Przygotuj się na wakacyjne zagrożenia dla twojej skóry
10. Oparzenie słoneczne
Wystawienie skóry pozbawionej ochrony w postaci filtrów na działanie promieniowania słonecznego prowadzi do jej oparzenia. To z kolei może powodować silną bolesność oparzonej partii ciała, a także wystąpienie pęcherzy. Ponadto, oparzenia skóry wywołane promieniowaniem UV zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Z tego względu konieczne jest regularne stosowanie kosmetyków ochronnych.
9. Pokrzywka świetlna
To reakcja alergiczna skóry polegająca na wystąpieniu na jej powierzchni bąbli przypominających oparzenie. U osób dotkniętych tą przypadłością konieczne jest stosowanie kosmetyków z filtrami, a niekiedy nawet leków przeciwhistaminowych.
8. Przebarwienia skórne
W przypadku niektórych osób na skutek działania promieniowania UV obserwuje się skłonność do powstawania przebarwień w obrębie skóry. To wynik zaburzenia procesów tworzenia melaniny oraz nierównomiernego rozłożenia tego barwnika w naskórku. W tym przypadku konieczne jest regularne stosowanie filtrów o współczynniku SPF 50 oraz unikanie ekspozycji na słońce.
7. Nowotwory skóry
Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie nowotworu skóry jest promieniowanie słoneczne. To bardzo ważne, aby regularnie badać znamiona skórne u dermatologa i przez cały rok aplikować systematycznie na powierzchnię skóry filtry ochronne.
6. Podrażnienie i alergia skóry na hennę
Na wakacjach często kuszą nas tatuaże wykonywane za pomocą henny. Niestety w przypadku niektórych osób henna może spowodować wystąpienie silnego podrażnienia, a nawet reakcji alergicznej skóry.
5. Ukąszenie komara
Ukąszenie komara jest bolesne i powoduje powstanie silnego zaczerwienienia i swędzenia. Z tego względu w sezonie warto regularnie stosować środki odstraszające owady.
4. Ukąszenie przez kleszcze
Ukąszenie przez kleszcza może spowodować wysypkę skórną. W niektórych przypadkach może dojść do pojawienia się na powierzchni skóry rumienia wędrującego, stanowiącego pierwsze objawy odkleszczowej choroby zakaźnej – boreliozy. W momencie zlokalizowania na ciele kleszcza należy go usunąć przy użyciu pęsety. W przypadku gdy w skórze pozostaną szczęki kleszcza – konieczna jest konsultacja lekarska. Należy również pamiętać o tym, aby w momencie usuwania kleszcza nie smarować go tłuszczem ani nie ściskać za pomocą opuszek palców. Może to spowodować dławienia i wymioty u kleszcza, a to z kolei zwiększa ilość drobnoustrojów przedostających się do rany.
3. Użądlenie przez pszczołę
Większość reakcji wynikających z użądlenia przez pszczołę ma łagodny przebieg i polega głównie na wystąpieniu obrzęku, bolesności bądź silnego świądu skóry. Niekiedy jednak może to doprowadzić do zagrażającego życiu obrzęku jamy ustnej i gardła. W przypadku, gdy u danej osoby wystąpi ciężka reakcja anafilaktyczna – konieczne jest podanie zastrzyku adrenaliny. Wskazane jest również podanie leków przeciwhistaminowych.
2. Poparzenie przez meduzę
Oparzenie jadem meduzy może powodować wystąpienie silnej wysypki i widocznej pręgi na skórze. Co więcej, reakcja nadwrażliwości na jad meduzy może prowadzić do niewydolności oddechowej, śpiączki, a nawet śmierci. Zaleca się polanie skóry w miejscu oparzenia octem.
1. Ukłucie przez płaszczkę
Ogon płaszczki często jest zakończony ostrym kolcem, który może spowodować skaleczenia i poważne zranienia skóry. Ponadto, w przypadku wielu gatunków płaszczki w obrębie tego kolca znajduje się jad, który może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Po skaleczeniu spowodowanym przez płaszczkę konieczna jest pilna interwencja lekarska. Należy wyciągnąć żądło, a ranę przemyć mydłem i czystą wodą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze