Maść na zajady – jak leczyć zapalenie kącików ust?
MARLENA KOSTYŃSKA • dawno temuMaść na zajady to sposób na walkę z bolesnymi pęknięciami i owrzodzeniami kącików ust. Trzeba uważać, żeby nie pomylić powstającej nadżerki z opryszczką. Na zajady stosuje się specjalne maści apteczne, ale można też wypróbować kilka domowych sposobów.
Maść na zajady kupimy w aptece, ale skuteczny preparat można przygotować również w domu (iStock/triocean)
Czym jest zajad?
Zajad to stan zapalny występujący w okolicy ust, który może być spowodowany przez infekcje, alergie, niedobory witamin lub ogólne osłabienie organizmu. Zazwyczaj nim pojawi się zajad, na wargach można wyczuć wysuszone i zaczerwienione obszary. Dochodzi do obrzęku i na ustach, najczęściej w ich kąciku, pojawia się pęcherzyk, który w pewnym momencie pęka. Pozostawia po sobie piekącą rankę, która może goić się nawet przez trzy tygodnie. Zajady nie są zaraźliwe, ale mogą pozostawiać po sobie blizny. W ich leczeniu stosuje się maści, ale też urozmaiconą dietę.
Skąd się biorą zajady?
Wiele czynników może zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się zajadów, np. w wyniku infekcji bakteryjnej albo grzybiczej. Mowa tu o niskiej odporności, antybiotykoterapii, niedoborze witaminy B2, żelaza, a także cukrzycy. Czasem zapalenie kącików ust występuje w wyniku alergii albo podrażnień spowodowanych przez protezy, albo aparaty ortodontyczne. Przyczyny zajadów mogą być też pozornie niewinne, a więc np. wysuszenie warg na słońcu lub zbyt częste oblizywanie ust.
Apteczna maść na zajady
Pojawienie się zajadów na wargach lub w kącikach ust wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, które najlepiej leczyć miejscowo odpowiednią maścią, kremem lub innym preparatem. Podczas leczenia się we własnym zakresie najlepiej sięgnąć po apteczne maści bez recepty
Popularne są następujące maści na zajady:
- maść witaminowa na zajady – w łagodzeniu dolegliwości i zapobieganiu powstawania zajadów pomocne są maści z wit. A, B i E. Zwykle wzbogacone są i inne składniki o działaniu kojącym i nawilżającym, w tym pantenol, aloes, szałwię czy wąkrotkę azjatycką. Należy też pamiętać, że ważna jest odpowiednia dieta bogata w żelazo i wit. B2, która zapobiegnie nawrotom zajadów.
- maść z cynkiem na zajady – cynk ma działanie wysuszające, dlatego jest skuteczny w walce z zajadami. Maści tego typu często zawierają również witaminę B2 i łagodzące ekstrakty np. z szałwii.
- maść z antybiotykiem na zajady – jeśli inne metody leczenia stanu zapalenia nie pomagają, a lekarz stwierdzi, że przyczyną zajadu jest nadkażenie bakteryjne, może przepisać maść z antybiotykiem na receptę.
Domowa maść na zajady
Apteczne specyfiki to nie jedyny sposób na walkę z zajadami. W domowych warunkach można również przygotować kremowe preparaty, którymi niczym maścią posmarujemy nadżerki. Domową maścią na zajady może być:
- pasta przygotowana z wody i drożdży – jej skuteczność wynika z dużej zawartości wit. B w drożdżach
- pasta do zębów – skuteczny sposób na szybkie wysuszenie zajadów.
- miód – działa przeciwbakteryjnie i przyspiesza gojenie zajadów, może jednak wywoływać reakcje alergiczne.
- maść z tabletek z witaminą B2 – rozkruszone tabletki witaminowe mieszamy z odrobiną kremu i tak powstała maścią smarujemy zajady. Ten specyfik najlepiej stosować na noc.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze