Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? 10 kroków do udanej transakcji
REDAKCJA • dawno temuWszystko zaczyna się w głowie – każdy proces, każda zmiana, każda inspiracja. Tak samo się dzieje, gdy w grę wchodzi zakup mieszkania. Najpierw trzeba po prostu uzmysłowić sobie tę potrzebę. A co dalej?
Decyzja o zakupie mieszkania potrafi spędzić sen z powiek. Jest jednak prosty sposób na bezstresowe poradzenie sobie z każdym kolejnym etapem – wystarczy odpowiednie przygotowanie.
Specjaliści firmy White Stone Development opracowali 10 kroków do przeprowadzenia udanej i bezpiecznej transakcji z deweloperem.
1. Decyzja o kupnie
Kupić czy wynająć? Takie pytania – w odpowiednim momencie – zadaje sobie każdy. Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź, ale podjęcie decyzji okazuje się konieczne.
Dziś młodzi ludzie najczęściej wybierają mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od deweloperów. Być może czeka się na nie nieco dłużej, jednak inwestor ma wtedy możliwość stworzenia swojego domu od podstaw, według własnych zasad. A to w czasach królującego indywidualizmu bardzo ważne.
2. Zapoznanie się z ustawą deweloperską
W 2012 roku w życie weszła ustawa, której celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim inwestorom. Zapoznanie się z jej założeniami to krok do efektywnej transakcji z deweloperem. Dlaczego? Ponieważ będziesz doskonale wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Taka wiedza zapewnia komfort psychiczny i dzięki niej stajesz się dużo pewniejszy podczas rozmów.
Poniżej kilka podstawowych założeń ustawy:
• obowiązkowe jest zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego,
• możliwe jest powiązanie kolejnych wpłat z zakończeniem poszczególnych etapów budowy,
• w umowie można zastrzec kary za opóźnienia,
• inwestor ma również prawo umieścić w umowie zapis o ewentualnym odstąpieniu od umowy w przypadku, gdy nie dostanie on kredytu od banku.
3. Lokalizacja i wyszukiwanie informacji
Wybór lokalizacji to niejednoznaczna i trudna sprawa. Oczywiście – Twoja aktualna sytuacja ma wpływ na decyzje, ale nie powinna być jedynym czynnikiem. Wyobraź sobie siebie za 5 lat. Znajdujesz się w tym samym miejscu czy może coś uległo zmianie? Podobnie jest z nieruchomościami. Szukając idealnego miejsca do mieszkania, weź pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób dowiesz się, czy:
• dane miejsce będzie się rozwijać,
• w okolicy mają pojawić się drogi ekspresowe, tory kolejowe lub spalarnie śmieci,
• planowane są budowy przedszkoli, szkół oraz przychodni.
Idealnym przykładem inwestycji tego typu jest wciąż rozwijające się Miasteczko Wilanów, które jeszcze kilka jeszcze kilka lat temu nie tętniło życiem tak jak dziś. Kolejne inwestycje firm deweloperskich – np. ZORA Wilanów – sprawiają, że Wilanów staje się najlepszym miejscem do życia.
4. Wybór dewelopera
Bardzo często zdarza się, że w jednej lokalizacji swoje inwestycje realizuje jednocześnie kilka firm deweloperskich. Co wtedy? To czas na przeprowadzenie kolejnego researchu, tym razem skoncentrowanego wokół deweloperów. Szukając informacji na ich temat, weź pod uwagę następujące rzeczy:
• doświadczenie,
• sytuację finansową firmy,
• opinie klientów,
• zrealizowane projekty oraz ich ocenę.
Pamiętaj jednak o tym, by wszelkie informacje znalezione w internecie zweryfikować i upewnić się co do ich prawdziwości.
5. Sposób finansowania
Kupno mieszkania wiąże się z kosztami różnego typu – jak im sprostać? Najczęstszym wyjściem jest oczywiście kredyt w banku. Wciąż jednak niewiele osób wie, że firmy deweloperskie – zdając sobie sprawę z potrzeb klientów – nawiązują np. współpracę z bankami lub profesjonalnymi firmami brokerskimi. Dzięki temu mogą zagwarantować wszystkim indywidualne podejście do sprawy oraz pomoc w negocjowaniu obniżenia oprocentowania.
Decydując się na kupno mieszkania w ZORA Wilanów, modernistycznej inwestycji w miasteczku Wilanów, inwestor otrzymuje np.:
• pakiet deweloperski,
• oferty cenowe z najniższą marżą na rynku.
6. Wybór mieszkania
Jeśli wybrałeś już dewelopera oraz lokalizację i wiesz, na wydanie jakiej sumy możesz sobie pozwolić, nadszedł czas na wybór mieszkania oraz jego metrażu. Pomyśl o tym jako o inwestycji w przyszłość. Zastanów się, czego oczekujesz od życia, jak chcesz się rozwijać i wtedy wybierz mieszkanie, które sprosta tym planom.
7. Podpisanie umowy
Ostatnia prosta to złożenie podpisu pod dokumentem – zawarcie umowy. To w niej dla bezpieczeństwa obu stron powinny być zawarte wszystkie najważniejsze elementy umowy, np.: charakter drogi dojazdowej i garażu, zapis o jakości klatek schodowych, jakości tarasów, obecności podwórka oraz placu zabaw. Nie są to jednak najważniejsze wytyczne, które powinny się znaleźć w umowie. Liczą się bowiem ustalenia dotyczące:
• wykończenia mieszkania,
• sposobu pomiaru powierzchni,
Wszelkie dane zawarte w umowie zobowiązują obie strony i są podstawą do ewentualnego dochodzenia swoich racji. Dlatego pamiętaj – im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej chronione są Twoje interesy.
8. Odbiór kluczy
Niemal na końcu drogi czekają na Ciebie jeszcze odbiór techniczny (polegający na sprawdzeniu wykonania projektu) oraz odbiór lokalu (spisanie liczników i przekazanie kluczy).
Tu konieczna jest wiedza z zakresu budownictwa. Tylko dzięki niej będzie można określić stopień zgodności realizacji z projektem. Obawiasz się, że Twoje wiadomości branżowe są zbyt małe? Spokojnie! Na odbiór możesz zabrać ze sobą obiektywnego, niezwiązanego z tą konkretną budową fachowca – dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystko przebiegło zgodne z planem, zostało prawidłowo wykonane i posłuży przez lata. Nie bój się też zadawania pytań. Do obowiązków dewelopera należy udzielenie ci jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi. Korzystaj z tego prawa.
9. Wykończenie mieszkania
Na samym kupnie mieszkania nie kończą się wydatki. W tym miejscu warto pamiętać, że stan deweloperski nie oznacza wykończenia pod klucz. I o ile w umowie nie został zawarty punkt dotyczący oddania mieszkania gotowego do zamieszkania, to nie można oczekiwać tego od dewelopera.
Stan deweloperski to przede wszystkim:
• ocieplone ściany,
• zamontowane instalacje kanalizacyjne, wodne, grzewcze.
Co istotne, firmy deweloperskie mogą pomóc także w procesie wykończeniowym, np. poprzez rozpoczęcie współpracy z firmami zajmującymi się aranżacją i wykończeniem wnętrz, dzięki czemu na inwestora czekają atrakcyjne rabaty.
10. Zamieszkanie
Coś się kończy, coś zaczyna. Tak można najprościej określić ostatni etap. Koniec budowy, odebranie kluczy, wykończenie mieszkania – wszystko to prowadzi do zamieszkania we własnych czterech kątach. Z daleka od miejskiego zgiełku, wśród zielonych parków w nieustannie rozwijającej się, prestiżowej dzielnicy dużego miasta.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze