Wanna z hydromasażem – co warto wiedzieć? Jaki model kupić?
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Łazienkaplus.pl
Wanna z hydromasażem już dawno nie jest jedynie elementem wyposażenia profesjonalnego salonu SPA. Można ją zamontować również we własnym domu. Myślisz o instalacji takiej wanny, ale nie masz wystarczającej wiedzy o jej działaniu i nie wiesz, jaki model kupić? Czy lepsze są wanny narożne z hydromasażem czy może modele prostokątne? Czy taka wanna zmieści się w każdej łazience? Jak działa panel sterowania do wanny z hydromasażem? I jak ją czyścić? Rozwiewamy wątpliwości!
Jak działa wanna z hydromasażem?
Mechanizm działania wanny z hydromasażem jest bardzo prosty i opiera się na zastosowaniu:
- masujących ciało strumieni wody, które – będąc pod odpowiednim ciśnieniem – wydostają się z dysz ulokowanych z boku, z przodu lub na dnie wanny (tzw. masaż wodny),
- musujących bąbelków powietrza, które są wytwarzane przez system powietrzny; dysze najczęściej ulokowane są na dnie wanny (tzw. masaż powietrzny).
Na rynku dostępne są modele wanien posiadających jeden z powyższych trybów pracy albo oba (masaż wodno-powietrzny lub mieszany). Droższe wanny mogą być też wzbogacone o system masażu ultradźwiękowego.
Hydromasażem można sterować ręcznie (tzw. sterowanie mechaniczne lub pneumatyczne) albo elektroniczne. W pierwszym przypadku mechanizm uruchamia się, naciskając przycisk ulokowany na krawędzi wanny. W drugim – za pomocą pilota lub mikrokontaktów ulokowanych na panelu wanny. Wystarczy dotknięcie, aby uruchomić wybraną funkcję. Obsługa takich modeli jest bardzo intuicyjna, a wbudowane czujniki poziomu wody zabezpieczają przed uruchomieniem hydromasażu, gdy wody jest za mało. W wannach sterowanych ręcznie nie ma takich blokad, więc może tu dojść do zniszczenia pompy – gdy woda nie przykrywa bocznych dysz i pompa pracuje „na sucho”.
Wanna z hydromasażem – opinie. Czy warto ją mieć?
Kąpiel w wannie z hydromasażem zaliczana jest do jednych z naturalnych metod leczniczych. Musująca woda wspomaga leczenie schorzeń i dolegliwości, rozluźnia mięśnie, relaksuje i przyspiesza procesy regeneracyjne. Co ważne, z kąpieli mogą korzystać wszyscy domownicy – zarówno dzieci, jak i osoby starsze.
Wyjątkiem są osoby chorujące na przewlekłe nadciśnienie lub mające rozległe rany skórne. Pacjentom kardiologicznym, kobietom w ciąży i cukrzykom, przed kąpielami w wannie zaleca się zasięgnąć opinii lekarza.
Trzeba jednak pamiętać, że pozytywne efekty dają tylko regularne masaże wodne czy powietrzne (lub – najlepiej – mieszane). Dlatego zakup wanny z hydromasażem do domowego, częstego użytku z pewnością można zaliczyć do udanych.
Czy w wannie z hydromasażem można się myć?
Jak najbardziej. Wbrew obiegowym opiniom – można tu też stosować wszelkie środki pielęgnacyjne. Przekonanie, że mydło, szampon czy płyn niszczą lub zatykają kanały, prowadząc do awarii systemu, jest błędne. Trzeba tylko pamiętać o dokładnym umyciu wanny po kąpieli i systematycznej dezynfekcji – jak to robić, opowiemy w dalszej części artykułu.
Wanna z hydromasażem – wymiary i kształty
Marzysz o wannie z hydromasażem, ale nie dysponujesz przestronnym pokojem kąpielowym? Spokojnie – producenci tych urządzeń wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom użytkowników i oferują modele dopasowane do różnych przestrzeni, nawet tych niewielkich. Bogaty wybór kształtów pozwoli wybrać optymalne urządzenie, dobrane do możliwości łazienki. W dobrze wyposażonych sklepach, np. w lazienkaplus.pl , znajdziesz zarówno modele symetryczne, jak i asymetryczne (lewe i prawe) – wolnostojące i do zabudowy.
Z zasady najwięcej miejsca zajmują wanny okrągłe; mniej wanny narożne i prostokątne (chociaż nie jest to standard, bo wszystko zależy od wyposażenia). Do małych łazienek poleca się wanny o wymiarach ok. 120 x 70 cm. W większych śmiało można zainstalować modele 200 x 100 cm lub większe.
Trzeba też pamiętać, że wanna z hydromasażem waży więcej niż standardowa – od ok. 30 do ponad 100 kg (waga zależy również od materiału wykonania).
Na co zwrócić uwagę, wybierając wannę z hydromasażem?
Oprócz wielkości i kształtu wanny oraz rodzaju hydromasażu, przed zakupem tego urządzenia warto wziąć pod uwagę takie elementy, jak:
- Rodzaj materiału
Najchętniej wybieranymi modelami są wanny akrylowe, cenione za solidność i wytrzymałość. W temperaturze pokojowej pozostają przyjemnie ciepłe, co może być ważną informacją dla zmarzlaków. Wanny ze stali emaliowanej są tańsze, ale jednocześnie mniej trwałe i trudniejsze w utrzymaniu czystości. Z kolei wanny żeliwne są trwałe, ale bardzo masywne i ciężkie, więc mogą nie sprawdzić się w każdym domu.
- Liczbę i rozmieszczenie dysz
To uzależnione jest od wielkości, kształtu i ceny wanny; przeważenie wanny z hydromasażem mają od 4 do 12 dysz (może być ich więcej), rozmieszczonych w okolicach kręgosłupa, karku, pleców i nóg; przed zakupem warto się zastanowić, na masażu których partii najbardziej ci zależy i jakie efekty chcesz uzyskać. Dysze mogą też być ruchome (mogą się obracać lub zmieniać kierunek) lub nieruchome.
- Głośność dmuchawy i silnika pompy
Najlepiej, by nie emitowały dźwięków głośniejszych niż 60 dB (dla zobrazowania – taki hałas generuje normalna rozmowa lub uruchomienie zmywarki).
- Cenę i dodatkowe wyposażenie
W przypadku wanien z hydromasażem przedział cenowy jest ogromny – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych; najtańsze urządzenia mają wyposażenie podstawowe – masaż wodny i sterowanie pneumatyczne; mogą też być bardziej awaryjne i mieć problem z pompą czy zapychającymi się dyszami (chociaż nie jest to standard). Im droższy sprzęt, tym lepsze spasowanie elementów, więcej przyjemnych udogodnień, np. więcej dysz i ekstra wyposażenie – zagłówki, uchwyty, dozownik do olejków do aromaterapii, system audio itd. Przed zakupem zastanów się, na jakich udogodnieniach ci zależy.
Czy wanna z hydromasażem jest bezpieczna w użytkowaniu?
Wanny z hydromasażem – pochodzące od godnych zaufania producentów – są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Posiadają wiele zabezpieczeń, które skutecznie chronią je przed ewentualnymi przepięciami (sprawdź je, zanim kupisz interesujący cię model wanny!).
Niemniej przy podłączaniu wanny z hydromasażem do instalacji elektrycznej zaleca się zastosować osobny obwód elektryczny. Również dlatego, że niektóre modele (zwłaszcza te z większą pompą) mogą mocno nadwerężać ogólną instalację. Warto zastosować tu również dodatkowe zabezpieczenia w postaci wyłączników różnicowoprądowych i nadmiarowoprądowych – wszystkie wymagania dotyczące montażu i kwestii bezpieczeństwa znajdziesz w instrukcji obsługi danego modelu wanny.
Aby uniknąć rozwoju szkodliwych pleśni i grzybów w łazience, warto również zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.
Ważne: Wanna z hydromasażem nie może być sztywno połączona z podłogą i ścianą, ze względu na drgania urządzenia podczas pracy dysz. Powinna być również osłonięta tak, by w razie konieczności można było bez trudu dostać się do instalacji.
Jak czyścić wannę z hydromasażem?
Czyszczenie wanny z hydromasażem nie różni się zbytnio od pielęgnacji klasycznej wanny. Po każdej kąpieli trzeba ją przetrzeć, aby usunąć powstałe osady (regularnego mycia wymagają też baterie wannowe).
Do czyszczenia nie należy jednak wybierać środków zawierających alkohol lub amoniak oraz preparatów mających drobinki ścierne – każda z tych substancji może uszkodzić powierzchnię wanny. Oprócz delikatnych środków myjących, do mycia wanny z hydromasażem świetnie sprawdzi się też… ocet! Doskonale usuwa osady wapienne i chroni przed powstaniem nieestetycznych złogów kamienia, które mogą utrudnić wypływ wody z dysz. Wystarczy nasączyć nim szmatkę, starannie umyć wannę i spłukać ją wodą.
Oprócz systematycznego mycia wanna z hydromasażem wymaga też regularnej dezynfekcji systemu kanalików, dysz i rur doprowadzających wodę (raz na miesiąc lub raz na dwa tygodnie – w zależności od częstości użytkowania, rodzaju stosowanych kosmetyków myjących i jakości wody wodociągowej). Do dezynfekcji używa się specjalistycznych środków w płynie lub tabletkach. Nowocześniejsze modele wanien z hydromasażem nie wymagają takiej konserwacji, bo czyszczą się automatycznie – najczęściej wykorzystuje się tu promienie UV lub ozon.
Materiał sponsorowany przez Łazienkaplus.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze