Biuro jako narzędzie do efektywnego zarządzania zespołem
REDAKCJA • dawno temuRynek pracy w ostatnich latach zmienia się w przyspieszonym tempie, wymagania pracowników również. Jak zarządzać dziś zespołem ludzi? Co nas do pracy motywuje, jakie mamy priorytety? I jaką rolę odgrywa w tym wszystkim aranżacja biura?
Być może prowadzisz własną firmę i myślisz o jej rozwoju, o zatrudnieniu nowych, dobrze wykwalifikowanych specjalistów. A może pracujesz na etacie i odpowiadasz za powierzony ci zespół. Bez względu na to, którą z tych ról pełnisz, z pewnością nie raz zastanawiałaś się, co rzeczywiście motywuje ludzi do pracy. Jak to się dzieje, że w pewnej chwili odchodzą z firmy, mimo że całkiem nieźle w niej zarabiali i na brak projektów czy zadań do wykonania narzekać nie mogli. Czy model biura ma znaczenie dla pracowników, ich kreatywności, jakości świadczonej przez nich pracy? Czy wpływa na ich decyzje, a jeśli tak, to w jakim stopniu?
Co nas motywuje do pracy?
Na zlecenie Brain Embassy, w styczniu 2017 roku Kantar TNS Polska przeprowadziło badanie, mające ustalić, jak pracują i jak chcieliby pracować Polacy. Wykazało ono, że więcej niż co drugi aktywny zawodowo Polak wolałby zmienić przestrzeń, w jakiej pracuje. Znaczna część respondentów wskazała, że tym, co ich do pracy motywuje, jest dobra atmosfera, odpowiednie warunki pracy i wygodny dojazd do biura. Aż 42 proc. badanych zaliczonych zostało do grupy preferującej nowoczesny model pracy w biurze urządzonym zgodnie z najnowszymi światowymi trendami, między innymi z dostępem do stref relaksu, osobnych stref pracy twórczej i grupowej, a także punktów gastronomicznych. Spędzając znaczną część dnia w biurze, chcą czuć się komfortowo. Warto też zauważyć, że rynek pracy powoli wypełnia się pracownikami należącymi do pokolenia Y, tj. osobami urodzonymi między rokiem 1980 a 2000. Z raportu „Młodzi na rynku pracy” wynika, że dla aż 55 proc. przedstawicieli tego pokolenia kwestie finansowe, które do tej pory decydowały o wyborze miejsca pracy, znajdują się dopiero na czwartym miejscu ich zawodowych priorytetów. Dużo wyżej plasuje się samo miejsce pracy, to, jak jest urządzone, jaki model pracy oferuje i jaka panuje w nim atmosfera.
Ergonomiczne miejsce pracy coraz bardziej pożądane
Odpowiedzią na zmieniające się wymagania pracowników jest koncepcja Activity Based Workplace. Zgodnie z nią, przestrzeń biurowa jest narzędziem do efektywnego zarządzania zespołem – przyciąga najlepszych i decyduje o tym, jak długo zostaną. Oferowanie pracownikom wiele różnych przestrzeni (strefy relaksu, miejsca do pracy w skupieniu i takie, które sprzyjają dynamicznej wymianie myśli) wpływa na ich efektywność i kreatywność. Biura nowoczesne mają być elastyczne, maksymalnie dopasowane do potrzeb konkretnych pracowników: ich stylu pracy, rodzaju wykonywanych zadań, a nawet do ich wzrostu. Nic bardziej nie męczy, niż praca na źle wyprofilowanym krześle, przy biurku kompletnie niedostosowanym do wzrostu. Tu pojawia się pojęcie ergonomii, bardzo ważne przy nowoczesnej aranżacji biura. Regulowane krzesła, podnóżki, podłokietniki – wszystko to wpływa na komfort pracownika (i jego zdrowie), co w rezultacie przyczynia się do pozytywnych wyników jego pracy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również ergonomiczne biurka z regulowaną wysokością blatu, dostępne na przykład w ofercie firmy AJ Produkty. Naciskając guzik, automatycznie podnosimy lub opuszczamy blat biurka, dzięki czemu część obowiązków jesteśmy w stanie wykonać w pozycji stojącej, odciążając kręgosłup i mięśnie, a tym samym nie dopuszczając, by ogarnęło nas znużenie.
Przyglądając się najnowszym trendom i analizując wyniki wielu badań, nie sposób nie zauważyć, iż odpowiednio zaaranżowane biuro, przystosowane do potrzeb i stylu pracy specjalistów z różnych branż, jest nie tylko wizualnym atutem firmy, lecz przede wszystkim skutecznym narzędziem do zarządzania zespołem. Szczególnie teraz, w czasach, gdy granica między życiem prywatnym a zawodowym coraz bardziej się zaciera.
Źródło: Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze