5 pomysłów na dekoracje ścienne, które sprawdzą się w każdym mieszkaniu
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Decoroom
Odpowiednia aranżacja ściany w każdym z pomieszczeń pozwoli stworzyć ciekawe tło dla całego wyposażenia, ale też doda całości unikalnego charakteru. Dekoracje ścienne pełnią nieocenioną rolę w budowaniu atmosfery wnętrza. Jak dobrać dekoracje na ściany swojego mieszkania tak, by każda spędzona w nim chwila była przyjemnością? Małgorzata Kowalkowska, architektka wnętrz Decoroom, prezentuje 5 sposobów na efektowne ozdobienie ścian, które z łatwością odtworzysz w swoich czterech kątach.
1. Farba nieco inaczej
Najszybszym i najbardziej przyjaznym dla budżetu domowego sposobem na metamorfozę ściany jest po prostu pomalowanie jej farbą. Rynek obfituje w nieograniczoną ilość produktów dedykowanych do poszczególnych pomieszczeń, nawet do zastosowania w strefie prysznicowej (po zabezpieczeniu wcześniej ściany odpowiednimi środkami chemicznymi). Poszczególne ściany nie muszą być pomalowane w tym samym kolorze na całej swojej powierzchni. Najnowszym trendem wnętrzarskim jest malowanie geometrycznych wzorów współgrających z wyposażeniem meblowym lub dekoracjami ściennymi typu półki, wiszące donice na zieleń- będących dla nich tłem lub pewnego rodzaju przedłużeniem.
W dużych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się ciemniejsze barwy. Wciąż również są modne przygaszone odcienie brązu, rudości, odcienie koralowe, zielenie butelkowe i złamane szarością róże.
Należy pamiętać, aby nie przesycić pomieszczenia kolorem. Najlepiej zdecydować się na wymalowanie pojedynczych lub maksymalnie dwóch ścian w obrębie jednego pomieszczenia.
2. Tapeta na nowo
Jeśli zależy nam na szybkim efekcie dobrym pomysłem będzie przyklejenie tapety. Dziś mnogość dostępnych na rynku wzorów, kolorystyki oraz możliwości dopasowania rozmiaru nadruku do konkretnego pomieszczenia zachwycają i dają naprawdę wiele możliwości.
Wiodącym produktem są przede wszystkim tapety flizelinowe w inspirujących wzorach — od spokojnych, stonowanych struktur (np. płótna czy lnu — idealnie nadających się do sypialni), poprzez tapety geometryczne, pokryte grafiką tapety do pokoi dziecięcych czy tapety z nadrukiem wielkoformatowym przygotowywane na wymiar, stanowiące samodzielne dzieło sztuki.
Takie tapety świetnie sprawdzą się w połączeniu ze sztukateriami czy lamelami ściennymi, wobec czego idealnie wpasują się w stylistykę klasyczną albo nowoczesną. Można je również zastosować na powierzchni drzwi ukrytych, dzięki czemu nie będą się wyróżniać.
Przy stosowaniu tapet o wyrazistym wzorze należy kierować się zasadą umiaru (podobnie jak w przypadku malowania ścian na mocno nasycone kolory) i ograniczyć się do ozdobienia jednej, wybranej ściany. Taka grafika potrafi mocno zdominować wnętrze, dlatego nie wymaga sąsiedztwa nadmiaru mebli i ozdób. Oryginalnym pomysłem będzie przyklejenie tapety na wybranej części ściany i oprawienie jej ramką — a’la sztukaterią.
Coraz więcej firm produkuje tapety winylowe dedykowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, więc zastosowanie tej formy dekoracji w łazience nie budzi już zaskoczenia.
3. Modne lamele
Popularnym sposobem udekorowania ściany jest przyklejenie do nich profili 3d- tzw. lameli. Taka dekoracja nadaje ścianie efektu trójwymiarowości przez co wyraźnie ją „ożywia”. Lamele mogą być wykonane z drewna litego bądź z płyty meblowej laminowanej w różnych kolorach, co stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne. Świetnie wyglądają na ścianach telewizyjnych, jako zagłówek przy łóżku w sypialni lub ażurowe przepierzenie pomieszczenia. W przypadku wolnostojących ścianek z lameli należy zadbać o to, aby przekrój lamela był odpowiednio większy.
Przy większych powierzchniach ściany można wykonać lamele jedynie na jej części, aby uniknąć monotonii. Dla podkreślenia walorów estetycznych tak wykończonej ściany warto zadbać o odpowiednie podświetlenie takiej struktury ciepłym, dekoracyjnym światłem.
4. Drewniane wykończenie: boazeria, listewki drewniane
Do ocieplenia klimatu wnętrza doskonale nadaje się wykończenie ściany deskami – np. z podbitki sosnowej, montowanych na pióro i wpust – tzw. boazerią. Pojęcie to zyskało pejoratywny wydźwięk za sprawą nadużywania jej w latach 90’ do wykańczania przedpokojów w mieszkaniach z wielkiej płyty i często wyglądało to niekorzystnie z uwagi na pokrycie jej błyszczącymi lakierami. Jednak odpowiednio wykończona ściana z desek drewnianych pozwala nadać pomieszczeniu ciepłego, przytulnego charakter i stosowana z umiarem nadaje niepowtarzalny charakter wnętrzom.
Idealnie sprawdzi się w stylu boho, skandynawskim, cottage oraz rustykalnym. Ścianę z desek drewnianych możemy wykończyć na różne sposoby:
- zaimpregnować matowym lakierem bezbarwnym lub woskiem
- pomalować kryjącą farbą do drewna na jednolity kolor (dodatkowo można zastosować przecierki w stylu shabby chic)
- pokryć bejcą
Duży wpływ na odbiór takiej ściany będzie miał również sposób układania: wertykalny, horyzontalny lub ukośny.
Tak wykończone ściany z pewnością przykują uwagę, poprawią akustykę i dodadzą wnętrzu przytulności. Dodatkowo nie widać na nich zabrudzeń i są łatwe w pielęgnacji.
5. Nowoczesne sztukaterie
Kolejnym pomysłem na wykończenie ściany i nadanie jej eleganckiego charakteru jest zastosowanie sztukaterii. Stworzenie podziałów na ścianie przy pomocy profili (drewnianych, gipsowych bądź styropianowych) rozbija monotonię dużej, pustej powierzchni. Tak udekorowana ściana stanowi idealne tło dla rozmieszczenia oświetlenia, wkomponowania mebli czy powieszenia obrazów.
Sztukaterie polecane są do wnętrz wysokich, urządzanych w stylu klasycznym, ale nie tylko. Dobrze komponują się również we wnętrzach eklektycznych, gdzie mieszamy kilka styli, by uzyskać niebanalną aranżację.
Zdjęcia realizacji: Decoroom Sp. z o.o.
Więcej inspiracji na https://www.decoroom.eu/aranzacja-wnetrz-realizacje
Materiał sponsorowany przez Decoroom
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze