Wyprawka dla noworodka – kiedy ją przygotować? Co powinna zawierać?
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuMateriał sponsorowany przez Canpol
Informacja o ciąży to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Po pierwszej radości przychodzi fala zmartwień i trosk – czy będziesz dobrym rodzicem, jakie będzie dziecko, czy poradzisz sobie z opieką nad nim oraz co przygotować na jego narodziny. W takiej sytuacji niezwykle pomocna jest lista rzeczy dla noworodka. Dowiedz się, co powinna zawierać.
Podczas kompletowania wyprawki, łatwo wpaść w szał zakupów. Każdy poleca coś innego, a propozycje często wzajemnie się wykluczają. Kupić butelkę do karmienia, czy nie? Laktator teraz, a może dopiero wtedy, gdy będzie potrzebny? Łóżeczko, kołyska albo dostawka? Zacznij od… poznania naszej listy rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce dla malucha.
Dobra wyprawka dla malucha – od czego zacząć?
Za Tobą połowa ciąży i zaczynasz myśleć o przygotowaniach na moment przyjścia malucha na świat? Drugi i trzeci trymestr ciąży to odpowiedni czas, żeby zacząć planować zakup rzeczy dla dziecka. Na początek stwórz sobie wygodną listę, która zawęzi krąg poszukiwań akcesoriów dla dzieci. Następnie przejdź do wyboru gadżetów, które uważasz za przydatne. Na koniec zostaje Ci najprzyjemniejsza część, czyli zakupy i… ułożenie wszystkiego w domu.
Nasza lista zawiera najbardziej podstawowe rzeczy dla malucha.
• Organizacja miejsca do spania dla noworodka
Zastanawiasz się, co najlepiej sprawdzi się dla malucha? Łóżeczko to świetny wybór, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca. Możesz ustawić na nim przewijak i swobodnie przebrać dziecko na stojąco, bez schylania się. Dzięki regulowanej wysokości materaca spokojnie odłożysz maluszka, nie nadwyrężając kręgosłupa, a kiedy dziecko zacznie siadać, obniżysz go. Łóżeczko może pełnić też rolę zwykłego łóżka dla starszaka, jeśli wybierzesz większy, rozsuwany model 140 x 70.
Kołyska to wygodne rozwiązanie, jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w sypialni. Wybierz wariant na kółkach, dzięki czemu zawsze będziesz mieć dzidziusia na oku. Niewielka przestrzeń da maluchowi poczucie bezpieczeństwa, a łagodne kołysanie szybko go uspokoi.
Inna opcja to dostawka do łóżka. To bardzo dobry wybór, jeśli karmisz piersią i chcesz mieć zawsze maleństwo przy sobie, jednak boisz się o SIDS. Po nakarmieniu wystarczy, że przesuniesz dziecko na jego materac, i będziesz mogła spać spokojnie całą noc.
Wybór zależy od tego, ile masz miejsca w sypialni oraz czy dziecko będzie spało w innym pokoju.
• Gadżety do karmienia na start
Planujesz karmić piersią? A może od razu chcesz podać butelkę? Przed narodzinami warto zadbać o podstawowy komplet akcesoriów z tego zakresu. Na pewno będziesz potrzebować butelki do karmienia. Dużo uwagi poświęć na wybór odpowiedniego smoczka, który nie zaburzy odruchu ssania i nie zahamuje rozwoju układu mowy. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po produkty sprawdzonej marki, np. Lovi, która testuje swoje gadżety przed sprzedażą.
Laktator może okazać się przydatny w sytuacji, kiedy masz nawał pokarmu lub niewystarczająco dużo mleka. Można go kupić przed porodem, ale równie dobrze po urodzeniu się dziecka. Wybierz wcześniej model, a w momencie, kiedy będzie potrzebny, wystarczy go zamówić.
• Przechowywanie ubranek
Malutkie body, spodenki i skarpetki muszą mieć swoje miejsce. Najlepiej sprawdzi się do tego komoda z głębokimi szufladami. Wygodne ułożenie rzeczy pomoże Ci szybko wyciągnąć to, czego potrzebujesz. Zastanawiasz się, ile ciuszków powinnaś przygotować? Im więcej ubranek, tym rzadziej będziesz robić pranie. Jednak nie szalej za bardzo, bo może okazać się, że… dziecko wyrośnie, zanim założysz mu połowę rzeczy! Zadbaj o:
• 10–15 sztuk body z krótkim i długim rękawem,
• kilka par spodni i skarpetek,
• 2–3 pajace,
• sweterek,
• coś na zewnątrz, jeśli wymaga tego pogoda (np. w zimie kombinezon, a latem cienka czapeczka).
Taka ilość ubranek wystarczy na 2–3 dni bez robienia prania.
• Dział kosmetyczny
Do pielęgnacji skóry niemowlęcia najlepsza jest… czysta woda. To samo dotyczy obmywania pupy – duże płatki kosmetyczne zanurzone w wodzie wystarczą, aby dokładnie wyczyścić pośladki. Można, od czasu do czasu, dodać do kąpieli kilka kropel oleju ze słodkich migdałów, który wygładzi skórę maluszka.
Na pewno będziesz potrzebować dużo pieluszek. Jednorazowe to najczęstszy wybór, ale coraz większą popularność zdobywają te wielokrotnego użytku. To ekologiczna alternatywa dla jednorazówek.
Zdrowa skóra nie potrzebuje kremów – nie warto więc smarować pupy podczas każdego przewijania. Jeśli pojawi się odparzenie skóry, sięgnij po popularne kremy z tlenkiem cynku. W przypadku ostrych zmian skonsultuj sytuację z pediatrą.
Na słoneczne dni przyda się krem z filtrem, nawet jeśli maluch przebywa w cieniu. Natomiast w chłodniejsze sięgnij po krem ochronny przed mrozem.
• Fotelik i wózek – niezbędne akcesoria!
Do podróżowania samochodem niezbędny będzie fotelik. Najlepiej, jeśli przed jego zakupem odwiedzisz renomowany sklep, w którym obsługa dopasuje akcesorium do Twojego samochodu. Dzięki temu dziecko będzie bezpieczne.
Przed porodem warto też wyposażyć się w odpowiedni wózek. Zwróć uwagę na koła i ich amortyzację. Obserwuj wózki na spacerach, zapytaj mam, co polecają i dlaczego. To na pewno pomoże Ci podjąć właściwą decyzję!
Pamiętaj o tym, że jedyne czego malucha najbardziej potrzebuje to… Twoja miłość i uwaga. Reszta to tylko dodatki, które mają ułatwić życie.
Materiał sponsorowany przez Canpol
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze