Kaszaki na twarzy
KAROLINA • dawno temuProblemy skórne są zmorą każdej z nas. Posiadanie nienagannej cery jest marzeniem wielu kobiet, jednak nierzadko pozostaje przez długi czas wyłącznie w sferze nieosiągalnych pragnień. Jakie są najczęstsze niedoskonałości, których usilnie chcemy się pozbyć albo przynajmniej je zatuszować? Na początku na naszej drodze do posiadania pięknej skóry stoją zmiany trądzikowe. Pryszcze i zaskórniki to dolegliwość, która spotyka niemalże każdego nastolatka. Kiedy już się ich pozbędziemy, na twarzy zaczynają pojawiać się różnego rodzaju zmarszczki. Do tego dołożyć jeszcze trzeba popękane naczynka czy rozszerzone pory. Problemy te są bardzo często poruszane przy okazji mówienia o pielęgnacji skóry, jednak są i takie niedoskonałości, którym poświęca się znacznie mniej uwagi, choć popularność ich występowania jest ogromna. Jedną z nich są niewątpliwie kaszaki. Jak je zidentyfikować i pokonać? Dlaczego pojawiają się na naszej skórze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Nie czekaj zatem i już teraz poświęć chwilę, by go przeczytać.
Co to są kaszaki?
Na pewno już nie raz spotkałaś się z tym problemem i zastanawiałaś się, co to są kaszaki. Otóż przybierać mogą one różną wielkość, jednak zawsze przypominają guzki w cielistym kolorze. Pojawiają się na skórze nie tylko twarzy, lecz całego ciała. W jaki sposób kaszaki skórnepowstają? Powód ich pojawienia się widziany jest w zatkaniu ujścia gruczołu łojowego. W ten sposób produkowana przez niego wydzielina jest zamykana, co objawia się poprzez wytworzenie się swoistej torebki, która przypomina nam zwykle guz. Rozpoznanie kaszaka możliwe jest dzięki jego cechom charakterystycznym. Po pierwsze mamy do czynienia z brakiem odczuwania dolegliwości bólowych z nim związanych. Oprócz tego, gdy zaczniemy nim poruszać, okaże się, że nie jest on bezpośrednio związany z podstawą, na jakiej wyrósł. Wskutek tego, że kaszaki powstają jako efekt zatkania ujścia gruczołu łojowego, na ich powierzchni pojawia się niewielka ciemna kropka. Jak pozbyć się kaszaków? Przeczytaj dalszą część artykułu, a dowiesz się, jak wyglądausuwanie kaszaka.
Jak usunąć kaszaki?
Zdania co do tego, czy kaszaki należy usuwać są wśród specjalistów podzielone. Z jednej strony określane są one mianem niegroźnych, z drugiej natomiast mamy do czynienia z możliwością powstania w nich stanu zapalnego, który wiąże się z ich pęknięciem i wypłynięciem wydzieliny o niezbyt przyjemnym zapachu. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy kaszak powinien być przez dermatologa obejrzany i poddawany stałej kontroli. To właśnie lekarz określi, czy i jak usunąć kaszaki, które pojawiły się na naszej twarzy. Zwykle ich pozbycie się możliwe jest poprzez poddanie się zabiegowi chirurgicznemu, podczas którego cała torbiel jest usuwana. Jeżeli jednak pozostanie jakiś jej element, musimy liczyć się z tym, że kaszak prędzej czy później odnowi się. Poza tym możemy zdecydować się na próbę odblokowania zatkanego gruczołu, jednak efektywność tej metody jest znacznie mniejsza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze