Szachy do gry
BEATKA • dawno temuGra w szachy określana jest jako gra królewska. Obecnie szachy nie straciły na popularności. Są wykorzystywane jako gadżety imprezowe, luksusowe dodatki do wakacji. Szachy inspirują, znany wszystkim biało-czarny wzór wykorzystywany jest przez projektantów, nie tylko mody. Przyprawniki jak szachy będą eleganckim dodatkiem do kuchni. Osoby uzależnione od Internetumogą rozegrać szachową grę komputerową.
Co to są mechaszachy?
Gra w szachy ma długą i szlachetną tradycję. Jej zasady są niezmienne. Oczywiście pojawiają się różne wariacje na temat szachów, niemniej jednak nie zdobyły one uznania. Jeżeli szachy kojarzą ci się z nudną grą, zamiast sięgać po kolejną elektroniczną rozrywkę, zwróć się w stronę tradycji. Szachy nie muszą być nudne i nieciekawe.
Zdjęcie powyżej przedstawia projekt zestawu figur do gry w szachy. Ich zadaniem nie jest jedynie rozegranie partii. Powyższe figury mają taki kształt, by móc złożyć z nich mecha z gier komputerowych. Co to znaczy „mecha”? Mecha, skrót od mechanical robot, jest to duży, fikcyjny humanoidalny robot. Figura króla służy jako głowa i korpus robota, z kolei pionki, wieże i gońce tworzą ręce. Ze skoczków tworzy się nogi. Autorem projektu jest użytkownik serwisu Thingiverse o nicku cymon.
Zalety gry w szachy
Żeby rozegrać partię szachów, konieczna jest znajomość zasad gry. Nie wiadomo, jak długa jest tradycja gry w szachy, wiadomo jednak, że jej zasady kształtowały się od czasów średniowiecznych. Swoją obecną formę zawdzięczają XIX wiekowi. Obecnie nad zasadami gry czuwa Międzynarodowa Federacja Szachowa. Szachy nie są jednolitą grą, wyróżniamy różne jej warianty: szachy szybkie, błyskawiczne, korespondencyjne. Poszczególne warianty mogą różnić się zasadami.
Odmiany gry:
- szachy klasyczne,
- szachy korespondencyjne,
- gra na ślepo,
- żywe szachy,
- szachy dla trzech osób,
- szachy dla czterech osób,
- szachy losowe,
- kriegspiel,
- szachy heksagonalne (Polska),
- shogi (Japonia),
- xiangqi (Chiny),
- janggi (Korea),
- szachy atomowe,
- szachy chłopskie,
- kloc,
- antyszachy.
Pierwszy ruch na szachownicy wykonuje posiadacz białych bierek. Następnie poruszane są czarne bierki i tak na zmianę. Szach to groźba zbicia króla. Osoba, której król jest zagrożony musi wykonać ruch, który ochroni króla. Jeżeli jednak zagrożony król nie ma dokąd uciec, mamy mat. W szachach możliwy jest też remis (powstała martwa pozycja, żadna ze stron nie ma środków pozwalających dokończyć grę, pojawił się pat, takie były uzgodnienia graczy). Remis można też ustanowić, gdy wykonano 50 posunięć bez ruchu pionem i bicia dowolną bierką.
Gra w szachy rozwija wiele umiejętności. Wpływa korzystnie na zdolność koncentracji uwagi oraz na pamięć, umiejętność analizy i dedukcji wielowątkowej sytuacji, pobudza wyobraźnię, wyrabia nawyk cierpliwości, uczy samodzielności w podejmowaniu decyzji. Szachy rozwijają sprawność planowania oraz tworzenia taktyki i strategii. Branie udziału w rozgrywkach szachowych uczy odporności psychicznej – zawodnik musi zmierzyć się nieraz z przegraną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze