Olej ze słodkich migdałów
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuOlejek ze słodkich migdałów często występuje w składzie kosmetyków do pielęgnacji ciała (najczęściej kremów, maseł i balsamów do ciała). Mało kto jednak wie, że można go stosować jako samodzielny kosmetyk i to właściwie do całego ciała a nawet włosów!
Właściwości olejku midałowego
Olejek ze słodkich migdałów znany jest od starożytności, ale dopiero teraz na nowo powraca do łask i zdobywa serca, nie tylko na południu Europy, gdzie był dotąd popularny, ale także na północy, w tym w Polsce. Właściwości tego olejku nie sposób wyliczyć. Nawilża, wygładza, uelastycznia, łagodzi podrażnienia, nie uczula i jest pomocny w leczeniu egzemy. Świetnie nadaje się także do masażu. Polecany jest dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza suchej i wrażliwej.
Olejek pozyskuje się z nasion drzewa migdałowego (odmiany słodkiej) występującego na obszarze Azji Centralnej i Śródziemnomorza. Zawiera wiele cennych substancji, np. kwas linolowy i oleinowy oraz witaminy A, B1, B2, B6, D i E.
Zastosowanie olejku migdałowego
Olejek jak już wspomnieliśmy idealnie nadaje się do masażu ciała. Nie posiada zniewalającego zapachu więc warto wymieszać go z kilkoma kroplami bardziej aromatycznego olejku. Aby odrobinę rozrzedzić jego konsystencję można wymieszać go z lekkim balsamem lub kremem.
Ze względu na swe działanie uelastyczniające świetnie zapobiega powstawaniu rozstępów a także zmniejsza już istniejące. W związku tym szczególnie polecany jest kobietom w ciąży i osobom odchudzającym się. Najlepiej jest wcierać go tuż po kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana. Wtedy lepiej wchłonie składniki olejku, a dodatkowo masaż okrężnymi ruchami pobudzi krążenie krwi i pomoże skórze skuteczniej absorbować olejek. Olejek może być także stosowany przez osoby o skórze suchej i łuszczącej się, ze względu na silne działanie nawilżające i natłuszczające.
Olejek ze słodkich migdałów świetnie sprawdza się jako eliksir na rozdwajające się końcówki czy okład na podrażnioną skórę głowy. W losom bardzo zniszczonym pomoże nałożenie raz w tygodniu olejku na całe włosy i owinięcie głowy ręcznikiem na 30 minut aby utrzymać ciepło. Następnie należy dokładnie umyć głowę, najlepiej dwa razy. Jeśli włosy mają bardzo dużą tendencję do puszenia się można odrobinę olejku rozetrzeć w dłoniach i wygładzić nim włosy.
Olejek łagodząco działa na choroby skóry objawiające się zaczerwienieniem i łuszczeniem. Łagodzi także poparzenia słoneczne. Warto dodać kilka kropel olejku ze słodkich migdałów do balsamu do ciała. Od razu zauważysz różnicę.
Nie wspomnieliśmy jeszcze, że olejek ma także działanie przeciwzmarszczkowe więc można go stosować na twarzy lub dodać kilka kropel do kremu.
Ze względu na działanie lecznicze i hipoalergiczny charakter można go stosować u małych dzieci w przypadku podrażnienia skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze