Po urlopie macierzyńskim nie chcesz wracać do swojej pracy? Podpowiadamy, jak się przebranżowić
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuMateriał sponsorowany przez kwalifikacje.edu.pl
Pojawienie się dziecka wywraca życie do góry nogami. Trzeba odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a jednym z jej elementów jest praca zawodowa. Zastanów się, czy po urlopie macierzyńskim chcesz i masz możliwość wrócić do poprzedniego zawodu.
Małe dziecko wymaga nieustannej opieki i uwagi. Nawet jeśli możesz posłać malucha do żłobka, musisz liczyć się z tym, że w pierwszych latach życia dziecko będzie często łapało infekcje – nawet kilkanaście razy w roku! To zupełnie naturalne, ponieważ jego układ odpornościowy nie jest w pełni wykształcony. Jednak musisz mieć świadomość, że choroba dziecka będzie wymagała zwolnień z pracy. To jedna z pierwszych obaw, które pojawiają się u młodych mam, które chcą wrócić do pracy. Oczywiście dużym ułatwieniem jest zatrudnienie opiekunki, ale niewiele osób na to stać. Innym rozwiązaniem jest pomoc babci lub dziadka, ale ci często mieszkają daleko, nadal pracują zawodowo, a opieka nad wnukiem nie zawsze jest ich marzeniem. Tak naprawdę młodzi rodzice często zdani są na siebie i swoją kreatywność.
Dziecko, praca i ciągła logistyka
Nawet jeśli jest was dwoje, bardzo trudno tak ułożyć grafik, aby jedno z was opiekowało się dzieckiem. Szczególnie, jeśli któreś wykonuje pracę w stałych godzinach, np. od 9 do 17. Doba ma tylko 24 godziny, a trzeba jeszcze spać, zrobić zakupy, posprzątać, ugotować. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto wspólnie przemyśleć, kto z was, czy, w jaki sposób i kiedy będzie pracował. Możliwości jest naprawdę dużo, a zależą one od waszego budżetu, upodobań, obecności osób chętnych do pomocy i jeszcze kilku innych czynników.
Załóżmy, że po urlopie macierzyńskim chcesz wrócić do pracy, bo nie wyobrażasz sobie zajmowania się wyłącznie domem albo też zarobki z jednego źródła nie będą wystarczające. Pomyśl: czy chcesz wykonywać ten sam zawód co wcześniej? Czy tradycyjna praca jest w ogóle tym, co chcesz robić i czy możesz pogodzić ją z obowiązkami domowymi? Czy masz możliwość elastycznych godzin pracy, wykonywania, przynajmniej częściowo, pracy z domu albo przejścia na część etatu? Jeśli nie, pomyśl o zmianie, zwłaszcza że masz na to jeszcze kilka miesięcy. Urlop macierzyński warto wykorzystać na podnoszenie swoich kwalifikacji lub całkowite przebranżowienie się. To prostsze niż myślisz.
Nawet jeśli wasz domowy budżet pozwala na to, byś porzuciła pracę i zajęła się domem, nie powinnaś rezygnować z samokształcenia. Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się życie, a dodatkowy fach w ręku może się okazać w pewnym momencie na wagę złota. Czas poświęcony na zdobycie nowych umiejętności pozwoli ci oderwać się od codzienności, będzie dobrym łącznikiem między domem a światem, poza tym – co może najważniejsze – da ci dużo satysfakcji.
Podpowiadamy, w jaki sposób możesz podnieść swoje kwalifikacje lub przebranżowić się. Odpowiedz na poniższe pytania.
Czy masz smykałkę do sprzedaży?
Jeśli odpowiedziałaś "tak”, możesz rozważyć zdobycie certyfikatu „Aktywne prowadzenie sprzedaży skierowanej do klientów biznesowych – przedstawiciel handlowy”. Jeśli czujesz sprzedaż, masz łatwość nawiązywania kontaktów i posiadasz odpowiednie umiejętności, w tej branży możesz naprawdę dobrze zarabiać. Zwłaszcza z wiarygodnym certyfikatem. Sprzedaż jest sztuką, którą można mieć we krwi, ale wielu umiejętności można po prostu się nauczyć. Zastanów się, co już potrafisz, a co powinnaś doszlifować. Po zdobyciu certyfikatu takiej kwalifikacji będziesz potrafiła m.in. przygotować plan sprzedaży, prowadzić spotkania z klientem i ustalać warunki oferty sprzedaży. Ponadto dbać o klienta i utrzymywać z nim długofalową relację. Praca przedstawiciela handlowego może się okazać atrakcyjna, ponieważ część obowiązków można wykonywać zdalnie, a godziny i dni pracy dostosować do swoich możliwości.
Masz zacięcie artystyczne?
Lubisz rysować? Masz dobre oko i wyczucie smaku? W takim razie możesz zawalczyć o certyfikat z zakresu grafiki komputerowej. Branża ta intensywnie się rozwija, a liczba zleceń rośnie.
Jeśli masz za sobą doświadczenie w projektowaniu różnych grafik, potrafisz posługiwać się programami graficznymi, do zdobycia certyfikatu może wystarczyć tylko potwierdzenie tych umiejętności. Jeśli nie masz doświadczenia, ale czujesz, że to coś dla ciebie, poszukaj najpierw odpowiedniego kursu.
Osoba posiadająca kwalifikację "Projektowanie grafiki komputerowej” jest przygotowana do samodzielnego wykonywania różnorodnych projektów graficznego, np. do publikacji elektronicznych lub drukowanych. Potrafi zaproponować różne rozwiązania, uwzględniając potrzeby i preferencje klienta.
Chcesz nauczyć się tworzyć strony internetowe?
To kolejny zawód, który możesz wykonywać z domowego zacisza lub w godzinach, które najbardziej ci odpowiadają. Tworzenie stron internetowych nie jest proste i wymaga nauki, ale jeśli już coś o tym wiesz lub chcesz się tego nauczyć, praca w tym zawodzie może być w twoim zasięgu. Dla potwierdzenia swoich umiejętności warto zdobyć certyfikat kwalifikacji "Tworzenie witryn internetowych”, żeby wyróżnić się na rynku. Dzięki niemu zleceniodawca będzie miał pewność, że potrafisz profesjonalnie wykonać zlecenie.
Osoba posiadająca taką kwalifikację jest przygotowana do samodzielnego zaprojektowania i zaprogramowania front-endu witryny internetowej w technologii HTML, CSS i Javascript. Potrafi również – w podstawowym zakresie – prowadzić prace po stronie technologii serwerowych: bazy danych, panelu administracyjnego oraz Systemu Zarządzania Treścią (CMS).
To tylko trzy propozycje, które wybraliśmy dla ciebie. Znacznie więcej znajdziesz na stronie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (www.kwalifikacje.edu.pl). Sprawdź, o jaki certyfikat możesz się postarać.
Materiał sponsorowany przez kwalifikacje.edu.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze