Kamera video
BEATKA • dawno temuKamery HD do czatowania, ramka z kamerą, wodoszczelna kamera Toshiba, różowa kamera HD, ultralekka kamera Panasonica – kamery cyfrowe znajdują się niemal w każdym domu. Dzięki nim można utrwalić piękne i ważne chwile. Wybór sprzętu to poważna decyzja. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania kamery?
Kamera Sony z wbudowanym projektorem
Najnowszy model kamery Sony to HXR-NX30. Kamera wyróżnia się spośród innych posiadaniem wbudowanego projektora (dzięki niemu można osiągnąć obraz o przekątnej 100 cali z odległości 5 metrów). Obiektyw kamery to Vario Sonnar T, dzięki niemu można uzyskać ogniskową 26–260 mm (ekwiwalent 35 mm). Obiektyw jest umieszczony na stałe. Kamera została wyposażona w Balanced Optical Steady Shot – dzięki temu obraz jest stabilny mimo drgań ręki osoby trzymającej kamerę.
Matryca CMOS to raptem 1/3 cala. Kamera nagrywa filmy w rozdzielczości HD 1920 x 1080 pikseli (najwyższa prędkość to 60 klatek na sekundę). Pliki nagrane mają format AVCHD. Żeby dźwięk był wyraźny, należy podłączyć zestaw mikrofonowy. Kamera posiada wbudowaną pamięć 96 GB, co umożliwia zarejestrowanie 9 godzin filmu w jakości HD.
Cechy kamery cyfrowej
Obecnie kamery wykorzystują różne nośniki służące do zapisu filmu. Wśród nośników wyróżniamy płyty DVD, kasety miniDV, wbudowany dysk twardy, pamięć flash. Kamery cyfrowe wykorzystujące płyty DVD mają krótki czas nagrywania w najlepszej jakości. Trzeba też pamiętać o tym, by przed nagrywaniem kupić płytkę. Kaseta miniDV daje większą swobodę, gdyż można na niej nagrać dłuższy film (w bardzo dobrej jakości). Jednak przenoszenie zapisu z kasety na komputer stanowi już problem.
Kamery zaopatrzone we wbudowany dysk twardy są wygodne w użyciu – na dysku mieści się długi film, jakość nagrania jest bardzo dobra, nie ma problemu z przenoszeniem zapisu na komputer, nie trzeba kupować dodatkowych nośników. Kamery z dyskiem są jednak dość ciężkie. Natomiast kamery z pamięcią flash są lekkie. Pojemność karty pamięci decyduje o długości filmu.
Przy wyborze kamery cyfrowej należy wziąć pod uwagę rozdzielczość matrycy. Kamery cyfrowe, które nagrywają w wysokiej rozdzielczości (HD, czyli High Definition) gwarantują dużą ilość detali obrazu. Obecnie coraz więcej kamer jest wyposażonych w rozdzielczość HD. Na rynku dostępne są też kamery nagrywające w SD (Standard Definition). Jednak jakość nagrywania filmów w rozdzielczości SD jest gorsza niż w HD, dlatego kamery z SD zostają powoli wypierane.
W kamerach można spotkać dwa rodzaje zoomów. Zoom optyczny nie wpływa na jakość filmu, dlatego warto, by kamera posiadała jak najwyższą wartość zoomu optycznego. Zoom optyczny uaktywnia się poprzez wysunięcie obiektywu do przodu (dzięki temu zmienia się ogniskowa). Inny rodzaj zoomu to zoom cyfrowy. Zoom cyfrowy polega na oddzieleniu danego fragmentu z centrum kadru. Zoom cyfrowy zmniejsza rozdzielczość filmu – na obrazie widać małe kwadraciki.
Kamery video mogą być wyposażone dodatkowo w ręczną regulację ostrości, w wybór formatu nagrywania (16:9, 19:10, 4:3), ręczne ustawienie balansu bieli, ręczne ustawienie parametrów ekspozycji, funkcję robienia zdjęć, wyzwalanie migawki po rozpoznaniu uśmiechu twarzy, ręczną lub automatyczną redukcję szumów, płynne nagrywanie w zwolnionym tempie. Kamery cyfrowe posiadają wymienne akumulatory, które można naładować przy użyciu ładowarki lub stacji dokującej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze