je stypendiami. Dr Iwona Ciechomska, dr Joanna Kozieł, dr Elżbieta Nowak oraz mgr Marta Zielińska to nazwiska, które warto zapamiętać, bo to laureatki tegorocznego programu stypendialnego Dla Kobiet i Nauki we współpracy między L'Oreal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Polski program Dla Kobiet i Nauki jest pierwszą lokalną edycją, która swoim przykładem zainspirowała już do tworzenia rodzimych edycji 50 filii Grupy L'Oreal.
Jakie są kryteria przystąpienia do konkursu?
Kandydatki muszą być doktorantkami, które nie ukończyły 35 roku życia lub habilitantkami do 45 roku życia. Członkowie jury oceniają dorobek naukowy kandydatek oraz potencjał podejmowanych przez nie badań. Tegoroczne laureatki zostały wyłonione spośród ponad setki kandydatek. Otrzymały stypendia habilitacyjne w wysokości 32 000 złotych oraz doktoranckie w wysokości 27 000 złotych. Dodatkowo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadeklarowało pokrycie kosztów wyjazdu na zagraniczną konferencję naukową w Europie.
Główną ideą programu Dla Kobiet i Nauki jest wspieranie kobiet podejmujących pracę naukową oraz promowanie ich osiągnięć. To także szykowanie drogi dla kolejnych pokoleń kobiet, które będą mogły wybrać ścieżkę naukową. Program jest konkretnym wkładem w rozwój nauki w Polsce i przyczynia się, miejmy nadzieję, do poprawy sytuacji kobiet w nauce. Brawo Drogie Panie!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze