Wieczór panieński - historia, organizacja, gadżety
EWA ROSIECKA • dawno temu • 2 komentarzeWieczór panieński to według tradycji ostatnia chwila swobody przyszłej Panny Młodej. Z tego powodu właśnie powinien być udany, wyjątkowy i niezapomniany. Kto powinien zorganizować wieczór panieński, kogo powinniśmy na to wydarzenie zaprosić i jak go zaplanować, aby pozostał na długo w pamięci?
Wieczór panieński — historia
Wieczór panieński w Polsce znany jest od pokoleń. Zwyczaj świętowania ostatnich chwil panieństwa nazywany był dawniej rozplecinami, rózgowinami, wieńczynami i wieczorem dziewiczym.
Pierwsze przekazy na temat wieczorów panieńskich pochodzą z XVII wieku. Tradycja ta kultywowana była głównie na wsiach.
Dawniej spotkania te miały raczej smutny charakter, dziewczęta śpiewały żałosne pieśni i opłakiwały kończące się panieństwo.
Inaczej wyglądały wieczory kawalerskie mężczyzn w tym okresie. Polegały głównie na spożywaniu napojów alkoholowych, nie były nacechowane smutkiem i nostalgią.
Przyszła Panna Młoda oraz Pan Młody swój panieński i kawalerski wieczór spędzali w gronie własnych przyjaciół i rodziny, każde osobno. Co ciekawe, uczestniczyć w nich mogły tylko osoby stanu wolnego.
Wieczór panieński nacechowany był symbolami związanymi z czystością przyszłej Panny Młodej oraz z nadchodzącym aktem ofiarowania wybrankowi swojej cnoty.
Zwyczaje te przetrwały aż do czasów PRL. Później, przez pewien czas, były to zwykłe, kameralne spotkania, organizowane najczęściej w domu.
Wieczory panieńskie, które obchodzimy obecnie, stały w się popularne w Polsce na początku lat 90. XX wieku, a ich organizacja i przebieg z roku na rok są coraz bardziej atrakcyjne.
Wieczór panieński — kto go organizuje?
Zazwyczaj wieczór panieński organizuje druhna Panny Młodej. W wyjątkowych przypadkach świadkowa wyznacza inną osobę lub osoby do organizacji tego wieczoru.
W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się usługi wykwalifikowanych konsultantek lub firm eventowych, które profesjonalnie zajmują się organizacją wieczorów panieńskich, "od a do z".
Wieczór panieński — jakie miejsce wybrać?
Istotną kwestią dotyczącą organizacji wieczoru panieńskiego jest miejsce, w którym będzie się on odbywać. Dużą popularnością pod tym względem cieszą się kluby muzyczne, dyskoteki i kluby karaoke.
W większości lokali należy wcześniej zarezerwować stolik lub lożę, warto więc miejsce imprezy ustalić wcześniej, aby później nie było komplikacji.
Popularne są weekendowe wyjazdy związane z wieczorami panieńskimi, np. nad morze, w góry lub za granicę. Często też wieczory panieńskie organizowane są w salonach SPA lub w centrach rozrywki.
Ostateczna decyzja w tej kwestii zawsze powinna jednak należeć do Panny Młodej, ponieważ to jej wieczór i przede wszystkim ona powinna być zadowolona.
Wieczór panieński — kogo zaprosić?
Lista uczestniczek wieczoru panieńskiego powinna zawsze być ustalana z Panną Młodą. Standardowo do zaproszonych gości należą siostry, przyjaciółki i kuzynki.
Czasem wieczór ten jest organizowany w tajemnicy przed Panną Młodą. W takim przypadku druhna powinna delikatnie dowiedzieć się, kogo Młoda chciałaby na takim wieczorze widzieć.
Nie powinniśmy nigdy zapraszać na wieczór panieński osób będących w konflikcie z przyszłą Młodą — mogłoby to popsuć atmosferę i finalnie zepsuć cały wieczór.
Wieczór panieński — kto finansuje?
Najczęściej obowiązuje składka na wieczór panieński, zbierana przez organizatorkę od wszystkich zaproszonych osób. Składka ta pokrywa atrakcje, napoje, jedzenie, gadżety i prezent dla Panny Młodej.
Czasem Młoda sama zgłasza chęć opłacenia imprezy, jednak musi to wyjść bezpośrednio od niej, w żadnym wypadku nie możemy tego od niej wymagać.
Wieczór panieński — gadżety i prezenty
Podczas planowania wieczoru panieńskiego powinniśmy mieć na uwadze gadżety nawiązujące do charakteru spotkania i jego cel.
Warto zaopatrzyć w nie zarówno Pannę Młodą, jak i wszystkie uczestniczki imprezy. Panna Młoda powinna zostać w jakiś sposób wyróżniona, w końcu to ona jest najważniejszą osobą wieczoru.
Popularne gadżety na wieczór panieński to:
- peruki;
- fartuszki;
- diabelskie różki i ogony;
- korony z welonem;
- słomki do napojów;
- przypinki;
- skrzydła anielskie.
Organizując wieczór panieński, nie można zapomnieć o prezencie dla przyszłej Panny Młodej. Tradycyjnie powinien mieć lekką, zabawną formę, często bywa z erotycznym podtekstem.
Wybierając prezent dla bohaterki wieczoru, musimy wziąć pod uwagę jej charakter, osobowość i poczucie humoru. W zależności od jej indywidualnych preferencji prezentem może być np.:
- zestaw do masażu;
- elegancka bielizna na noc poślubną;
- pas do pończoch;
- zestaw do masażu;
- kości do gry w Kamasutrę;
- bielizna jadalna;
- spersonalizowane poduszki;
- kolczyki z zabawną przewieszką;
- spersonalizowana koszulka;
- ciekawa książka o relacjach damsko — męskich.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze