Odzież jeansowa
DAMIESA • dawno temuNieśmiertelne denimy należą do tej części garderoby, której chyba żadna kobieta nigdy nie włoży do lamusa. Tworzą element mody casualowej, można wybierać spośród bogactwa kolorów i fasonów, co daje spore możliwości do dobrania modeli skrojonych na miarę. Kobiety doceniają w nich to, że idealnie podkreślają kształty, a eksponując zgrabną pupę są sprawdzonym sposobem na uwodzenie płci przeciwnej.
Legendarne dżinsy – trochę historii
Mało kto wie, że początkowo były one barwy brązu. Dopiero potem stały się ciemnoniebieskie. Pierwsze egzemplarze spodni o takim kolorze sięgają aż 1878 roku! Wtedy to żydowski handlarz Levi Strauss uszył jeansy dla kalifornijskich poszukiwaczy złota. Co ciekawe były one wykonane z płótna namiotowego! Charakterystyczne były w nich miedziane nity wzmacniające szwy, na jakie twórca spodni musiał uzyskać patent aż z Francji! Pojawiły się także w nich szlufki. Początkowo jeansy uważane były za odzież roboczą, a pojawienie się w nich w urzędach było uznawane za pokaz złych manier i manifestację ignorancji. Tego rodzaju spodnie były noszone jedynie przez farmerów, górników czy kowbojów, więc nie były zbyt pozytywnie odbierane przez większość ludzi i zwyczajnie kojarzyły się z biedą. Ponadto jeansy noszone na co dzień, a nie jedynie do pracy były rodzajem ubrania uznawanym za nieprzyzwoity. Kultowe stały się wiele lat później, kiedy to finalnie doceniono ich niewątpliwy urok, stopniowo zamieniając także swój kolor. Jeansy stworzone dla kobiet pojawiły się w sklepach dopiero w 1981 roku.
Jeansy promowane przez gwiazdy
Legendarne denimy były noszone przez takie sławy jak: James Dean czy Jim Morrison. W latach 60. mieli je hippisi i uliczni demonstranci. Spodnie wykonane z niebieskiego drelichu z nogawkami w kształcie „dzwonów” stały się znakiem rozpoznawczym młodzieży tamtych czasów. Jeansy były więc symbolem buntu, rewolty i manifestu przeciw utartym wzorcom. Choć w Ameryce stawały się kultowe, to do Europy przywędrowały po zakończeniu drugiej wojny światowej. Z czasem stały się przedmiotem pożądania mas. Każdy młody człowiek chciał mieć prawdziwe jeansy, których zaletą była nie tylko wygoda użytkowania, ale także to, że nie brudziły się zbyt szybko. Początkowo więc ten rodzaj spodni był sprowadzany zza granicy przez bogate rodziny, dopiero później pojawiły się w peweksach, a potem na okolicznych bazarach. Kiedy zagościły w produkcji masowej na dłużej, stały się inspiracją do tworzenia z nich nie tylko spodni, ale także koszul czy sukienek. Dziś oprócz różnorakich fasonów, pojawiają się także kolory. Można więc spotkać spodnie jeansowe o odcieniu fioletu, czerwone czy brązowe. Do tego stosuje się ciekawe efekty jak cieniowanie, przetarcia czy nawet dziury. Spodnie nie są więc już jednolite. Pojawiają się na nich ćwieki czy nawet hafty i często łączy się je ze stylem vintage. Dziś te popularne spodnie nie są już takim przedmiotem kultu jak za dawnych lat, a zdaje się nawet, że już dawno straciły swoją magię. Ich ponadczasowy charakter jednak trwa nadal!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze