Kontroler PC
URSZULA ROGALSKA • dawno temuKomputery, IPad, Konsole i wiele innych przydatnych w codziennym życiu sprzętów elektronicznych często wymagają wykorzystania kontrolerów PC, które stosuje się w wielu grach, programach i aplikacjach. Czym są i jakie nowości techniczne w tej materii są wprowadzane?
Gadżety komputerowe
Każdy komputer stacjonarny czy laptop posiada klawiaturę. To pierwszy tzw. kontroler PC, bez którego wprowadzanie danych do programów komputerowych i przeglądarki internetowej nie byłoby praktycznie możliwe. Najstarszym kontrolerem jest joystick. Jego zadaniem jest wypełnianie różnych zadań narzuconych przez grę komputerową. Inny, nieco nowszy to np. kierownica do gier. Obecnie zwiększa sie popularność tego gadżetu komputerowego. Przyrządem, który jednak najczęściej wykorzystywany jest przez użytkowników gier komputerowych, jest gamepad PC. Dostępne są standardowe z przewodem w postaci kabla albo bezprzewodowy. Może przybierać ręczną postać tzw. zmniejszonego i spłaszczonego joysticka albo dużej klawiatury. Wybór w parametrach, dostępności i innych potrzebnych wartości jest duży, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak zdawać sobie także sprawę z tego, że coraz bardziej rozpowszechnione i coraz bardziej unowocześniane są produkty komputerowe sterowane dotykowo. Ta dziedzina również się doskonali, o czym świadczy fakt, że dotykowe interfejsy pojawiają się już nie tylko w telefonach, czy tabletach, ale także poprzez wykorzystanie każdego sprzętu gospodarstwa domowego. Jak to możliwe?
Botanicus Interacticus, czyli roślina jako dotykowy kontroler
Wynalazcy z Disney Research wymyślili coś niebywałego. Przy pomocy pojedynczej elektrody umieszczonej np. w doniczce kwiatka, owa roślina zamienia się w dotykowy kontroler obsługujący multitouch. Twórcy tego kontrolera nie ograniczyli go jedynie do wykorzystania w roślinach doniczkowych, lecz spokojnie można tą elektrodę przyczepić do dowolnie wybranego przedmiotu. Technologia Swept Frequency Capacitive Sensing (SFCS) pozwala wykryć i dookreślić miejsce dotyku, ale także umożliwia sprawdzenie siły nacisku. Pomysł ten ma przede wszystkim na celu ukazanie interakcji między człowiekiem, komputerem, a przedmiotami codziennego użytku.
Wynalazcy, twórcy i projektanci wynajdują coraz to nowsze rozwiązania. Mimo, iż jeszcze w poprzednim wieku nie było to takie oczywiste, dzisiaj tego typu nowości nikogo tak bardzo nie dziwią. Ciekawe, co zostanie wytworzone za kolejne 20 lat. Czy mamy się już bać, czy raczej oczekiwać z ciekawością?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze