Peeling cukrowy
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuSzczególnie zimą nasza skóra buntuje się przeciwko zmianom temperatury i szorstkim wełnianym swetrom. Spierzchnięta i wysuszona robi się nieprzyjemna w dotyku, jej koloryt jest nierówny, a w miejscach narażonych na obcieranie pojawia się zaczerwienienie i pieczenie. Nie ma nic lepszego na poprawę kondycji skóry niż peeling. Możemy oczywiście użyć tego kupionego w drogerii, ale na pewno nie będzie tak pięknie pachniał jak peeling cukrowy przygotowany w domu z naturalnych składników. Kosmetyk wykonany z łatwo dostępnych składników ma także zalety natury ekonomicznej. W kuchni łatwo znaleźć cukier, oliwę i miód, dzięki którym szybko i łatwo można zastąpić zwykły peeling, gdy nie mamy czasu na wizytę w drogerii.
Z czego składa się domowy peeling cukrowy?
Przede wszystkim z cukru, najlepiej grubego, ale osoby o skórze wrażliwej będą zapewne wolały drobniejsze kryształki. Sam cukier jednak nie wystarczy. Do peelingu musimy także dodać oliwę z oliwek, znaną z właściwości silnie natłuszczających, regenerujących i odżywczych. Cukier podczas masażu rozpuszcza się w oliwie, dlatego peeling nie jest zbyt drażniący. Miód, który także warto uwzględnić w przepisie na domowy peeling, pełni rolę opatrunku. Doskonale znamy jego dobroczynne właściwości, które prawie każda kobieta wykorzystuje do regeneracji spierzchniętych i popękanych ust. Słodki i niezwykle przyjemny zapach miodu zapewnia dodatkowe wrażenia zmysłowe, których nie dostarczy nam zwykły drogeryjny kosmetyk.
Kryształki cukru są na tyle duże, że bez problemu ścierają martwe komórki naskórka. Dodatek oliwy i miodu zapewnia natomiast lepszy poślizg i dodatkowe odżywienie. Zawarte w nich witaminy błyskawicznie są wchłaniane przez nowo odsłoniętą skórę. Aby wzmocnić działanie peelingu, można wzbogacić go o dodatkowe składniki, np. kapsułki z witaminami A i E, które przyspieszają regenerację skóry i spowalniają proces starzenia. Aby umilić sobie stosowanie tego kosmetyku, można także dodać kilka kropel olejku migdałowego, polecanego szczególnie osobom o suchej i łuszczącej się skórze.
Jak wykonać peeling cukrowy?
Do jednorazowego użytku potrzebujemy pół szklanki cukru, dwóch łyżek oliwy i łyżki miodu. Wedle uznania możemy dodać kapsułkę witaminową. Peeling nakładaj na umytą skórę, najlepiej wtedy, gdy jest wilgotna, dla lepszego poślizgu. Stosuj jak zwykły peeling, masując skórę okrężnymi ruchami od kostek w górę w kierunku serca. Zwróć szczególną uwagę na łokcie i kolana, gdyż na nich skóra jest zazwyczaj bardziej szorstka niż gdzie indziej. Następnie spłucz peeling bardzo dokładnie ciepłą wodą, żeby skóra nie lepiła się od miodu i oliwy. Taki peeling możesz stosować 1–2 razy w tygodniu. Szczególnie pomocny będzie dla osób o suchej skórze.
Wiele firm kosmetycznych posiada peeling cukrowy w swojej ofercie. Jednak najwięcej frajdy sprawi przygotowanie takiego kosmetyku w domu. Poza tym samodzielnie zrobiony peeling nie będzie zawierał chemii, dzięki temu idealnie będzie nadawał się dla alergików i osób prowadzących ekologiczny tryb życia. Jest to jeden z niewielu sposobów na użycie słodkich kryształków, który nie szkodzi naszemu zdrowiu, a na pewno poprawia nastrój i samopoczucie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze