Jak dobrze dobrać biustonosz?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuKażda z nas może mieć piękne, kształtne piersi. Trzeba jedynie uświadomić sobie, że rozmiarówka biustonoszy nie kończy się na literce D, a dziewczyna nosząca stanik w rozmiarze 65G nie jest mutantem. Jak zatem dobrze dobrać biustonosz, który podkreśli nasze walory i nie zniekształci biustu?
Kobiety są coraz bardziej świadome swoich piersi i tego, że rozmiar 75B nie jest wcale tak popularny, jak może się wydawać. Świadczy o tym chociażby liczba postów na forum Lobby Biuściastych w wątku: „jaki powinnam nosić rozmiar stanika?”. Dlaczego rozmiar ma znaczenie?
Po pierwsze, za mały stanik ściska piersi w nienaturalnej pozycji, przez co może je odkształcić. A chyba żadna kobieta, po kilkunastu latach noszenia złego biustonosza, nie chciałaby spojrzeć w lustro i stwierdzić, że jej piersi są brzydkie. Po drugie, zbyt mały biustonosz noszony przez lata może przyczynić się do rozwoju raka piersi. Za mała miseczka katuje nasz biust przez cały dzień. Podobnie zbyt ciasny lub zbyt luźny obwód. Niestety, wśród kobiet utarło się przekonanie, że im większy rozmiar miseczki, tym większy obwód. Tym tropem jeszcze do niedawna szło wielu producentów, każąc kobietom maltretować swoje piersi na przykład w rozmiarze 90C, podczas gdy właściwym rozmiarem mógłby być 70F (i wcale nie jest to biust pokroju Ewy Sonnet). Na szczęście wybór biustonoszy na rynku nie jest już ograniczony przez alfabet A–D i obwody rozpoczynające się od 70. Coraz więcej sklepów rozszerza swoją ofertę o „nietypowe” rozmiary, dostrzegając problem kobiet.
Jak zatem dobrać prawidłowo biustonosz? Przede wszystkim należy ciasno zmierzyć się pod biustem (na wydechu) i luźno w biuście (na gołe ciało oraz w miękkim staniku). Od rozmiaru pod biustem odejmij 5 cm i zaokrąglij w dół. Otrzymane wymiary należy porównać z tabelą rzeczywistych rozmiarów biustonoszy lub w kalkulatorze rozmiarów. Należy też pamiętać, że obwód stanika dodatkowo się rozciąga, a po pewnym czasie jest szerszy niż zaraz po kupnie. Warto wziąć to pod uwagę przy doborze biustonosza. Kalkulator kalkulatorem, jednak nic nie zastąpi wizyty w sklepie i sprawdzenia na własnym biuście, jaki stanik, jak leży.
- Obwód biustonosza nie powinien być zbyt duży ani też za mały. Za duży obwód (taki, który spokojnie rozciągniesz i włożysz za niego całą pięść) nie przytrzyma dobrze biustu, za mały zaś będzie cisnął i utworzą się nieestetyczne fałdki.
- Oznaką zbyt małej miseczki są tzw. bułki tworzące się na piersiach i tuż przy pasze. Jeśli widzisz, że cokolwiek wystaje ze stanika, weź biustonosz z większą miseczką.
- Obwód stanika odpowiada za podtrzymanie biustu, nie ramiączka! Zwróć uwagę, czy nie wpijają Ci się w ciało. Stanik zapinaj na ostatnią haftkę, dopiero po pewnym czasie, gdy biustonosz trochę się rozciągnie, zapinaj go ciaśniej.
- Aby biustonosz ładnie i dobrze podtrzymywał piersi, należy je „wyciągnąć” spod pachy i ułożyć w miseczce. Kupując nowy stanik, zwróć też uwagę, czy pozostaje na swoim miejscu, gdy np. skaczesz, czy podnosisz ręce. Od spodu biustonosza również nie powinno nic wychodzić.
- Dobry stanik nie musi być drogi. Jednak jeśli dotychczas zaopatrywałaś się w bieliznę na bazarku czy markecie, możesz być rozczarowana – z reguły sprzedawcy nie mają pojęcia o rzeczywistych rozmiarach stanika (chociaż zdarzają się wyjątki). Po pierwszy, dobry biustonosz lepiej wybrać się do normalnego sklepu z bielizną. Staniki – we wszystkich rozmiarach – dostępne są także w serwisach aukcyjnych oraz w sklepach internetowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze