Przygotuj się na wakacyjne zagrożenia dla twojej skóry

10. Oparzenie słoneczneWystawienie skóry pozbawionej ochrony w postaci filtrów na działanie promieniowania słonecznego prowadzi do jej oparzenia. To z kolei może powodować silną bolesność oparzonej partii ciała, a także wystąpienie pęcherzy. Ponadto, oparzenia skóry wywołane promieniowaniem UV zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Z tego względu konieczne jest regularne stosowanie kosmetyków ochronnych.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

10. Oparzenie słoneczne
Wystawienie skóry pozbawionej ochrony w postaci filtrów na działanie promieniowania słonecznego prowadzi do jej oparzenia. To z kolei może powodować silną bolesność oparzonej partii ciała, a także wystąpienie pęcherzy. Ponadto, oparzenia skóry wywołane promieniowaniem UV zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Z tego względu konieczne jest regularne stosowanie kosmetyków ochronnych.

9. Pokrzywka świetlnaTo reakcja alergiczna skóry polegająca na wystąpieniu na jej powierzchni bąbli przypominających oparzenie. U osób dotkniętych tą przypadłością konieczne jest stosowanie kosmetyków z filtrami, a niekiedy nawet leków przeciwhistaminowych.
Zdjęcie autorstwa Kevin O'Mara / CC BY-NC-ND

9. Pokrzywka świetlna
To reakcja alergiczna skóry polegająca na wystąpieniu na jej powierzchni bąbli przypominających oparzenie. U osób dotkniętych tą przypadłością konieczne jest stosowanie kosmetyków z filtrami, a niekiedy nawet leków przeciwhistaminowych.

8. Przebarwienia skórneW przypadku niektórych osób na skutek działania promieniowania UV obserwuje się skłonność do powstawania przebarwień w obrębie skóry. To wynik zaburzenia procesów tworzenia melaniny oraz nierównomiernego rozłożenia tego barwnika w naskórku. W tym przypadku konieczne jest regularne stosowanie filtrów o współczynniku SPF 50 oraz unikanie ekspozycji na słońce.
Zdjęcie autorstwa Jacob Patton / CC BY-NC-SA

8. Przebarwienia skórne
W przypadku niektórych osób na skutek działania promieniowania UV obserwuje się skłonność do powstawania przebarwień w obrębie skóry. To wynik zaburzenia procesów tworzenia melaniny oraz nierównomiernego rozłożenia tego barwnika w naskórku. W tym przypadku konieczne jest regularne stosowanie filtrów o współczynniku SPF 50 oraz unikanie ekspozycji na słońce.

7. Nowotwory skóryGłównym czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie nowotworu skóry jest promieniowanie słoneczne. To bardzo ważne, aby regularnie badać znamiona skórne u dermatologa i przez cały rok aplikować systematycznie na powierzchnię skóry filtry ochronne.
Zdjęcie autorstwa Christiana Care / CC BY-NC-SA

7. Nowotwory skóry
Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie nowotworu skóry jest promieniowanie słoneczne. To bardzo ważne, aby regularnie badać znamiona skórne u dermatologa i przez cały rok aplikować systematycznie na powierzchnię skóry filtry ochronne.

6. Podrażnienie i alergia skóry na hennęNa wakacjach często kuszą nas tatuaże wykonywane za pomocą henny. Niestety w przypadku niektórych osób henna może spowodować wystąpienie silnego podrażnienia, a nawet reakcji alergicznej skóry.
Zdjęcie autorstwa stephanie carter / CC BY-ND

6. Podrażnienie i alergia skóry na hennę
Na wakacjach często kuszą nas tatuaże wykonywane za pomocą henny. Niestety w przypadku niektórych osób henna może spowodować wystąpienie silnego podrażnienia, a nawet reakcji alergicznej skóry.

5. Ukąszenie komaraUkąszenie komara jest bolesne i powoduje powstanie silnego zaczerwienienia i swędzenia. Z tego względu w sezonie warto regularnie stosować środki odstraszające owady.
Zdjęcie autorstwa WikiImages / CC BY

5. Ukąszenie komara
Ukąszenie komara jest bolesne i powoduje powstanie silnego zaczerwienienia i swędzenia. Z tego względu w sezonie warto regularnie stosować środki odstraszające owady.

4. Ukąszenie przez kleszczeUkąszenie przez kleszcza może spowodować wysypkę skórną. W niektórych przypadkach może dojść do pojawienia się na powierzchni skóry rumienia wędrującego, stanowiącego pierwsze objawy odkleszczowej choroby zakaźnej – boreliozy. W momencie zlokalizowania na ciele kleszcza należy go usunąć przy użyciu pęsety. W przypadku gdy w skórze pozostaną szczęki kleszcza – konieczna jest konsultacja lekarska. Należy również pamiętać o tym, aby w momencie usuwania kleszcza nie smarować go tłuszczem ani nie ściskać za pomocą opuszek palców. Może to spowodować dławienia i wymioty u kleszcza, a to z kolei zwiększa ilość drobnoustrojów przedostających się do rany.
Zdjęcie autorstwa John Tann / CC BY

4. Ukąszenie przez kleszcze
Ukąszenie przez kleszcza może spowodować wysypkę skórną. W niektórych przypadkach może dojść do pojawienia się na powierzchni skóry rumienia wędrującego, stanowiącego pierwsze objawy odkleszczowej choroby zakaźnej – boreliozy. W momencie zlokalizowania na ciele kleszcza należy go usunąć przy użyciu pęsety. W przypadku gdy w skórze pozostaną szczęki kleszcza – konieczna jest konsultacja lekarska. Należy również pamiętać o tym, aby w momencie usuwania kleszcza nie smarować go tłuszczem ani nie ściskać za pomocą opuszek palców. Może to spowodować dławienia i wymioty u kleszcza, a to z kolei zwiększa ilość drobnoustrojów przedostających się do rany.

3. Użądlenie przez pszczołęWiększość reakcji wynikających z użądlenia przez pszczołę ma łagodny przebieg i polega głównie na wystąpieniu obrzęku, bolesności bądź silnego świądu skóry. Niekiedy jednak może to doprowadzić do zagrażającego życiu obrzęku jamy ustnej i gardła. W przypadku, gdy u danej osoby wystąpi ciężka reakcja anafilaktyczna – konieczne jest podanie zastrzyku adrenaliny. Wskazane jest również podanie leków przeciwhistaminowych.
Zdjęcie autorstwa GLady / CC BY

3. Użądlenie przez pszczołę
Większość reakcji wynikających z użądlenia przez pszczołę ma łagodny przebieg i polega głównie na wystąpieniu obrzęku, bolesności bądź silnego świądu skóry. Niekiedy jednak może to doprowadzić do zagrażającego życiu obrzęku jamy ustnej i gardła. W przypadku, gdy u danej osoby wystąpi ciężka reakcja anafilaktyczna – konieczne jest podanie zastrzyku adrenaliny. Wskazane jest również podanie leków przeciwhistaminowych.

2. Poparzenie przez meduzęOparzenie jadem meduzy może powodować wystąpienie silnej wysypki i widocznej pręgi na skórze. Co więcej, reakcja nadwrażliwości na jad meduzy może prowadzić do niewydolności oddechowej, śpiączki, a nawet śmierci. Zaleca się polanie skóry w miejscu oparzenia octem.
Zdjęcie autorstwa Spreng Ben / CC BY-NC-SA

2. Poparzenie przez meduzę
Oparzenie jadem meduzy może powodować wystąpienie silnej wysypki i widocznej pręgi na skórze. Co więcej, reakcja nadwrażliwości na jad meduzy może prowadzić do niewydolności oddechowej, śpiączki, a nawet śmierci. Zaleca się polanie skóry w miejscu oparzenia octem.

1. Ukłucie przez płaszczkęOgon płaszczki często jest zakończony ostrym kolcem, który może spowodować skaleczenia i poważne zranienia skóry. Ponadto, w przypadku wielu gatunków płaszczki w obrębie tego kolca znajduje się jad, który może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Po skaleczeniu spowodowanym przez płaszczkę konieczna jest pilna interwencja lekarska. Należy wyciągnąć żądło, a ranę przemyć mydłem i czystą wodą.
Zdjęcie autorstwa Peter Liu Photography / CC BY-NC-ND

1. Ukłucie przez płaszczkę
Ogon płaszczki często jest zakończony ostrym kolcem, który może spowodować skaleczenia i poważne zranienia skóry. Ponadto, w przypadku wielu gatunków płaszczki w obrębie tego kolca znajduje się jad, który może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Po skaleczeniu spowodowanym przez płaszczkę konieczna jest pilna interwencja lekarska. Należy wyciągnąć żądło, a ranę przemyć mydłem i czystą wodą.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Strefa T - jak o nią dbać? Co jeść by zrzucić zbędne kilogramy? Białka! Świeży oddech Fryzury ze średnich włosów Sposób na opryszczkę wargową Perfekcyjny makijaż dla okularnicy! Jak dbać o włosy blond? Wolumetria – objętość dodaje piękna Kobiety w Polsce palą często Sposób na długą młodość skóry: głębokie i długotrwałe nawilżenie metodą Hydrobalans Jasne końcówki Owłosienie na twarzy - jak sobie poradzić z problemem?

Popularne w tym tygodniu:

Podstawowy manicure hybrydowy krok po kroku. Jak zrobić hybrydę na paznokciach? Skuteczność pasty do zębów bez fluoru. Jak działa i którą wybrać? Stanik koronkowy z fiszbinami czy bez? Do czego nosić biustonosz z koronką? Jakie kolczyki ślubne dobrać? Poznaj najważniejsze kryterium wyboru biżuterii Mezoterapia niejedno ma imię Na czy polega makijaż permanentny brwi metodą piórkową? Pięknie podkreślony łuk brwiowy na dłużej Energetyczne neonowe paznokcie. Barwny manicure jak wspomnienie lata Na czym polega przedłużanie paznokci żelem? Żelowa stylizacja paznokci krok po kroku Jak nakładać rozświetlacz w sztyfcie? Skuteczna aplikacja i zastosowanie cenionego kosmetyku Damskie tatuaże gwiazd. Ciekawe inspiracje i wzory trwałych ozdób na ciele Najciekawsze fryzury dla 50-latki. Prosty sposób na odmłodzenie dla dojrzałych kobiet Kombinezon damski na każdą okazję. Poznaj uniwersalny sposób na modę