Gliceryna w kosmetyce
BEATKA • dawno temuGliceryna kosmetyczna to substancja, którą często można spotkać wśród składników różnych kremów i innych kosmetyków. Posiada ona właściwości higroskopijne i nawilżające. Łagodzi podrażnienia, zwiększa szybkość regeneracji skóry, wygładza zmarszczki, likwiduje zrogowacenia skórne. Zastosowania gliceryny są bardzo szerokie. Wykorzystuje się ją nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale też w farmaceutycznym, technicznym i spożywczym.
Zastosowanie gliceryny kosmetycznej
- Gliceryna wchodzi w skład wielu kremów nawilżających. Wykorzystywane są właściwości higroskopijne i nawilżające gliceryny. Substancja jest skuteczna na odwodnioną cerę.
- Ponieważ gliceryna łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza jej regenerację, jest używana do produkcji kosmetyków regenerujących.
- Glicerynę można też znaleźć w kosmetykach do cery nadwrażliwej. W tym wypadku wykorzystywane są jej właściwości ochronne (gliceryna chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych). Gliceryna koi podrażnienia skóry.
- Najpopularniejsze zastosowanie gliceryny to stosowanie jej do produkcji kremów do rąk i stóp. Gliceryna, dzięki właściwościom odżywczym i regenerującym, jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym na szeroka skalę.
- Gliceryna likwiduje zmarszczki, wygładza, napina i ujędrnia skórę. Nic więc dziwnego, że można spotkać ją też w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej.
- Gliceryna zmniejsza spierzchnięcia i zrogowacenia znajdujące się na skórze łokci i kolan. Jest odpowiednia na popękane pięty. Dlatego też znalazła ona zastosowanie w produkcji maści regenerujących i natłuszczających.
- Ponieważ gliceryna łatwo i szybko wchłania się w skórę i dba o poziom jej nawilżenia, dodano ją do kosmetyków do cery suchej i atopowej.
- Dzięki właściwościom ochronnym wykazywanym przez glicerynę, można ją spotkać wśród składników kremów na zimę.
- W balsamach odżywczych wykorzystano regenerujące i kojące właściwości tej substancji.
- Żele pod prysznic wzbogacone w glicerynę są doskonałe do mycia skóry. Gliceryna zostawia bowiem na niej warstwę ochronną przed wysychaniem i traceniem wilgoci.
- Gliceryna działa tez odżywczo na włosy, zwłaszcza te suche i zniszczone. Umycie włosów szamponem z gliceryną sprawia, że nabierają one blasku i znacznie lepiej się prezentują.
- Żeby wzmocnić efekt działania szamponu, warto używać odżywek i masek z dodatkiem gliceryny. Włosy po takiej kuracji staną się gęstsze.
Podstawowe informacje o glicerynie
Gliceryna ma postać gęstej cieczy. Powstaje najczęściej jako produkt uboczny produkcji mydła. Gliceryna jest alkoholem cukrowym, dlatego też doskonale rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Nie jest za to rozpuszczalna w tłuszczach. Jej podstawową właściwością jest działanie higroskopijne. Dzięki temu gliceryna pozwala gromadzić i utrzymywać nawilżenie organizmu. Inne zalety gliceryny to: wygładzanie, regeneracja, poprawianie elastyczności i jędrności skóry, łagodzenie podrażnień i działanie kojące.
Gliceryna, choć sama nie rozpuszcza się w tłuszczach, stanowi dla nich dokonały rozpuszczalnik. Nic więc dziwnego, że większość kremów, pomadek i balsamów powstała na bazie gliceryny. Substancja ta wytwarzana jest tez przez nasz organizm, w dużej mierze przez nerki i wątrobę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze