Odmładzająca rola kolagenu
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPodczas częstych wakacyjnych kąpieli kolagen zawarty w naszej skórze ulega uszkodzeniu. Jego brak powoduje, że skóra przestaje być sprężysta i jędrna, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Istnieją jednak sposoby pobudzenia organizmu do jego produkcji.
Kolagen stanowi prawie 30% całkowitej masy białka ludzkiego. Bierze udział w funkcjach życiowych prawie wszystkich narządów i tkanek. Wpływa na młodszy wygląd skóry, nadając jej elastyczność i jędrność. Kolagen odpowiada za pobudzanie komórek do odnowy oraz za właściwe nawilżenie. Jego brak negatywnie odbija się zarówno na skórze i mięśniach, jak i w obrębie narządów ruchu.
Wraz z upływem lat nasze ciało przestaje naturalnie produkować kolagen. Aby jednak móc zachować młody wygląd, należy pobudzić organizm do wytwarzania tego białka, co jest możliwe tylko za pomocą zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych.
Obecnie istnieje wiele metod, które pomagają w stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu. Najczęściej stosuje się metodę uszkodzenia termicznego oraz metodę syntezy kolagenu jako odpowiedź na obecność kwasu polimlekowego. - tłumaczy dr Piotr Wielgosz, ekspert w dziedzinie medycyny estetycznej w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED.
Metoda uszkadzania termicznego to zabieg, który oddziałuje na dolne warstwy skóry za pomocą fal podczerwonych, światła laserowego lub ultradźwięków. Polega na podgrzaniu i podrażnieniu włókien kolagenowych, które następnie szybko kurczą się do swej pierwotnej długości. Metoda ta przebiega w trzech fazach. Pierwsza z nich trwa od 48 do 72 godzin i polega na intensywnym mikrouszkodzeniu termicznym. Dr Piotr Wielgosz wyjaśnia: Podczas zabiegu dochodzi do niewidocznych dla naszych oczu mikroobrzęków oraz uwolnienia chemicznych substancji mediatorowych odpowiedzialnych za aktywację i utrzymywanie się procesu zapalnego. Uszkodzenie termiczne w dalszej kolejności pobudza fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych, czyli następuje faza pomnażania. W zależności od naszego organizmu trwa ona od 3 do 4 tygodni. Ostatnia faza to czas ponownego ukształtowania włókien. Skóra staje się naprężona, napięta, elastyczna, zmarszczki zostają wygładzone, co nadaje młodszy wygląd. Pod wpływem wysokiej temperatury fibroblasty stymulowane są do produkcji nowych włókien kolagenowych. Proces tworzenia kolagenu następuje stopniowo, dlatego ostateczny efekt końcowy odmłodzenia skóry uzyskuje się dopiero po 3–6 miesiącach od wykonania zabiegu. Cena jednego zabiegu od 600 do ponad 2000 zł.
Inną metodą jest wprowadzanie pod skórę kwasu polimlekowego. Wstrzykiwany preparat (Sculptra) jest dobrze tolerowany przez organizm i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Po wstrzyknięciu kwas polimlekowy ulega stopniowej degradacji do dwutlenku węgla i wody. Odbywa się to nawet w ciągu 9 miesięcy. W tym czasie fibroblasty w zetknięciu z kwasem polimlekowym wytwarzają nowy kolagen. Rezultaty są zadowalające, ponieważ skóra i tkanka podskórna stają się grubsze i bardziej sprężyste. Kontury twarzy zostają wypełnione, a w efekcie zyskuje się młodszy wygląd. Zdaniem dr Piotra Wielgosza estetyczny efekt zabiegu utrzymuje się nawet do 2 lat, a osoba, która mu się poddaje, wygląda naturalnie. Ilość zabiegów uzależniona jest od indywidualnych oczekiwań, ale zazwyczaj wykonuje się 2–4 zabiegi w co najmniej miesięcznych odstępach czasu. Cena jednego zabiegu wynosi ponad 1000 zł.
Wszystkie te zabiegi powinny być wykonywane w sprawdzonych, renomowanych gabinetach kosmetycznych przez doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej. Aby jednak skóra wyglądała ładnie i była właściwie nawilżona, musisz pamiętać także o odpowiedniej, codziennej pielęgnacji i umiejętnym doborze kosmetyków, które będą spełniały oczekiwania twojej skóry.
Więcej: DER-MED
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze