Czy styl nowoczesny to styl współczesny? Fakty i mity, które musisz znać zanim zaaranżujesz swój dom!
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez EMAKO
Styl nowoczesny od kilkudziesięciu lat cieszy się niesłabnąca popularnością. Perspektywa posiadania jasnych, przestronnych i funkcjonalnych wnętrz kusi architektów i producentów, tworząc szereg atrakcyjnych dodatków i akcesoriów. W ujęciu tym często pojawia się określenie “współczesność”, które stało się nijako tożsame z wspomnianą już nowoczesnością. Jak się okazuje - błędnie.
Oba terminy różnią się od siebie i mogą opisywać zupełnie różne salony, sypialnie i biura. Na czym zatem polega ta różnica i w jaki sposób powinniśmy rozumieć oba nurty?
Mit 1: Styl nowoczesny to styl współczesny.
Zacznijmy od podstaw, czyli od jasnego zdefiniowania (a właściwie obalenia) najpopularniejszego mitu, który niejednokrotnie wprowadził w błąd początkujących architektów i samozwańczych dekoratorów. Przyjęło się bowiem, że określenie “nowoczesny” jest tożsame z określeniem “współczesny”. Podejście to jest wyjątkowo nietrafne i krzywdzące, zarówno dla jednego, jak i drugiego stylu.
Tak oto styl nowoczesny ma naprawdę długą tradycję, a jego koncepcja rozpoczęła się już w XX wieku — początki datowane są na lata dwudzieste, kiedy to zrodził się nurt zwany modernizm. Koncepcja stylu bazowała na prostocie i sprzeciwianiu się bogatej ornamentyce, która królowała w mieszkaniach jeszcze na początku ubiegłego wieku.
Maksymą stylu stało się powodzenie “form follow function”, które wypowiedział amerykański architekt — Louis Sullivan. To właśnie to zdanie najlepiej oddaje charakter modernizmu, który przede wszystkim stawia na funkcjonalność danego wnętrza i wybranych, poszczególnych dodatków. Fascynacja techniką i skrupulatne wykorzystywanie dekoracji stało się głównym filarem do budowania nowoczesnych wnętrz, a tym samym do zbudowania solidnego, wyrazistego nurtu, który klarował się aż do lat 50. XX wieku.
Styl współczesny trudno określić datami, bowiem z założenia cechuje się on dynamizmem i elastycznością.
Pojęcie to nie zamyka się więc w konkretnych ramach, ponieważ sam styl zmienia się zgodnie z panującymi, obecnymi trendami. Mówiąc więc wprost: styl współczesny odnosi się do obecnej mody, ulegając ciągłym modyfikacjom. Dlatego też współczesne wnętrze w 1950 roku różniło się od współczesnego wnętrza w XXI wieku i zarówno wtedy, jak i dziś, mogliśmy określić go tym mianem. Obecnie styl współczesny jest mieszanką trendów z różnych okresów, dlatego też dzisiejsze wnętrza mogą znacząco różnić się od tych, które pojawią się za kilkanaście lat.
Mit 2: Wnętrza nowoczesne i współczesne cechuje prostota.
Wnętrza nowoczesne faktycznie cechuje pewien rodzaj minimalizmu. Jasne, przestronne pomieszczenia wyróżniają się niewielką ilością dodatków i dekoracji, a głównym założeniem jest geometria. Ta ostatnia wyrażana jest w prostych kształtach, standardowych wymiarach, braku ornamentów i żłobień.
Przykładowo więc nowoczesne półki ścienne do salonu przypominają szklane, apteczne regały, a zamiast drewna króluje metal i beton. Warto podkreślić, iż nowoczesność w dużym stopniu bazuje na sztuczności. Odejście od naturalności i wierność surowym akcentom spowodowała, że wiele wnętrz sprawia wrażenie “chłodnych”. W końcu miłośnicy minimalistycznych wnętrz chcą zachować maksymalną funkcjonalność, przy jednoczesnym utrzymaniu powściągliwości aranżacyjnej.
Współczesny styl nie jest tożsamy z prostotą. Na przestrzeni dziejów ewoluował, a jego założenia zmieniały się jak w kalejdoskopie. Dlatego też dziś niewłaściwym jest stawiać na równej szali oba te style. Biorąc pod uwagę trendy i najpopularniejsze motywy możemy uznać, że wnętrza współczesne bazują na m.in. stylu boho. Coraz częściej wykorzystujemy w pomieszczeniach naturalne dodatki (np. https://emako.pl/pol_m_Dekoracje_Polki-dekoracyjne-1223.html), uwielbiamy bawić się kontrastami, oprócz drewna i lnu wykorzystujemy atłas, a biel zestawiamy z butelkową zielenią czy ciepłym granatem.
Dlatego też w tak zaaranżowanych przestrzeniach znajdziesz np. półki dekoracyjne, drewnianą podłogę, metalowy stojak na wino oraz żeliwną, ciężką lampę sufitową.
Mit 3: Jest tylko jeden styl nowoczesny i jeden styl współczesny.
Ku zaskoczeniu wielu — nie jest to do końca prawdą. Szerokie rozumienie stylu nowoczesnego, który powstał w latach 20–50. ubiegłego wieku, pozwala sądzić, że w tym ujęciu możemy wyróżnić:
- styl skandynawski — który bazuje na prostocie i minimalistycznych dodatkach. Nurt powstał dzięki norweskiemu malarzowi, który swoje jasne wnętrza projektował na płótnie. Wiele dodatków do skandynawskich wnętrz znajdziesz w Emako.
- styl loftowy — surowy, inspirujący się opuszczonymi fabrykami i magazynami. Swoje początki datuje na XVIII wiek, kiedy to powoli zaczęły upadać dzielnice przemysłowe w Stanach Zjednoczonych.
W kontekście historycznym styl współczesny przybierał już różny kształt. Dlatego też zarówno wnętrza z początku XX, jak i XXI wieku można była zakwalifikować do tej kategorii. Co więcej — współczesność często sprowadzana jest do mieszanki różnych nurtów — również tych bazujących na nowoczesności.
Materiał sponsorowany przez EMAKO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze